Číslo: 6/2013
Úvodník
Vážení čtenáři,
dívat se na celoroční průměr venkovní teploty a od něj usuzovat na potřebu nebo nepotřebu vytápění, případně chlazení vnitřního prostředí, je stejná chyba, jako posuzovat stav dostatku jídla podle průměru. Zatímco jeden je obézní, tak několik dalších umírá podvýživou. Celoroční průměrná teplota venkovního vzduchu je z pohledu statistiky zajímavý údaj, ale na souhrn celoroční potřeby tepla nebo chladu má zásadní vliv teplota aktuální. A nesmí se zapomenout na vlivy ostatní, zejména intenzitu slunečního záření dopadajícího na objekt.
Určitě jste se setkali s provozovateli tepelných čerpadel, kteří si stěžovali, že nedosáhli očekávaného efektu dvoutřetinového snížení nákladů za energii. A zejména tehdy, pokud k tepelnému čerpadlu přecházeli z přímotopného elektrického kotle. Protože v tomto případě je číselná porovnatelnost údaje na faktuře za elektřinu nejjednodušší. Například při porovnání topných sezón 2011–2012 a 2012–2013 se jeví, že v řádu do deseti procent byly podle průměrné teploty a denostupňů podobné. Pokud stěžovatel nemůže přesně doložit, kolik tepla a elektřiny spotřeboval na vytápění domu, kolik tepla a elektřiny na přípravu teplé vody, kolik elektřiny spotřebovaly ostatní spotřebiče v domě, jaká byla spotřeba elektřiny v uvedených kategoriích ve vysokém tarifu, a v nízkém, a zda při přechodu na tepelné čerpadlo poněkud neochably jeho šetřivé tendence v očekávání levnějšího provozu, tak těžko může očekávat, že na svou stížnost, opírající se jen o celkový účet za elektřinu, dostane exaktní odpověď. Tedy odpověď, kolik energie přesně tepelné čerpadlo ušetřilo, a zda tedy dodavatelská firma dodržela slib.
Slibovat úspory při získávání zakázky je nutné. Bez takového slibu se s vámi nikdo o zakázce dnes bavit nebude. Nejen investiční bankovnictví, ale i obchod s tepelnou technikou je založen na očekávání budoucích zisků. Toto mají obě řemesla společné. Rozdíl mezi možnými zisky a případnými ztrátami je u tepelné techniky mnohem menší, a hlavně, lze jej exaktně posoudit. I proto svá doporučení musí umět topenářská firma obhájit. Podmínkou jsou bohužel dodatečné náklady na instalaci měřicí techniky, pokud již není integrována v tepelném čerpadle. Pokud má dodavatelská firma dostatečné know-how v oblasti měření a její zástupci disponují dobrou znalostí psychologie zákazníků, pak v některých případech se již předem instalace měřicí techniky jeví jako nevyhnutelná. Neboť jsou jen dvě cesty, jak si nepoškodit image. Buď se takové zakázce vyhnout, nebo se zákazníkem písemně ve smlouvě domluvit přesné podmínky. Specifikace podmínek však vyžaduje také určité know-how. Všichni dodavatelé otopných soustav s tepelným čerpadlem by na to měli být připraveni, neboť jejich reakce je odliší od průměru. A o odlišení od průměru také jde.
Josef Hodboď
Obsah
- strana 6 – GEMINOX: Rozhovor pro Topin – „Vyhýbám se nestandardnímu řešení“
- strana 10 – DAKON: Rozhovor pro Topin – Český kotel na pevná paliva automatickým přikládáním
- strana 14 – Vedoucí a recenzent rubriky Vladimír Jirout: Otázky
- strana 15 – Změkčení versus odsolení
- strana 20 – Petr Fischer: Závislost spotřeby paliva na venkovní teplotě
- strana 21 – Není nutné „zavírat“ vodu na zimu
- strana 22 – CLAGE: Nové elektronicky řízené průtokové ohřívače
- strana 24 – Miloš Bajgar: Kde problémy s vytápěním začínají – 1. část: předávací stanice tepla
- strana 26 – VAILLANT: Moderní tepelná technika s tradicí
- strana 28 – Miloš Bajgar: Zásobování teplem nebo plynová kotelna?
- strana 32 – BUDERUS: Automatický kotel na tuhá paliva Logano G221 A
- strana 34 – Vladimír Jirout: Současné normy a předpisy pro zdroje tepla na tuhá paliva pro domácnost
- strana 37 – MEIBES: Firemní verze návrhového programu TechCON verze 6.0
- strana 38 – Václav Mužík: Porovnání provozních nákladů elektrického akumulačního vytápění a vytápění tepelným čerpadlem
- strana 40 – ENBRA: Moderní systém vytápění a přípravy teplé vody od firmy ROTEX
- strana 42 – Jaroslav Dufka: Krbová kamna s teplovodním výměníkem – 1. část
- strana 45 – JUNKERS: Rozšířená nabídka solární techniky
- strana 46 – Mýty kolem průsaku vody pod dlaždice
- strana 48 – Petra Tvrdá – Stanislav Frolík: Energie zabudovaná v solárních termických kolektorech
- strana 52 – IVAR CS: Sloupcové filtry pro úpravy pitné vody
- strana 54 – Vladimír Pavlíček: Střípky z historie – České vynálezy v oboru kanalizace
- strana 55 – Spolehlivý zdroj teplé vody pro všechny případy
- strana 57 – Zákony a normy
- strana 59 – Publikace
- strana 61 – Výstavy a veletrhy
- strana 63 – GIACOMINI: Kotlové sestavy – příležitost pro majitele malých a středních firem