+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 3/2020

Úvodník

Vážení čtenáři,

každá krize je výzvou a my jsme toho poslední dva měsíce nedobrovolnými účastníky.

V Česku od března chybí ochranné pomůcky, což aktivuje tisíce dobrovolníků k domácí výrobě ústenek. Stranou nezůstávají ani univerzitní pracoviště, průmyslovky či dobrovolníci s 3D tiskárnou napříč celou republikou. Studenti míchají nedostatkovou dezinfekci na ruce, rozjíždí se výroba filtrů, nanoroušek, respirátorů té nejvyšší třídy, celoobličejových masek, termokamer nebo dokonce plicních ventilátorů. Akademie věd pomáhá s testováním nakažených a zapojuje se také národní superpočítačové centrum, které nabízí své kapacity pro výzkum v oblasti boje s nemocí.

Ve všem tom zmaru, smutných statistikách a každodenní mediální masáži je přímo balzám na duši sledovat, jak se naši vědci organizují a v rekordních časech realizují řešení, která míří k záchranářům, zdravotníkům v první linii, do fakultních nemocnic, do domovů pro seniory, kde na pomoc čekají ti nejzranitelnější.

Koronavirus bohužel zmobilizoval nejen české mozky, ale také sortu lidí, která míří většinou právě na seniory, a pro kterou nemám pojmenování. A tak zatímco česká technologie bojuje s pandemií, ČOI a ERÚ varuje před novým trikem tzv. energetických šmejdů. Ti se totiž na novou situaci adaptovali velmi rychle – ještě nedávno si od spotřebitelů, jako údajní kontroloři či zástupci velkých dodavatelů, nechávali podepisovat výkaz o návštěvě, který byl ve skutečnosti nevýhodnou smlouvou, nyní vyrukovali s formulářem o převzetí roušky! ERÚ v březnu také zaznamenal první školení, na kterých se tito zprostředkovatelé učí nové triky, se kterými oslovují spotřebitele po telefonu.

Typicky jde o nabídku levných energií, jejichž ceny údajně klesají kvůli koronaviru. Článek o tom, jak se bránit šmejdům v energetice pro Vás do letního dvojčíslí v této chvíli připravuje soudní znalec a vedoucí rubriky Otázky ­kolega Miloš Bajgar.

Alena Malátová

Obsah