Fotovoltaický zločin a trest
Když nahlížím do judikatury českých soudů a hledám nějakou další zajímavou kauzu, kterou
bych připravil pro tento časopis, nemohu se často ubránit podivnému pocitu, že nebýt fotovoltaiky, poklesl
by nápad (tak se v justičním slangu říká počtu případů, které přistanou na stolech soudců) o pěkných pár
procent. Čím to je, lze se ptát. A odpověď se nepochybně bude lišit podle toho, jak jsme kdo nastaveni.
Někteří patrně budou tvrdit, že důvodem je složitost této materie.
Nesouhlasím, ve složitosti to není. Všechny ty řeči o nutnosti podrobně právem upravovat každý technický,
technologický či organizační detail společenských vztahů jsou velkým a nebezpečným omylem současné normotvorné
politiky. Právo má být srozumitelné a jasné, přijatelné a přiměřené. Na druhou stranu se však společnost
nutně musí vrátit k hodnotám dříve naprosto samozřejmým. Je třeba ctít pravidla, zní z tohoto hlediska
jednoduchá zásada.
Porušování obou popsaných stránek problému je příčinou, proč se s fotovoltaikou tak často setkáváme v
soudních síních. Kdybychom to chtěli vyjádřit nějak vzletně: Energetické zdroje by nám měly svítit. Ale
zatím nám v mnoha ohledech evidentně zatemňují úsudek. Podpora fotovoltaiky je jedna věc. Špatně legislativně
zakotvená podpora fotovoltaiky (a vlastně čehokoliv) je věc jiná. A jakmile něco špatně legislativně uchopíte,
můžete si být jisti, že vznikne konfliktní (v krajním případě kriminogenní) prostředí.
Zpracováno podle usnesení Ústavního soudu ze dne 6. 3. 2024, sp. zn. III. ÚS 64/23
Nedokončená elektrárna
Tento příběh začíná stručnou zprávou: Pan M. K. byl stíhán za jednání, jenž mělo spočívat v tom, že jako místopředseda představenstva obchodní společnosti A (zhotovitel) se spoluobviněným D. E., předsedou obchodní společnosti FVE B (objednatel) podepsali nepravdivý předávací protokol, který potvrzoval předání podstatné části díla umožňující bezpečný provoz fotovoltaické elektrárny FVE X, přestože věděli, že FVE není k danému datu dokončena ani zčásti a že předávací protokol bude podkladem pro vydání licence Energetického regulačního úřadu.
Na začátku to tak zle nevypadalo. Krajský soud řešil v první instanci obžalobu, kterou proti panu M. K. vznesl státní zástupce. Obžalovaný ale byl (stejně jako další obvinění v této kauze) zproštěn obžaloby v celém rozsahu. Státní zástupce se ovšem odvolal a vrchní soud zprošťující rozsudek zrušil v celém rozsahu, takže se věc vrátila ke krajskému soudu k novému projednání a rozhodnutí.
Ten následně uznal stěžovatele (společně s dalšími obviněnými – D. E. a T. G.) vinným ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu podle § 209 odst. 1, 5 písm. a) trestního zákoníku, spáchaného ve formě spolupachatelství, zčásti dokonaného, zčásti ukončeného ve stadiu pokusu.
A to už věru legrace nebyla, neboť pan M. K. byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání tří let podmíněně, vykoledoval si navíc trest zákazu výkonu funkce statutárního orgánu na dobu pěti let, peněžitý trest ve výši 1 000 000 Kč a ještě mu přiložili ochranné opatření zabrání věci (peněžních prostředků na bankovních účtech v celkové výši přes 23 mil. Kč).
Odnesla to i další obviněná (T. H.), jež byla uznána vinnou ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.
