Instalace po topném období
Příprava otopné soustavy na letní období se skládá z několika kroků a závisí na typu použitého zdroje tepla. Pokud jste si už jistí, že v následujících měsících nebudete potřebovat vytápění, po úplném vypnutí soustavy proveďte samokontrolu podle následujícího postupu.
Vyprázdnění soustavy
V případě, že se v otopné soustavě používá neupravená voda, doporučuje se ji alespoň jednou ročně zcela vyměnit. Pokud tento krok zanedbáte a delší dobu budete používat neupravenou vodu, ve vodě se zvýší koncentrace nečistot a chemikálií, které se mohou usazovat na vnitřních stěnách potrubí.
Destilovaná voda a teplonosné kapaliny nemají nepříznivý vliv na technický stav soustavy, ale musí být přesto vypuštěny. Důležité je také vědět, že i případné chyby lze snáze najít v případě vypuštěné soustavy.
Pokud soustavu naplníte antikorozní kapalinou, je třeba odebrat vzorek vody a zkontrolovat koncentraci antikorozní kapaliny pomocí kontrolních pomůcek běžně dostupných v prodeji – správná koncentrace minimalizuje riziko výskytu koroze na nechráněných částech soustavy.
Kontrola těsnosti soustavy
Věnujte zvláštní pozornost spojům potrubí a připojením radiátorů. Netěsnosti lze zjistit podle rzi na radiátorech a podle stop kapaliny na podlaze nebo v blízkosti potrubí. V případě zjištění netěsnosti zajistěte těsnost komponent soustavy, aby se předešlo nepříjemným situacím na začátku topného období.
Všeobecná opatření
Po vypuštění soustavy a kontrole potrubí postupujte dále následujícím způsobem. Aby se zamezilo vzniku koroze a tvorbě vodního kamene uvnitř potrubí, je třeba zařízení vyčistit. K tomuto účelu použijte speciální čisticí kapalinu, která má antibakteriální vlastnosti a rozpouští usazeniny vodního kamene a jiné nečistoty. Dezinfekce prováděná jednou za rok před údržbou efektivně vyčistí zařízení a ochrání jej před škodlivými usazeninami, které se vytvářejí v potrubí.
Nedílnou součástí otopné soustavy je řídicí automatika KAN-therm SMART a Basic+. Pomocí ní můžete regulovat teplotu svého domova, ovládat různé režimy vytápění a řídit provoz čerpadel a zdrojů tepla. Automatický systém obsahuje funkci ochrany ventilů a čerpadla, která chrání komponenty soustavy před delšími odstávkami.
Letní období je ideální pro zjišťování poruch, výměnu vadných dílů a opravu soustavy bez ohrožení tepelného komfortu, ke kterému by došlo v případě poruchy v zimním období. Právě proto je třeba využít toto období k důkladné kontrole všech dílů a v případě zjištění jakékoli poruchy je třeba ji co nejdříve opravit. Je to důležité zejména v případě, že byla soustava v zimním období intenzivně používána.
Všechny návody, dokument s názvem „Příručka projektanta a realizátora“ a protokoly o tlakových
zkouškách jsou k dispozici na naší webové stránce. V případě potřeby kontaktujte naše technické oddělení.
cz.kan-therm.com
- KAN-therm NET – všestranný systém plošného vytápění s nesčetnými možnostmi využití
- Novinky v systému KAN-therm Tacker
- Systém KAN-therm Wall – stěnové vytápění „suchou metodou“
- Stává se renovace finanční výzvou?
- Teplo pod nohama: výhody a pohodlí podlahového vytápění s KAN-therm Profil