+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Tepelná čerpadla ve starých a nových bytových domech

25.03.2025 Autor: Ing. Marek Bláha Firma: GT Energy s.r.o. Časopis: 1/2025

Instalace tepelných čerpadel do stávajících bytových domů, napojených většinou na centrální zásobování teplem, je velmi kontroverzní téma. Teplárny se odpojování zuby nehty brání, protože to následně zdražuje teplo všem ostatním a instalace tepelných čerpadel není jednoduchá po stránce technické ani legislativní. Vysoké ceny elektřiny navíc „výhodnost“ odpojení od CZT v mnoha případech zhatily a teplárny se tak nyní chlubí prvními zákazníky, kteří se od tepelných čerpadel vrátili zpátky k CZT.

Image 1Obr. 1 • Bytový dům s tepelným čerpadlem IVT AIR X pro každý byt

Jsou tedy tepelná čerpadla pro bytové domy nevhodná? Jako vždy záleží na tom, jaká tepelná čerpadla a v jakých bytových domech. Stávající bytové domy většinou umožňují použití jen vzduchových tepelných čerpadel napojených na radiátorovou otopnou soustavu, což je nejméně úsporná varianta. Topný faktor obvykle nepřesáhne hodnotu 3 a tomu odpovídá vyšší spotřeba elektřiny. Nepříjemný je i pokles výkonu a růst příkonu vzduchových tepelných čerpadel v zimním období, kdy je výkon nejvíce potřebný. To zvyšuje investiční náklady na silnější elektrickou přípojku a celoročně paušální poplatky za velikost jističe. Jako na potvoru odběrové diagramy ukazují, že největší spotřeba teplé vody je překvapivě v lednu, současně se špičkou odběru tepla pro vytápění. Naopak v létě, kdy by se mohla vzduchová čerpadla předvést, jsou spotřeby teplé vody nejnižší.

U nově stavěných bytových domů je ale situace dost odlišná. Novostavba umožňuje instalaci podlahového vytápění a tepelných čerpadel země-voda, což je kombinace dosahující velmi vysokých topných faktorů, obvykle 4 až 5,5. Díky tomu mají v novostavbách zemní tepelná čerpadla přibližně o 40 % nižší spotřebu elektřiny než vzduchová ve stávajících budovách a CZT jim už cenově konkurovat nemůže ani při vysokých cenách elektřiny. Zásadní je i stabilita výkonu, kdy i při –30 °C má zemní čerpadlo prakticky stále stejný výkon a příkon jako kdykoliv jindy během roku. Požadavky na velikost jističe, přípojku nebo velikost trafa jsou tak mnohem menší.

Klimatizační jednotky, pomocí kterých bojujeme proti horku způsobenému globálním oteplováním, k tomuto oteplování nezanedbatelně přispívají. V horkých dnech zatěžují elektrickou síť a spotřebujínemálo elektřiny. Jsou nákladné jak investičně, tak provozně a servisně. V bytových domech se zemními tepelnými čerpadly, ale může chlazení plnit opačnou roli. Odpadní teplo z chlazení se využije přímo pro přípravu teplé vody a zbytek se uloží do vrtů. Ty mají vyšší teplotu a tepelné čerpadlo pracuje úsporněji s vyšším topným faktorem. Chlazení navíc nemusí znamenat zvýšení investičních nákladů, protože zdrojem chladu jsou vrty nebo tepelná čerpadla a chlad lze efektivně rozvádět v budově i přes podlahové vytápění. Bytové domy s chlazením tak mají, pro mnohé překvapivě, nižší spotřebu elektřiny na vytápění i přípravu teplé vody než domy bez chlazení.

Image 0Obr. 2 • Zemní tepelné čerpadlo ecoGEO s výkonem 100 kW pro vytápění a chlazení bytového domu

V posledních letech u nás bylo postaveno množství zajímavých bytových projektů, kde jsou využita zemní čerpadla s podlahovým nebo stropním vytápěním a chlazením, využívající souběžnou výrobu tepla a chladu s akumulací tepla do vrtů. Například rezidenční projekt Maloměřické nábřeží v Brně, zahrnuje sedm budov s 236 bytovými jednotkami. Pět z nich využívá tepelná čerpadla IVT GEO G s celkovým výkonem 400 kW a všechny výše uvedené technologie. Díky tomu tak patří k nejúspornějším bytovým komplexům v Česku s nejnižšími platbami za teplo pro jeho obyvatele.

Informace o tepelných čerpadlech pro bytové domy najdete na webu www.protc.cz

Firemní článek