Proti novému prvoinstančnímu rozhodnutí se odvolal pan M. K., jeho „parťák“ T. G. a ovšem i státní zástupce, takže se věc znovu posunula k vrchnímu soudu, který částečně zrušil rozsudek krajského soudu a nahradil jej trestem odnětí svobody v trvání pěti let, pro jehož výkon byl obviněný zařazen do věznice s ostrahou (v ostatních výrocích týkajících se pana M. K. zůstal napadený rozsudek nezměněn).
Jak uvést regulátora v omyl
Když si to tedy stručně zopakujeme: nejdříve zproštění obžaloby, potom podmínka, nakonec pět let „natvrdo“! Koho by to nechalo v klidu? Pana M. K. rozhodně nikoliv, tudíž podal dovolání (spolu s obviněným T. G.). Nejvyšší soud je ale odmítl.
Ve vztahu k dovolacím námitkám pana M. K. soud konstatoval, že žádný zjevný rozpor mezi skutkovými zjištěními a provedenými důkazy u krajského soudu nenašel (v podstatě se jednalo „jako přes kopírák“ o situaci, kterou jsme si tu nesčetněkrát popisovali). Krajský soud se zkrátka přiklonil k verzi státního zástupce, pan M. K. se svými argumenty dost ostrouhal. Ale nebylo se co divit, protože dovolatel se fakticky domáhal přehodnocení skutkových závěrů soudů nižších stupňů, což v dovolacím řízení nemělo valného uplatnění.
Nepodařilo se přesvědčit Nejvyšší soud, že nebyla naplněna objektivní stránka zvlášť závažného zločinu podvodu ve znaku uvedení jiného v omyl, neuspěla ani námitka, že tu absentuje příčinná souvislost mezi jednáním pana M. K. a způsobeným následkem. Podle názoru nejvyšší soudní stolice byl Energetický regulační úřad v licenčním řízení týkajícím se FVE uveden v omyl, protože mu byly předloženy listiny vyvolávající chybný dojem, že FVE „splňuje podmínky pro vydání licence na výrobu elektřiny ze slunečního záření“, čímž byl v rozporu s prokázanými skutečnostmi sledován cíl získat licenci do konce roku 2010 tak, aby platily garantované výhodnější výkupní ceny.
Obviněný na rozcestí
Nejvyšší soud se ovšem neztotožnil ani s námitkou pana M. K., který protestoval proti posouzení jeho jednání jako spolupachatelství, a odmítl i stížnosti obviněného týkající se výše vzniklé škody. Zatímco pan M. K. měl za to, že tak vysoká rozhodně nebyla, podle Nejvyššího soudu byla stanovena „jako nejmenší možná v souladu se zásadou in dubio pro reo“(v pochybnostech ve prospěch obviněného). A tak bychom mohli pokračovat s jednoduchým závěrem: panu M. K. se nepodařilo zvrátit závěry, k nimž dospěl vrchní soud (nejen vzhledem k vině, ale i k výši uloženého trestu).
V takové situaci existují – zjednodušeně řečeno – dvě možnosti. Jednou z nich je smířit se s osudem a přijmout skutečnost, že obecné soudy jsou tu od toho, aby zhodnotily skutkový stav (tj. v trestním řízení skutečnost v podobě, v jaké byla objasněna v procesu dokazování orgány činnými v trestním řízení a shledána za prokázanou soudem) a na něj aplikovaly příslušné právní normy. Druhou pak je využít všech možností, které právní řád skýtá k obraně.
Soudobé právo je v tomto směru značně úzkostlivé, důsledně vychází ze zásady presumpce neviny (pozor! ta opět platí pouze v soudním řízení trestním) a k obraně obžalovaného vytváří skutečně široký prostor. Pan M. K. se rozhodl pro druhou z naznačených cest a obrátil se s ústavní stížností na Ústavní soud.
