Střípky z historie – Jak v Americe stavějí vodovody
Článek, vybraný z časopisu Věda a práce z roku 1902, dokumentuje jedno z tehdejších „rychlých technických řešení“, uplatněných při stavbách vodovodů. Tím bylo operativně vyhověno potřebě dálkově přivést vodu, a to za použití dřeva, které bylo na místě k dispozici. .
Toto dnes neobvyklé použití dřeva z místních lesů pro budování vodovodů, nad očekávání, nejen plně vyhovělo účelu, ale tyto nejjednodušší prostředky byly i levné, trvanlivé, jednoduché na provedení a dobře sloužily mnoho let. Právě použití podobných řešení umožnilo Americe její rychlý technický rozvoj.
V Americe jest zásadou, řešiti každou úlohu, nechť v průmyslu, nechť v obchodu, prostředky co nejjednoduššími a nejprimitivnějšími, jimiž by se však umožnilo její provedení co nejrychlejší tak, aby bylo požadavku pro okamžik vyhověno. Když se pak ukáže, že výhody, plynoucí z tohoto zařízení, vyváží také další náklad s opravováním neb udržováním spojený, provede se celá věc dokonale.
Za příklad takovýchto narychlo prováděných prací uvádíme tak zvané trestIes, dřevěná to lešení nahrazující z nouze a pro okamžik mosty silniční i železniční, zavodňovací kanály, atd.
Jiný příklad tohoto druhu jsou dřevěné chodníky, jež byly zřizovány v nově zakládaných městech dalekého západu. Od těchto chodníků nevyžadovalo se ovšem takové trvanlivosti, jakou mají naše žulové, za to však měla tato improvizovaná města chodníky, potřebě úplně vyhovující, kdežto u nás postrádají nedostavěné ulice často v nejživějších částech velkých měst chodníků po dlouhou řadu let.
Stejnou zásadou vedeni s ohromným přírodním bohatstvím svých lesů podporováni stavějí Američané vodovody výhradně ze dřeva, a sice užívají k této práci nejčastěji dřeva žluté borovice Texasské, nebo červeného dřeva Kanadského, kterážto dřeva se pro vodní stavby osvědčila býti nejtrvanlivějšími, zvláště když jsou úplně pokryta zemí. Stává se velmi často, že takovýto vodovod přetrvá vodovod železný, který přece jen snadno děraví ba i vodovod z kameninových rour, jsa nad to mnohem lacinější.
Dřevěný vodovod má tu výhodu, že nerezaví, přizpůsobí se svojí pružností snadno nerovnostem půdy, a mohli bychom jmenovati mnoho takových, které po padesátiletém potřebení shledány zcela bezvadnými. Ovšem že správně provedený vodovod z litiny může trvati mnohem déle, avšak nutno vzíti v úvahu, že přijde mnohem dráže a mimo to že při pracích, sloužících hospodářským účelům, bývá surovina, totiž dřevo, v tomto případě obyčejně po ruce.
Tyto vodovody staví se z dužin značné délky, spíše již plochách trámců, slabě zakroužených, jež se sevrou železnými pasy a stáhnou šrouby. Vzdálenost jednotlivých pasův od sebe řídí se tlakem vody, průměrem vodovodu a druhem dříví, z něhož jest vodovod stavěn. Konečně není radno, přeháněti toto stahování, neboť jest zapotřebí provésti některá opatření nezbytná, ale snadná, nežli se počne prováděti tato práce, na níž všechen zdar vodovodu závisí. Předně jest nutno zameziti pošinování dužin, k čemuž objímky samotny nestačí. K tomu cíli naříznou se pilou úzké zářezy ve krátkých stěnách dužin, a do nich vloží se železná destička, která zasahuje z polovice do každé z dužin. Podélné stěny dužin jsou pak opatřeny rovněž zářezy, avšak poněkud širšími, do nichž se při sestavování vodovodu vkládá dřevěná tyčinka, jejíž účelem jest zatěsňovati a zameziti posunování dužin po stáhnutí svěracími pasy. Těmito opatřeními jest zároveň zamezeno tvoření se trhlin ve dřevě jednotlivých dužin, které se trhají nejčastěji podle let.
