Využití obnovitelných zdrojů energie
Na jaře tohoto roku se ve vybraných krajských městech republiky konala série seminářů zaměřených na aktuální situaci v dotačních programech. Dalšími přednesenými tématy byla ochrana kotlů, využití obnovitelných zdrojů pro nízkoenergetické domy, systémy vytápění a ohřevu vody kombinující tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny.
Následující řádky čtenářům přiblíží některé z vybraných bodů programu.
I. Dotace Nová zelená úsporám (NZÚ)
Dotace je rozdělena pro rodinné domy, bytové domy, podnikatele a veřejné instituce.
A. Dotace NZÚ pro rodinné domy
Zahrnuje tzv. kotlíkovou dotaci. Účelem je záměna starých kotlů za nové, které splňují nové přísnější požadavky na snížení emisí ze zdrojů tepla v rodinných domech. Žadatel musí při podání žádosti předložit doklad o technickém stavu. V současné době běží 3. výzva, která přijímá žádosti do 31. 12. 2021. Nové kotle, na které se vztahuje dotace, jsou zplyňovací na biomasu.
Výzva se týká:
- snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů;
- výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností podle zákona č. 406/2000 Sb.;
- efektivního využití zdrojů energie.
Za rodinný dům se podle zákona považuje objekt se 2 nadzemními podlažími + podkroví + 1 podzemní podlaží. V domě mohou být maximálně 3 bytové jednotky, více než polovina plochy musí být určena k bydlení.
Zájemce o dotaci za účelem efektivního využití zdrojů energie může dotaci získat pouze v případě, že půjde o akci realizovanou jen dodavatelským způsobem. Instalovat energetické zdroje může pouze firma s odbornou způsobilostí, která má k tomu potřebný certifikát nebo oprávnění k provádění této práce. Podmínkou pro přiznání dotace je kolaudační zpráva nemovitosti. Budova bez kolaudačního rozhodnutí nemůže být dotována za účelem využití prostředků z NZÚ.
Dotace pro kotel předpokládá akumulační nádrž, jejíž velikost závisí na způsobu přikládání.
Při použití kotle o příkonu 20 kW by měla mít nádrž velikost 1 100 litrů (ruční přikládání), resp. 400 litrů (automatické, samočinné přikládání).
B. Dotace NZÚ pro bytové domy
U bytových domů se podávají žádosti o dotace od 15. 3. 2016 do 31. 12. 2021, jsou rozděleny podle území a kompetentního ministerstva.
Pro bytové domy jsou určeny peníze na snižování energetické náročnosti a na efektivní využití zdrojů energie.
C. Dotace NZÚ pro podnikatele
Žádosti o dotace se podávají do 30. 3. 2018 z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Výše dotace může dosáhnout až 50 % z uznatelných nákladů, přičemž minimální výše dotace je 0,5 milionů Kč.
D. Dotace NZÚ pro veřejné instituce
Žádosti o dotace se podávají do 30. 3. 2018 z Operačního programu životní prostředí. Výše dotace může dosáhnout až 60 % z uznatelných nákladů. Jednání o dotace se týkají škol, úřadů a dalších budov.
II. Sestavy akumulačních nádrží pro kotlíkové dotace
K nejpoužívanějším akumulačním nádržím patří AKU 390, AKU 1100 a AKU 1500. Jejich velikost závisí na tepelném příkonu kotle.
V případě, že je nádrž třeba pronést prostorem širokým 80 cm (běžné dveře), instalují se dvě nádrže o objemu 750 litrů namísto jedné 1500litrové.
III. Ochrana teplovodních otopných soustav
Bezpečný provoz teplovodních otopných soustav s důrazem na ochranu proti přetopení, korozi a zanášení je možné zajistit s využitím dochlazovácích ventilů, záložních zdrojů, termostatických ventilů, čerpadlové skupiny a regulátorů tahu.
A. Dochlazovací ventil
Při provozu kotlů na tuhá paliva může dojít k jejich přehřátí, nejčastěji z důvodu výpadku elektrického proudu. Čerpadlo kotle, který má v sobě žhavé palivo, se zastaví a teplota otopné vody v kotli začne prudce stoupat, protože se teplo nikam neodvádí. Tomuto nebezpečí je možné předcházet instalací dochlazovacího ventilu, který ke své činnosti elektrickou energii nepotřebuje.
B. Záložní zdroj
Záložní zdroj pro kotle na tuhá paliva slouží k napájení oběhového čerpadla kotle v případě výpadku elektrické energie. Tím zajistí dochlazení kotle a zabrání jeho přehřátí. Záložní zdroje jsou dodávány se speciálním typem akumulátoru, který je na rozdíl od běžného automobilového startovacího akumulátoru navržen pro odběr menšího proudu po delší dobu.
Záložní zdroje mají následující typy ochrany:
- proti hlubokému vybití akumulátoru,
- proti přebití akumulátoru,
- proti přetížení přístroje.
Všechny akumulátory záložních zdrojů mají napětí 12 V, kapacita se pohybuje od 18 Ah do 100 Ah.
C. Termostatický směšovací ventil
Při hoření se z paliva mimo jiné uvolňuje vodní pára. Je-li teplota spalin dostatečně vysoká, odchází pára se spalinami komínem. Pokud se však spaliny v některém místě podchladí, může docházet ke kondenzaci vodních par. Vzniklý kondenzát pak často obsahuje velmi agresivní látky, které způsobují rychlou korozi a zanesení teplosměnných ploch (dehtování).
Tomu dokáží předejít termostatické směšovací ventily TSV, které míchají chladnou vratnou vodu z otopné soustavy nebo akumulační nádrže s otopnou vodou z výstupu kotle. Tím udržují celé kotlové těleso na vyšší teplotě, při které nedochází ke kondenzaci. Výsledkem je prodloužení životnosti teplosměnných ploch a zvýšení účinnosti kotle.
D. Termostatická čerpadlová skupina
Čerpadlová skupina udržuje vstupní teplotu do kotle (krbu) pomocí termostatického ventilu. Zabraňuje nízkoteplotní korozi a zanášení kotle. Čerpadlová skupina automaticky směšuje vratnou vodu z otopné soustavy s vodou vystupující z kotle. Teplota vratné vody do kotle se tak udržuje na dané minimální teplotě.
E. Regulátor tahu
Moderní regulátory jsou elektronické s možností programování nočního provozu. Sada obsahuje elektricky ovládaný regulátor tahu pro kotle na tuhá paliva, 12V zdroj a programovatelný pokojový termostat. Teplotní rozsah regulátoru je od 30 °C do 90 °C. Regulátor může být nainstalován ve vertikální i horizontální poloze.
V současné době se používají stále častěji inteligentní regulátory s webovým rozhraním. Tím je umožněno vzdálené ovládání přes internet např. chytrým mobilním telefonem. To je velmi výhodné pro servisní techniky, kteří tak mohou dálkově upravovat chod a případně kontrolovat funkci otopné soustavy.
Semináře zařazené do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT uspořádala firma REGULUS ve spolupráci se Společností pro techniku prostředí.
- Certifikace budov – 1. část
- Jak na tepelné izolace obvodových stěn budov? – 2. část
- Jak na tepelné izolace obvodových stěn budov? – 1. část
- Dřevostavby a jejich vytápění – 3. část
- Dřevostavby a jejich vytápění – 2. část