V čem tkví role Ústavního soudu
Tato instance je garantem ústavnosti, což je úkol převelice obtížný a vede mimo jiné k tomu, že jeho nositel musí dbát značného sebeomezení. Proto Ústavní soud často připomíná, že není další integrální instancí v soudní soustavě, natož pak jejím vrcholem, jak se mnozí domnívají, a není zásadně oprávněn zasahovat do rozhodovací činnosti soudů.
Jak již bylo řečeno, Ústavní soud je povolán k ochraně ústavnosti, nikoliv tzv. běžné zákonnosti. Uvádí k tomu: „Postup v soudním řízení, zjišťování a hodnocení skutkového stavu a výklad a použití jiných než ústavních předpisů jsou záležitostí obecných soudů. Je jejich úlohou, aby zkoumaly a posoudily, zda jsou dány podmínky pro použití toho či onoho právního institutu, a aby své úvahy v tomto směru zákonem stanoveným postupem odůvodnily. Zásah Ústavního soudu je na místě toliko v případě těch nejzávažnějších pochybení představujících porušení ústavně zaručených základních práv a svobod, zejména pak kdyby závěry obecných soudů byly hrubě nepřiléhavé a vykazovaly znaky libovůle.“ Nic takového ovšem Ústavní soud v daném případu neshledal. Dokumentujme si to na jeho jednotlivých závěrech.
Odsouzený se brání
Pan M. K. v ústavní stížnosti namítal, že vrchní soud „nepřípustně vnucoval krajskému soudu vlastní hodnocení důkazů“. Zde ovšem podle Ústavního soudu jednoznačně platí, že „není porušením práva na spravedlivý proces a zásady dvojinstančnosti řízení, jestliže odvolací soud podrobně rozebere důkazy provedené před soudem prvního stupně a tomuto soudu vytkne porušení zásady volného hodnocení důkazů ve smyslu § 2 odst. 6 tr. ř., neboť ten důkazy hodnotil jednostranně a v úvahu bral pouze důkazy podporující verzi obžalovaných. Jestliže odvolací soud v návaznosti na to toliko konkretizuje, na jaké oblasti, respektive otázky se musí nalézací soud v rámci dokazování soustředit, poukáže na některé dílčí výsledky tohoto dokazování, které soud prvního stupně ve svém původním rozsudku nezohlednil, a důsledně se vyvaruje toho, aby dával nalézacímu soudu pokyny, jak mají být dané otázky vyřešeny, jde o ústavně souladný postup.“
Jinou výhradou stěžovatele bylo, že v daném případě nebyla naplněna subjektivní stránka trestného činu. Ústavní soud celou situaci pečlivě rozebral. Vyšel z toho, že z hlediska subjektivní stránky vyžaduje zákon úmyslné zavinění (tzv. subjektivní stránka deliktu vyjadřuje, jak říká právní teorie, vnitřní psychický vztah pachatele k deliktnímu jednání). Úmysl musí pokrývat jednak uvedení jiného v omyl, využití omylu jiného nebo zamlčení podstatné skutečnosti, a dále též obohacení pachatele nebo jiné osoby a způsobení škody nikoliv nepatrné, jakož i příčinnou souvislost mezi nimi. V případě, že trestný čin spočívá v zamlčení podstatné skutečnosti, může být úmysl pachatele případně i tzv. eventuální, musí se však vždy vztahovat i k tomu, že znalost takové skutečnosti je pro podváděného podstatná.
Jestliže tyto obecné parametry promítneme do sledovaného případu, soudy dospěly k závěru, že stěžovatel M. K. podepsal za zhotovitele nepravdivý předávací protokol s datem 12. 11. 2010, podle kterého „byly objednateli předány v něm blíže specifikované konstrukce FVE, představující podstatnou část díla umožňující bezpečný provoz FVE s výkonem 3,3 MW instalovaných fotovoltaických panelů, ačkoliv věděl, že FVE nebyla k tomuto datu dokončena ani zčásti a že předávací protokol bude podkladem pro vydání licence Energetickým regulačním úřadem.“
Úmysl přímý a nepřímý
Úmysl přímý – tj. jednání, o němž pachatel věděl, že jím způsobí porušení zájmu chráněného trestním zákonem, a tato vědomost odpovídala i jeho vůli – se samozřejmě v takovýchto případech prokazuje poměrně obtížně. Jinak tomu ovšem je u úmyslu nepřímého, který spočívá v tom, že pachatel ví, že může takové porušení zájmu chráněného trestním zákonem způsobit, a pro případ, že je způsobí, je s tím srozuměn.
