Číslo: 8/2011
Úvodník
Vážení čtenáři,
je pro nás finanční ztrátou, a pro obnovitelné zdroje energií marketingovou škodou, že se v Česku řeší problémy až když narostou do neúnosné velikosti. I proto je poučné sledovat dění u našeho západního souseda – Německa. Dopředu pak lze odhadovat dopady chyb, kterým se mohl náš stát vyhnout. Zvláště pak i proto, že se národní energetické sítě budou stále více propojovat.
Potřebnou míru mezinárodní mediální velikosti dosáhly problémy s nedostatečnou přenosovou kapacitou elektrických sítí, na kterou se poukázalo v souvislosti s rychlým nárůstem výroby elektřiny ve větrných elektrárnách umístěných na západoevropském pobřeží. O problematice podpory fotovoltaické výroby elektřiny u nás není třeba mluvit, toto téma je stále velmi živé a pro kapsy spotřebitelů elektřiny bude bolestivé desítky let.
Zatím nejméně kontroverzní bylo téma kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy, případně bioplynu. Krokem vpřed je určitě požadavek účinnosti využití primárního obsahu energie biomasy: „U výroben spalujících biomasu pro výrobu elektřiny se předpokládá ekonomicky racionální využití odpadního tepla.“ Pro bioplynové stanice podle cenového rozhodnutí ERU č. 7/2011: „U bioplynových stanic kategorie AF1 uvedených do provozu po 1. lednu 2012 včetně je podmínkou pro poskytnutí podpory výroba a efektivní využití vyrobené tepelné energie minimálně v úrovni 10 % vůči vyrobené elektřině v daném roce, s výjimkou elektřiny pro technologickou vlastní spotřebu elektřiny a tepla.“ Požadavek využít teplo je pozitivní zpráva i pro topenáře.
Němci jdou dál. Asi všichni chápou, proč je nutné vyrovnávat nepravidelnou výrobu elektrické energie z fotovoltaických a větrných elektráren omezováním nebo navyšováním výkonu jiných zdrojů elektřiny. V novém německém zákoně o využití obnovitelných zdrojů energie, platném od 1. 1. 2012, rozšířil zákonodárce právo provozovatele přenosové sítě omezit pomocí dálkového ovládání výrobu elektrické energie v kogeneračních jednotkách s výkonem nad 100 kW využívajících nejen fosilní zdroje energií, ale i pro bioplynové stanice, s cílem udržet rovnováhu na přenosové síti. Přestože je výkup elektřiny z OZE povinný. Bude to vyžadovat vhodná technická zařízení, kompenzace v odběru elektřiny atd. V tomto směru obdivuji důslednost Němců, i když nejsem přesvědčen, že jejich opuštění výroby elektřiny z jádra, je racionální cesta.
Všem Vám přeji šťastný nový rok 2012.
Josef Hodboď
Obsah 8/2011
- strana 8 – THERMONA: I v roce 2012 vás budeme podporovat
- strana 10 – CTI informuje: Stanovení potřeby teplé vody podle nové ČSN EN 15316-3
- strana 11 – ENBRA: Oceněná Topenářská galerie
- strana 12 – IVAR CS: Uhlíková ocel se prosazuje v instalacích
- strana 13 – Vedoucí a recenzent rubriky Vladimír Jirout: Otázky
- strana 14 – Vít Koverdynský: Zaměřeno na technické izolace – Ekonomická tloušťka tepelné izolace. Část 1 – Teorie
- strana 20 – Aleš Rubina – Petr Andrys – Zdeněk Tesař: Požadavky na požární větrání z pohledu projektanta VZT a praxe
- strana 24 – Miloslav Jokl: Komplexní způsob hodnocení mikroklimatu budov na základě odezvy lidského organizmu. Část 2.4 Optimální vlhkost vzduchu v interiéru
- strana 29 – Vytápění a příprava teplé vody v bytových domech s kotli Buderus
- strana 30 – SIEMENS: Strategie řízení kaskády kotlů regulátorem Albatros 2
- strana 33 – LERSEN CZ: FLEXIDRIVE – patentovaný systém plynulé modulace
- strana 34 – Jiří Horák – Kamil Krpec – Jiří Dvořák – František Hopan: Legislativní požadavky na spotřebiče určené k vytápění prostor, ve kterých jsou umístěny, popř. k přípravě pokrmů
- strana 38 – Jiří Vrba: Přívod spalovacího vzduchu komínem
- strana 40 – Jakub Vrána – Monika Ošlejšková: Možnosti úspor pitné vody
- strana 44 – REVEL: Podlahové chlazení / topení X2 – moderní řešení pro teplotní komfort uvnitř interiérů
- strana 45 – Znalecké posudky mohou ušetřit milióny tun emisí CO2
- strana 46 – Legionelóza v Německu: Chceme se poučit?
- strana 48 – EBM – PAPST CZ: ErP nařízení žádá vysokou účinnost
- strana 50 – Výhody hydraulického vyvažování
- strana 52 – REHAU: Vyhřívané travnaté hrací plochy fotbalových stadionů v České republice
- strana 54 – Revize TPG 700 01
- strana 57 – Zákony a normy
- strana 58 – Publikace
- strana 59 – Výstavy a veletrhy