Číslo: 2/2013
Úvodník
Vážení čtenáři,
máte nějaké korunky schované do rezervy? Pak jste si jistě všimli, že úrokové sazby na nejrůznějších spořicích účtech klesají. V Evropě byly v poslední době zaznamenány i případy, že ačkoliv byly některé investiční příležitosti nabídnuty s mírnou ztrátou, přesto se zájemci našli. Kdo ale nemá tak trochu povahu hráče, pro něj finanční trhy nejsou.
Inflace v naší republice není podle oficiálních údajů nijak vysoká, ale když člověk sleduje cenu, kterou platí za každotýdenní nákup jídla a zboží běžné potřeby, tak může mít jiný názor. Co naplat, že například ceny nových bytů nabízených developery klesly, když nový byt si většina lidí nekupuje každý rok. A stejně tak jej neprodává. Ale pozor, když už na prodej dojde, co rozhoduje o prodejní ceně? Vedle neovlivnitelných kritérií, jako je například poloha bytu, rozhoduje jeho technické vybavení. Má-li kupující na výběr, dá přednost bytu technicky lépe řešenému.
Peníze vložené do vlastního bydlení jsou dvojnásobně využitou investicí. Jednak má investor potěšení ze svého bydlení a jednak má jistotu, že v případě prodeje bude moci poukázat na kvalitu technického vybavení a přilákat pozornost kupce. Věc má ale háček. Aby tento předpoklad platil, je nutné používat kvalitní materiály, zařízení s vysokou životností a designovou nadčasovostí. Na sociálně slabé úrovni se tento postup uplatnit nedá. Ale v oblasti bydlení na střední a vyšší úrovni, v osobním vlastnictví, je výhoda takové investice zřejmá.
Prakticky stabilní zájem o hypotéky potvrzuje, že investici do bydlení lidé považují nejen za potřebnou, ale i jistou. Zatímco u investic na burze se lze setkat s rychlým poklesem hodnoty i na méně než třetinu původní hodnoty a pak třeba i jedno desetiletí trvá, než se hodnota vrátí zpět, pohyby cen bydlení jsou oproti tomu velmi malé. Dům sám o sobě nezmizí a představuje trvalou životní rezervu. Při směně větší nemovitosti za menší se případné cenové výkyvy z velké části vyrovnávají, takže i toto je nezanedbatelný finančně bezpečnostní efekt.
Vedle motivu zajistit pro sebe vhodné bydlení působí tedy i motiv bezpečného uložení finančních prostředků pro případ nouze. I v případě největší krize má vlastní bydlení významnou hodnotu. A pokud hodnota bydlení klesne na pomyslné dno, tak se z tohoto dna jako jedna z prvních pohne směrem vzhůru.
Každý úspěšný dodavatel musí být i dobrý psycholog. Aby dokázal odhadnout, co si zákazník ve svém podvědomí přeje, ačkoliv to otevřeně z nejrůznějších důvodů neříká. Pokud je v podvědomí zákazníka skryta obava z budoucnosti jeho úspor, může být řešením bezpečná investice do vlastního bydlení podložená použitím výrobků, jejichž značka je symbolem dlouhé životnosti a nadčasovosti.
Josef Hodboď
Obsah
- strana 6 – BRILON: Stěhujeme se
- strana 12 – Vrácení zboží a rychlý dobropis jako úloha velkoobchodu
- strana 16 – KKH i Wolf chtějí být blíže svým zákazníkům
- strana 18 – ČR potřebuje změnu odpadové legislativy
- strana 20 – Vedoucí a recenzent rubriky Vladimír Jirout: Otázky
- strana 22 – Dakon školí na pevná paliva
- strana 22 – JunkersHome – řízení vytáúpění mobilním telefonem
- strana 24 – Zdeněk Lyčka: Přestavby teplovodních kotlů z pohledu zákona o ochraně ovzduší
- strana 27 – BOSCH: Pivovary v České republice
- strana 28 – Tepelné čerpadlo a plynový kotel
- strana 31 – Spolehlivý zdroj teplé vody pro všechny případy
- strana 32 – Jiří Matějček: Koroze v otopných soustavách, solárních soustavách a primárních okruzích tepelných čerpadel, úprava vody, filtrace a odplynění
- strana 35 – SIEMENS: Nové elektrotermické pohony
- strana 36 – IVAR CS: Elektronická oběhová čerpadla DAB.EVOTRON a DAB.EVOPLUS
- strana 38 – Vít Koverdynský: Zaměřeno na technické izolace – Výrobkové normy pro tepelné izolace v průmyslu
- strana 44 – TA: nová řada regulačních ventilů s nastavitelnou Kvs hodnotou
- strana 46 – Jarní Stavební veletrhy Brno
- strana 48 – Václav Helebrant: Dimenzování a volba tepelného čerpadla podle roční energetické bilance a optimálního proběhu
- strana 51 – Jakub Vrána: Prevence zvyšování koncentrace bakterií ve vnitřních vodovodech
- strana 53 – Izolací proti legionelám
- strana 54 – Vladimír Galád: Problematika vytápění bytů v ČR – 1. část
- strana 56 – Končí éra klasických asynchronních motorů?
- strana 58 – Odvod spalin a přívod vzduchu pro spotřebiče kategorie „C“
- strana 60 – Martin Papík, Josef Hodboď: Spojení s dynamickou IP adresou
- strana 62 – Střípky z ISH 2013
- strana 65 – Zákony a normy
- strana 67 – Publikace
-
strana 69 – Výstavy a veletrhy