V této kauze soudy dovodily, že pan M. K. musel přinejmenším vědět, že nepravdivý protokol o předání stavby z 12. 11. 2010 může být použit objednatelem v licenčním řízení a stát se podkladem, na jehož základě může být povolena činnost a provozování FVE B. Pan M. K. evidentně cítil, že tady je jeho slabina, a pokusil se ji „smazat“ tvrzením, že „podpis protokolu považoval za formální krok a spoléhal se na stavbyvedoucí nebo dokonce pracovníka stavebního úřadu.“
Tuto konstrukci ale rozmetaly další důkazy, zejména svědecká výpověď L. M., podle které měl ve společnosti A „v referátu“ právě pan M. K., který navíc stavbu přímo sám dozoroval. Ostatně – i kdyby nebylo tohoto jeho osobního angažmá, bylo by jen na něm, v jaké formě, rozsahu a kvalitě si opatří informace o stavu díla.
Pan M. K. si nijak nepomohl ani tím, že k původním tvrzením o tom, že podpis vnímal jen jako formalitu, přidal informaci, že protokol podepsal pouze náhodou, protože byl shodou okolností v Praze. Navíc se podobnou „velkorysostí“ poněkud naivně chlubil, jako by takový postup přirozeně patřil k jeho činnosti. Uváděl totiž, že jako zástupce generálního dodavatele běžně „podepisoval listiny (dokonce ne jednu, ale celou řadu) bez znalosti průběhu výstavby a spoléhal přitom na informace, kterých se mu o dokončení FVE X v deklarovaném rozsahu dostalo od třetích osob.“ To ovšem před soudy pěkně narazil.
Železný krunýř nepravdy
„Stěžovatel byl místopředsedou představenstva společnosti A a měl manažerské a pracovní zkušenosti pramenící nejen z jeho postavení, ale hlavně kooperace při výstavbě několika dalších FVE v tomtéž období, a musel si tak být vědom významu listiny, kterou podepisuje.
V této souvislosti si soud povšiml, že stěžovatel podepisoval i jiné dokumenty, a to i takové, které jsou s diskutovaným protokolem v přímém rozporu (viz škodní protokol podepisovaný dne 30. 11. 2010, tedy jen krátce po podpisu diskutovaného předávacího protokolu; dále viz podpis dohody o odstoupení od smlouvy o dílo ze dne 8. 3. 2011, ve které bylo konkretizováno, že A jako zhotovitel nedodržel termín vyhotovení díla ani jako celku, ani jeho jednotlivých částí ke dni 31. 12. 2010, ani k dodatečnému termínu 15. 1. 2011, ani k dodatečnému termínu 28. 2. 2011).
Dle vrchního soudu tak stěžovatel podpisem předávacího protokolu dne 12. 11. 2010 právně stvrzoval skutečnosti, jejichž významu si musel být vědom, jakož i všech následků s tím spojených, a nelze uvěřit obhajobě stěžovatele, že důvodem, proč nevěděl, že reálný stav FVE neodpovídá obsahu předávacího protokolu, je, že se spoléhal na informace třetí osoby (svědka B.).“
Nutno říci, že tak už to před soudem chodí. Jedna nepravda nakonec vygeneruje jinou a řetězec omotá obviněného železným krunýřem, z něhož pak vlastně nelze vystoupit.
