Číslo: 1/2025
Úvodník
Vážení čtenáři,
vítám Vás na stránkách prvního vydání Topin letošního roku, které pomyslně otevíráme v pravidelné rubrice Otázky rozsáhlou odpovědí Ing. Švecové na téma těsnění prostupů technických rozvodů a instalací požárně dělicími konstrukcemi jak u nových, tak i stávajících objektů.
Problematice požární bezpečnosti staveb se v návaznosti na tragický požár v Mostě dále věnujeme na straně 23, kde prostřednictvím Generálního ředitelství HZS ČR zveřejňujeme nejčastější otázky ke státnímu požárnímu dozoru, a také na straně 74 v tiskové zprávě ČKAIT. Zde inženýrská komora upozorňuje na klíčové faktory pro zajištění bezpečného provozu pergol, zastřešených zahrádek i jiných přístaveb nejen v souvislosti se striktním dodržováním návodů k instalaci a provozu plynových tepelných zařízení.
V prvním díle recenzovaného textu autorské dvojice inženýrů Machalec – Koverdynský nahlédneme do spletitých kolektorů rozsáhlého areálu fakultní nemocnice. Článek je zaměřen na hlavní problémy spojené s kvalitou stavebních projektů a realizací v profesích TZB, především v oblasti rozvodů studené vody. Nechybí bohatá fotodokumentace s ukázkami konkrétních chyb a nedostatků, které mohou vést k vážným technickým problémům, snižování životnosti realizovaného díla a zvyšování nákladů na opravy.
O tom, že případ prasklého ventilu v rubrice doktora Havlíčka není až tak banální, jak by se mohlo na první pohled zdát, se přesvědčíte na straně 30. V příběhu, který začal špatně provedenou montáží nekvalitní armatury, vytopením bytu a spustil sedm dlouhých let tahanic, se podíváme mimo jiné na to, jak si soudy poradily s odpovědností za škodu a za co všechno odpovídá nájemce. Zvláštní pozornost si zaslouží nařízení vlády č. 308/2015 Sb., které definuje běžnou údržbou a drobné opravy související s užíváním bytu – jejich výčet za drobný rozhodně nepovažuji.
Očekávané pololetní zpravodajství o průměrné měsíční teplotě vzduchu, počtu denostupňů a sumách globálního záření z vybraných stanic ČR, jehož autorem je RNDr. Němec z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze, najdete na straně 84. Počet denostupňů je patrně nejkomplexnějším ukazatelem, který popisuje náročnost daného období z pohledu potřeby tepelné energie, údaje o sumě globálního záření lze zase využít pro posouzení přínosu solárních kolektorů i fotovoltaických panelů.
Poslední zmínka patří programu Nová zelená úsporám 2025 na straně 28, který odstartoval 20. února a v případě rodinných domů se oproti předchozím letům výrazně mění. Ministerstvo životního prostředí také ve finále upustilo od kritizovaného krácení dotací na fotovoltaiku a rozhodlo se podpořit i sdílení elektřiny. Velmi dobrou zprávou je navýšení podpory u výměny zdroje vytápění. Na nový kotel nebo tepelné čerpadlo domácnost dostane až 130 000 Kč, senioři a domácnosti s nižšími příjmy mohou v rámci NZÚ Light dosáhnout až na 150 000 Kč.
Alena Malátová
malatova@topin.cz
Obsah
-
strana 68 - Vladimír Pavlíček: Střípky z historie – Kanalisace a systém zavlažování – 3. část
-
strana 72 - DZ Dražice: Představuje nové produkty pro efektivní ohřev vody
-
strana 74 - ČKAIT: I zastřešené zahrádky vyžadují každoroční kontrolu požární bezpečnosti
-
strana 76 - OPOP: Kotel na dřevo NATURO 16
-
strana 78 - VIESSMANN: Vitoset – to pravé příslušenství pro Vaši otopnou soustavu
-
strana 81 - Topenářství instalace – Obsah 58. ročníku (2024)
-
strana 84 - Luboš Němec: Průměrná měsíční teplota vzduchu, denostupně a globální záření ve 2. pololetí 2024
-
strana 86 - AOVT: Konference o obchodu – logistika
-
strana 88 - Zákony a normy
-
strana 92 - Výstavy a veletrhy