+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 4–5/2020

Úvodník

Vážení čtenáři,

v letním dvojčíslí časopisu Topin navazujeme na problematiku tzv. energetických šmejdů z květnového úvodníku a na straně 90 přinášíme slibovaný článek s názvem Jak nenaletět energetickým šmejdům.

Zatímco ERÚ nadále důrazně varuje všechny spotřebitele – zejména důvěřivé seniory, aby nepřistupovali na nabídky podomních a telefonických prodejců, které mají za cíl změnu dodavatele energie – ať už přímo nebo ve formě aukce, text soudního znalce, a vedoucího rubriky Otázky, kolegy Bajgara je varováním především pro statutární orgány společenství vlastníků či bytových družstev.

Ač se to tak zprvu nemusí zdát, je to právě smlouva s dodavatelem energií, která hraje významnou roli v nedbalostním trestném činu, jež se v létě minulého roku dostal až k Nejvyššímu soudu.

Jaké bývají konce provozu pět let neservisovaného průtokového ohřívače umístěného v koupelně, jsme v naší pravidelné rubrice věnované topenářsko-instalatérské judikatuře psali několikrát – jak je to s převedením veřejnoprávním předpisem stanovené povinnosti podle energetického zákona (tj. povinnosti zákazníka udržovat odběrné plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob, a v případě zjištění závady tuto bez zbytečného odkladu odstranit), se dočtete v příběhu na straně 30.

Na text JUDr. Havlíčka pak volně navazujeme článkem kolegy Vrány s názvem Požadavky na umísťování otevřených plynových spotřebičů, který ve své druhé části poukazuje na základní pravidla pro bezpečný provoz plynových zařízení právě v provedení B.

Přeji Vám ničím nerušenou letní pohodu a v září zase na počtenou.

Alena Malátová

Obsah