V dané kauze soudy (včetně Nejvyššího soudu) rozebraly obsah předávacího protokolu a zjistily rozpor mezi informacemi v něm uvedenými a skutečností, neboť FVE nebyla osazena fotovoltaickými panely v protokolu deklarovaném rozsahu, což přitom bylo v protokolu v rozporu s pravdou osvědčeno a šlo o informace nezbytné pro získání licence.
Jak právě Nejvyšší soud zdůraznil, znak „uvedení v omyl“ by přitom byl naplněn, i kdyby byl energetickému regulátorovi předložen třeba jen jediný nepravdivý dokument.
Přitom ale pan M. K. podepsal i několik dalších listin přímo souvisejících se stavbou elektrárny (smlouva o dílo, smlouva o odstoupení od smlouvy o dílo atd.).
„Nejvyšší soud přitom uvážil, že podpisem předávacího protokolu stěžovatel stvrdil a dal najevo, že údaje uvedené v předávacím protokolu považuje za pravdivé, že mezi společností A jako zhotovitelem a společností FVE X jako objednatelem byla předána v něm definovaná podstatná část díla.
Objednatel zastoupený spoluobviněným D. E. dílo bez výhrad přijal, tímto krokem na něj přešlo vlastnické právo v rozsahu tohoto předání a byl tak získán dokument vyžadovaný zákonem, a koneckonců i výzvou ERÚ, potřebný pro získání licence na provoz FVE do konce roku 2010 a splnění jednoho ze dvou imanentních požadavků pro výhodnější výkupní cenu elektrické energie.“
Závěr Nejvyššího soudu tedy byl naprosto striktní: panu M. K. „muselo být zřejmé, že podepisuje listinu, kde deklaruje skutečnosti, které nejsou v souladu s realitou, a tedy se vědomě podílí na tvorbě dokumentu způsobilého uvést v omyl osoby neobeznámené s faktickou situací na stavbě FVE.“
Ústavní soud důkazy nepřehodnocuje
O dalším aspektu, který v řízení před Ústavním soudem hovořil v neprospěch stěžovatele, píšeme v této rubrice poměrně často v souvislosti s problematikou řízení dovolacího. Podobně jako není v principu přípustné, aby Nejvyšší soud na základě dovolání „přehodnocoval“ skutkové závěry obecných soudů nižších instancí, nepřísluší to ani Ústavnímu soudu.
Protože se na to čtenáři tohoto časopisu opakovaně ptají, znovu připomínám, že přezkum na úrovni nejvyšších soudních institucí je fakticky soustředěn na právní stránku věci – u Nejvyššího soudu na správnost interpretace a aplikace tzv. běžného práva, před Ústavním soudem na konformitu soudních postupů vzhledem k Listině základních práv a svobod, mezinárodním smlouvám a české ústavě(podotýkám, že věc je složitější, ale pro naše účely toto jednoduché vysvětlení postačuje).
Zpochybňoval-li tedy pan M. K.
hodnocení některých důkazů soudy obecnými, je třeba připomenout, že platí zásada volného hodnocení důkazů.
Pokud obecné soudy postupují v souladu s ní, nemůže Ústavní soud do jejich pravomoci zasahovat (tedy ani
„dirigovat“ je k tomu, aby důkazy hodnotily jinak).
In dubio pro reo
Zajímavé souvislosti se v odůvodnění rozhodnutí Ústavního soudu objevily, když se zabýval poukazem pana M. K. na uplatnění zásady in dubio pro reo v usnesení Nejvyššího soudu ve prospěch obviněné T. H. Připomeňme si, že krajským a vrchním soudem byla uznána vinnou ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, tedy jiného trestného činu, vztahujícího se k jiné části komplexního skutkového děje.