Při vlastním sestavování vodovodu pokračuje se tím způsobem, že se dužiny seřaďují kolem kruhovité desky, jež tvoří jaksi kalibr (světlost) vodovodu. Tato deska bývá tak zařízena, aby se po sestavení a stáhnutí dotyčné části vodovodu svěracími pasy dala zmenšiti a vytáhnouti, načež se její obvod opět na předepsanou míru roztáhne a novými dužinami obloží.
Pořad, jakým se dužiny k sobě přikládají, jest různý; na obr. 1. vidíme dužiny k sobě tak přikládané, že jejich krátké stěny tvoří spirálu; na obr. 2. pak jsou sestavovány dužiny tak, že střídavá polovice jich končí současně, kdežto druhá polovice jest zase střídavě delší. Má tudíž rozdělaný tento vodovod vzhled cimbuří s hlubokými zářezy.
Největším dílem tohoto druhu jest dřevěný vodovod Ogdenský ve státu Utah, který dodává vodu stanici elektrické a má 1,83 m v průměru.
V Evropě počíná se také již zaváděti tento způsob stavby dřevěných vodovodů. Poněvadž jest však u nás novinkou, a sestrojení vodovodu, jejž máme na mysli, se dálo poněkud jiným způsobem, nežli jsou ony, jež jsme právě popsali, budiž nám dovoleno, poněkud zevrubněji se jím zabývati.
Tento vodovod byl zřízen na pozemku H. Budicooma v zemi Gallů (Wales v Anglii), a má za úkol dodávati vodu do několika dvorů, z nichž nejvzdálenější jest skoro 3 km od onoho místa, odkud se voda přivádí. Všechny potřeby pro sestrojení vodovodu byly zhotoveny místním tesařem a zámečníkem pod dozorem majitelovým, jenž jest váženým inženýrem; stály jen asi 50 K, a kladení vodovodu samo dálo se rychlostí 15 m za den.
Průměr vodovodu obnáší pouze 25 cm, a k sestrojení bylo použito dužin smrkových, přiměřeně slabých, jež nesměly míti ani nejmenších sukův, aby snad jich vypadnutím nevznikly otvory, jimiž by unikala voda. Roura vodovodu skládána jest ze šestnácti dužin, uvnitř plochých, zvenčí zaoblených a stažených vždy ve vzdálenosti 30 cm svěracími pasy. Utahování těchto pasů dálo se přístrojkem, který jest viděti na obr. 1. K vůli lepšímu zatěsnění vkládán byl mezi podélné plochy jednotlivých dužin provaz. Na obrázku viděti jest zcela zřetelně způsob sestrojování vodovodu; dužiny sestavovány jsou k sobě tak, aby jich konce tvořily spirálu, čehož bylo dosaženo tím, že se z počátku vzaly dužiny postupně o střevíc delší a delší, až bylo dosaženo délky normální, která se pak dodržela až do konce; ten pak byl proveden stejným způsobem jako počátek. Tento způsob spojovati dužiny dává ovšem největší jistotu pokud se týče těsnosti, mnohem větší, nežli obyčejný americký způsob, zobrazený na obr. 2. Přesné světlosti vodovodu docíleno bylo pomocí dvou kruhovitých desek, z nichž jedna byla roztahovací, druhá pak, na levé straně obrázku kreslená, byla pevná, a opatřena pérovou objímkou, jež udržovala volné konce dužin v patřičné poloze.
Ku provedení tohoto vodovodu použito bylo prostředků co nejjednodušších. Naše řádky pak vyplní
svůj účel, vzbudí-Ii zájem pro upotřebení dřeva při stavbě vodovodů, jednoduchých, trvanlivých, laciných
a snadných co do provedení.
- Kanalisace a systém zavlažování, zařízený v Berlíně, ve Vratislavi a Gdansku, čistění a odvodňování král. hlavního města Prahy – 1. část
- Střípky z historie - Nový vodotěžný stroj samočinný
- Střípky z historie – Parní kotle – 9. závěrečná část
- Střípky z historie – Parní kotle – 8. část
- Střípky z historie – Parní kotle – 7. část