Tepelná čerpadla nejsou jen pro kotlíkové dotace
Tepelná čerpadla v programu kotlíkových dotací, zájmem žadatelů drtivě porážejí jak automatické kotle na uhlí, tak i kondenzační plynové kotle. I díky tomuto dotačnímu programu se v roce 2019 instalovalo v České republice více než 23 000 tepelných čerpadel.
Tepelná čerpadla se ale neinstalují jen do rodinných domů, mnoho zajímavých projektů vzniká i v komerčním sektoru, kde tepelná čerpadla mohou dosahovat ještě mnohem zajímavějších úspor než v rodinných domech. Zde je několik výjimečně úsporných řešení s tepelnými čerpadly, prezentovaných na novém webu projektuj-tepelna-cerpadla.cz
Hotel Relax
Unikátní kombinací tří typů specializovaných tepelných čerpadel (vzduch-voda, vysokoteplotní vzduch-voda, vzduch-vzduch), se podařilo dosáhnout mimořádně nízkých provozních nákladů, protože každé tepelné čerpadlo pracuje v optimálním provozním režimu s nejvyšším možným topným faktorem.
Wellness centrum je vytápěno třemi tepelnými čerpadly vzduch-voda IVT AIR X 170, apartmánové domy využívají 20 tepelných čerpadel vzduch-vzduch IVT NORDIC. Pro přípravu teplé vody je instalováno vysokoteplotní tepelné čerpadlo MHI Q-Ton, které dokáže ohřívat vodu až na 90 °C i při venkovní teplotě –25 °C a denně vyrobit až 8000 l horké vody s výrazně nižší spotřebou elektřiny než jakékoliv jiné tepelné čerpadlo.
Výrobní hala firmy Pester
Pro vytápění haly byla vybrána kombinace tepelného čerpadla země-voda a podlahového vytápění. Zdrojem tepla a chladu je IVT GEO G254 o výkonu 55 kW se sedmi vrty. Teplotní spád otopné vody je pro celou budovu 40/30 °C. Chlazení je pasivní přímo z vrtů a to chladicí vodou o teplotě 18 °C.
Ve výrobní části je použito průmyslové podlahové vytápění a chlazení LoWaTec, které umožňuje vytápět velké plochy s menším počtem rozdělovačů a umožňuje kotvení regálů a strojů přímo do podlahy.
V administrativní budově je instalováno standardní podlahové vytápění.
Plynové tepelné čerpadlo
Pro vytápění polyfunkční budovy LIDERA, jsou využita dvě plynová tepelná čerpadla YANMAR GHP 710. Topný výkon 160 kW, chladicí výkon 140 kW. Tepelná čerpadla potřebují pro vytápění i chlazení příkon pouze 3 kW elektřiny.
Investiční náklady jsou srovnatelné s pořízením plynové kotelny a elektrické klimatizace. Spotřeba zemního plynu je zhruba o 25 % nižší než u kondenzačních kotlů. Výhodou jsou i minimální požadavky na prostor, kdy není nutné budovat kotelnu a technologie zabírá jen 5,5 m2 prostoru střechy. Distribuce tepla a chladu v budově je řešena pomocí VZT a jednotek FANCOIL.
Více zajímavých projektů a technickou dokumentaci k tepelným čerpadlům naleznete na webu: www.protc.cz
- Nikdo neumí vyrobit špičková tepelná čerpadla pro všechny potřeby
- Blesková nalejvárna "LIVE"SEMINÁŘ 18.9.2024
- Kolik tepelné čerpadlo skutečně ušetří? Vyplatí se i při drahé elektřině?
- Zaskočil pokles zájmu o tepelná čerpadla jejich dodavatele?
- Chlazení s tepelnými čerpadly za peníze, nebo raději zdarma?