Její trestná činnost podle uvedených soudů spočívala ve „vydání obsahově nepravdivých rozhodnutí o povolení k předčasnému užívání stavby, přičemž zejména jí vydané rozhodnutí ze dne 15. 11. 2010, vydané v návaznosti na kontrolní prohlídku ze dne 5. 11. 2010, ve spojení s rozhodnutím o opravě názvu stavby ze dne 24. 11. 2010, bylo podkladem nutným pro vydání licence na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů; měla si být vědoma toho, že jí vydaná rozhodnutí obsahují nepravdivé informace stran dokončenosti stavby a osazenosti FVE fotovoltaickými panely, a současně toho, že jí vydaná rozhodnutí budou použita v řízení o získání licence na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů.“
Paní T. H. jako úřednice tedy neosvědčovala, zda stavba byla dokončena, nýbrž, jak uvádí Ústavní soud v odůvodnění rozhodnutí, „v rámci zvláštního režimu stavebního zákona umožňujícího užívání stavby před jejím dokončením, tedy kompletní dostavbou, povolila na dobu omezenou (do 31. 12. 2010) pro část stavby, tedy bloky I. až III., možnost jejich užívání.“
Odpovědnost úředníka aneb Každému, co jeho jest
Když Nejvyšší soud stál před touto otázkou, dospěl k závěru, že je třeba posoudit povinnosti, které jako vedoucí stavebního úřadu paní T. H. v řízení o povolení k dočasnému užívání stavby nesla. Kritické bylo zejména zhodnocení, zda kontrolní prohlídka na místě stavby zahrnovala i „povinnost fotovoltaické panely spočítat, respektive přesvědčit se o počtu instalovaných fotovoltaických panelů (alespoň přibližně).“
Podle mínění Nejvyššího soudu tomu tak nebylo. Fotovoltaické panely totiž ani nemusely být ke dni vydání rozhodnutí o dočasném užívání stavby kompletně osazeny, což plyne z podstaty věci. V době rozhodování paní T. H. šlo o stavbu ještě nedokončenou, montáž fotovoltaických panelů teprve probíhala, což plně koresponduje smyslu institutu předčasného užívání stavby. Ten se totiž pojmově váže právě ke stavbám stavebně dosud nedokončeným, leč „rozpracovaným“ – práce na jejich dokončení teprve probíhají. Právní předpisy neobsahují žádné ustanovení, podle kterého by se tato rozpracovanost (rozestavěnost) nemohla týkat právě i fotovoltaických panelů. Ty tedy nemusejí být k vydání rozhodnutí o předčasném užívání stavby kompletně osazeny.
Věc bylo třeba posoudit ovšem i prizmatem odborného vyjádření ČVUT v Praze (jeho závěry přičetl paní T. H. k tíži vrchní soud), že „za bezpečné elektrické zařízení není možno prohlásit takové zařízení, které není technologicky dokončeno a jehož podstatné komponenty nezbytné pro jeho provoz ještě nejsou nainstalovány, natož vzájemně propojeny; takovýto závěr se vztahuje primárně k samotným revizím a revizním zprávám o bezpečnosti FVE coby elektrického zařízení.
Byť je pravdou, že vydání zprávy o výchozí revizi revizním technikem, jíž je deklarována bezpečnost elektrického zařízení jako celku, ať už se jedná o FVE či jakékoliv jiné zařízení, je možno učinit až poté, co je elektrické zařízení dokončeno, a že tento poznatek byl dostupný i v roce 2010, jeho znalost lze vztahovat primárně na osoby provádějící revizi elektrického zařízení či odborně způsobilé (např. pověřené pracovníky ERÚ). I revizní technici přitom v uvedené době nebyli zcela jednotní v názoru na to, zda musí být FVE plně osazena panely, aby mohla být vydána zpráva o výchozí revizi osvědčující bezpečnost elektrického zařízení.“
Předčasné užívání stavby
Nejvyšší soud z toho logicky vyvodil, že za těchto okolností není možno (natož pak jednoznačně) konstatovat, že úřednice v pozici vedoucí stavebního úřadu musela vědět, že stavba FVE není z tohoto hlediska bezpečná, neboť nebyla plně osazena fotovoltaickými panely. Znamenalo by to přepjaté a neúměrné požadavky na osobu zastávající takovou funkci, které by zdaleka přesahovaly její odborné i profesní znalosti.
