+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Význam použití magnetických filtrů a úpravy otopné vody pro soustavy s tepelnými čerpadly

19.11.2024 Firma: THERMIA - IVAR CS spol. s r.o.

Doba vysoce účinných zdrojů tepla v podobě tepelných čerpadel přináší také potřebu vyšší kvality otopné vody a použití nových technologií v podobě úpravy vody a magnetických filtrů.

Faktorů snižujících účinnost otopných soustav je několik. Pojďme si je vyjmenovat.

1. Koroze v otopné soustavě

Ne vždy je nové tepelné čerpadlo připojeno na novou otopnou soustavu. Často se jedná o rekonstruované objekty, kde se prakticky nedá zjistit stav vnitřních povrchů ocelových trubek nebo otopných těles. I v případě nové otopné soustavy s otopnými tělesy a nádržemi jsou někdy uvnitř nových výrobků obsaženy produkty koroze z důvodu skladování například po výstupních tlakových zkouškách těsnosti pomocí plnění vodou u výrobce.

Image 2

Image 3inkrusta vodního kamen

Je nutné podniknout opatření, aby byla voda v otopné soustavě co nejčistší, a byl tak zajištěn dlouhodobý provoz a minimalizováno nebezpečí problému z hlediska spolehlivosti.

Pokud je k otopné soustavě s korozivním znečištěním připojeno tepelné čerpadlo a soustava je napuštěna běžnou vodou z vodovodního řadu, je zde velký problém do budoucna. Samozřejmě, že se již zkorodované povrchy budou projevovat negativně, koroze se bude prohlubovat a jemný materiál zkorodované oceli bude neustále unášen proudem otopné vody, bude přinesen a uložen i do nejcitlivějších míst, kde pomalu a postupně zaviní poškození například oběhových čerpadel nebo ventilů. Nemluvě o tom, že usazeniny ve výměníku tepla budou snižovat jeho účinnost.

 

Image 0deskový výměník

Řešením tohoto problému je provedení proplachu otopné soustavy před uvedením do provozu za použití čisticích přípravků (např. GEL.Long Life 410, 800 nebo IVAR.Sentinel X800) a ošetření otopné vody pomocí ochranných kapalin s inhibitory koroze (např. GEL.Long Life 100, Mayline SBA, IVAR.Sentinel X100, GEL.Poly AP) a následné osazení zpátečky tepelného čerpadla odlučovačem magnetických částic s mechanickým filtračním sítem. Vždy je nutné nainstalovat všechny filtry dodané s tepelným čerpadlem. Filtr nečistot umístěte na zpětné potrubí z otopné soustavy, co nejblíže k tepelnému čerpadlu.

Image 1filtrační sítko

2. Tvorba vodního kamene

V případě napuštění tvrdé vody z řadu do otopné soustavy je zde vysoká pravděpodobnost problémů s tvorbou vodního kamene na teplosměnných plochách výměníků tepla a v pohyblivých komponentech na místech styku pohybujících se dílců. Tomuto riziku se nedá předejít běžnou filtrací jako u výše uvedených mechanických nečistot. Je zapotřebí v napájecí vodě minimálně snížit obsah vápníku a hořčíku („tvrdost vody“). Proto se důrazně NEDOPORUČUJE napouštět otopnou sestavu vodou z řadu, ale VŽDY POUŽÍT vodu upravenou, tak aby vyhovovala předepsané kvalitě vyžadované výrobci zdrojů tepla. Níže uvádíme příklad předepsané kvality vody pro tepelná čerpadla Thermia.

Image 7

Otopná voda musí být čirá a bezbarvá, bez obsahu rozpuštěných látek, pěnotvorných činidel, sulfanu H2S a bez jakýchkoli stop olejů a tuků.

Zde je na místě zmínit, že vodu je vhodné upravovat i pro spotřebu uživatele, technická zařízení nebo domácí spotřebiče, a nejen pro potřeby plnění otopné soustavy. Pokud je „tvrdá voda“ používána pro přípravu teplé vody, dochází tak v zásobníkovém ohřívači na straně teplé užitkové vody k tvorbě usazenin na výměníku tepla, a za nějaký čas může dojít ke snížení jeho schopnosti předávat teplo, a následně i k poruchám tepelného čerpadla na vysoký tlak z důvodu sníženého předávání tepla. Pro představu, pouze 0,1 mm inkrusty (vodního kamene) snižuje přenášený výkon o 10 % až 20 %. Aby byla zajištěna správná kvalita vody, je třeba zvolit její vhodnou úpravu. Na okraj uvádíme, že pitná voda musí být svou kvalitou v souladu s odpovídající Vyhláškou o jakosti vody určené k lidské spotřebě (Vyhl. 252/2004 Sb.).

Image 4Vyšší obsah železa v otopné vodě

Protože se kvalita vody na území ČR značně liší, je doporučeno jako první krok provést rozbor vody z vodovodního řadu, a teprve poté zvolit správný způsob úpravy. Změkčovací filtr vodu změkčí a zabrání tvorbě vodního kamene. Je to základní opatření, ne vždy ovšem zcela dostačující. Úprava vody může být náročnější i nákladnější technologií než pouhé změkčení vody a je potřeba k ní přistupovat vždy individuálně.

Image 5

Otopná voda má v porovnání s pitnou vodou svá specifika, tabulka uvedená výše ukazuje parametry, které mají vliv na spolehlivost otopné soustavy a zdroj tepla. Pokud změkčení vody pro otopnou soustavu nestačí a voda vykazuje vyšší konduktivitu, je potřeba přistoupit k její demineralizaci (pomocí demineralizačních filtrů IVAR.Surefill, IVAR.Desalin).

Pro řešení těchto i jiných otázek neváhejte kontaktovat obchodní či technické zástupce společnosti IVAR CS.

Za IVAR CS tým techniků

Image 6magnetický filtr

Firemní článek