Nejvyšší soud připojil k této pasáži poměrně rozsáhlou úvahu, která má obecnější dopad: „Pokud FVE není plně osazena fotovoltaickými panely, ale je zjevné, že instalace fotovoltaických panelů probíhá, tedy stavba v technickém slova smyslu pokračuje, a současně má stavební úřad k dispozici podklad o tom, že technologické zařízení na výrobu elektřiny z fotovoltaických panelů je z hlediska bezpečnosti schopno běžného provozu (revizní zprávu), nelze učinit závěr, že stavební úřad pochybil, pokud vydal dočasné opatření ve formě povolení o předčasném užívání stavby ve smyslu § 123 stavebního zákona.
Stavební úřad vydává rozhodnutí o předčasném užívání stavby tehdy, pokud to nemá podstatný vliv na uživatelnost stavby, neohrozí to bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí. Otázka bezpečnosti elektronických zařízení je otázkou odbornou, jejichž znalost nelze na úředníkovi v postavení vedoucího stavebního úřadu v režimu stavebního zákona požadovat, resp. nelze požadovat detailnější znalost technologických otázek bezpečnosti v oblasti výroby elektrické energie z fotovoltaických panelů.“
Myslím, že Nejvyšší soud velmi přesně popsal podstatu věci. Stavební úřad má při řízení o vydání rozhodnutí o předčasném užívání stavby FVE k dispozici určité podklady a z nich musí vycházet – z praktických i ryze právních důvodů si je nemůže opatřit nějakou vlastní (v nadsázce řekněme – zájmovou) činností. Vychází tedy mimo jiné z prohlášení osob, které provádějí odborný dozor nad realizací stavby.
V konkrétním případě měla v době konání kontrolní prohlídky stavby paní T. H. v ruce zprávu o výchozí revizi ze dne 1. 11. 2010. Problém spočíval v tom, že touto listinou mohla být uvedena v omyl –nezapomeňme, že ani mezi odborníky nepanovala shoda na tom, zda bylo pro řádné provedení výchozí revize nutné, aby byly nainstalovány všechny fotovoltaické panely. Proto v dovolacím řízení odsouzení spoluobviněné neobstálo.
Omyl pana M. K. ovšem spočíval v tom, že se domníval, že by mu snad uplatnění principu in dubio pro reo
ve vztahu k paní T. H. mohlo nějak prospět. Ústavní soud lakonicky uvádí, že „nezaznamenal
žádnou stěžovatelem tvrzenou deformaci důkazů ani absenci hodnocení důkazů ve vzájemných souvislostech.
Stěžovatel podpisem předávacího protokolu dne 12. 11. 2010 stvrzoval skutečnosti, které nebyly v souladu
s realitou a jejichž významu i následků si musel být vědom. Pakliže závěr o tom, že FVE nebyla v době
udělení licence plně osazena fotovoltaickými panely, vzešel z rozsáhlého dokazování a stěžovatel nyní
zpochybňuje jeho výsledky, jakož i hodnocení provedených důkazů, jde z jeho strany o nepřípustnou polemiku
se skutkovými závěry, jejichž přehodnocování Ústavnímu soudu nepřísluší.“
… a co se dalo očekávat
Závěr je tedy očekávatelný: Ústavní soud neshledal porušení ústavně zaručených práv a svobod pana M. K., a tudíž jeho ústavní stížnost jako zjevně neopodstatněnou odmítl.
- Nejistá budoucnost revizního technika
- Příběhy bez konce
- Potíže s fotovoltaikou
- Takové obyčejné příběhy
- Jak se nestát vlastníkem aneb o rozvodném tepelném zařízení