Úprava pitných vod v domácnostech a ubytovacích komplexech
Kvalita pitné vody je neustále diskutovaným tématem napříč odvětvími. Zejména v případě využití vlastních zdrojů vody jako jsou studny, či hloubkové vrty, se často vyskytují problémy s překročenými limity nežádoucích látek.
Nejdůležitějším ukazatelem je bezesporu zdravotní nezávadnost pitné vody. Dalším aspektem jsou ale také estetické dopady nadlimitních množství látek v pitné vodě. S tím jdou ruku v ruce vlastnosti vody ovlivňující technická zařízení.
Jedním z problémů mohou být překročené hodnoty parametrů, které udává vyhláška č. 252/2004 Sb. o kvalitě pitné vody, nebo zhoršené organoleptické vlastnosti vody. Těmi jsou chuť, vzhled a zápach. Jak je to ale s tvrdostí? Parametr „celková tvrdost vody“ je udáván jako součet vápníku a hořčíku v posuzované vodě.
Obecně lze konstatovat, že ze zdravotního hlediska je tvrdost vody prospěšná, ovšem v přiměřených dávkách. V případě velmi tvrdých vod s hodnotami nad 5 mmol·l–1 dochází ke zvýšenému riziku vzniku močových kamenů. Vyhláška č. 252/2004 Sb. o kvalitě pitné vody udává parametr celkové tvrdosti vody v tzv. doporučených hodnotách v intervalu 2–3,5 mmol·l–1. Z pohledu technického však tvrdost vody ve vyšších koncentracích jak 1 mmol·l–1 není žádoucí.
Řešením tohoto problému v hotelích, ubytovacích areálech, penzionech apod. je vhodné použití duplexního změkčovacího zařízení IVAR.DEVAP DUPLEX. Jedná se o filtry fungující na principu iontové výměny. Díky použití duplexního systému je zajištěna nepřerušovaná dodávka upravené vody do objektu. Filtry jsou vybaveny řídicími jednotkami výrobce Clack USA s vysokou mírou spolehlivosti.
Tento typ zařízení disponuje dvěma tlakovými láhvemi (obr. 1), kdy je jedna z lahví v provozu a druhá je v pohotovosti. V okamžiku kdy dojde k vyčerpání kapacity první láhve, automaticky se přepne na láhev druhou. Systém je řízen pomocí twin-alternating trojcestného ventilu.
Po každé úpravě vody pomocí katexového změkčovače se docílí celkové tvrdosti vody blízké nule. Z tohoto důvodu je nutné zajistit míchání surové tvrdé vody s upravenou vodou, pro dosažení požadované koncentrace tvrdosti. U menších typů zařízení je v řídicích ventilech integrován mísicí bypass, zatímco u větších zařízení je nutné zařadit externí bypass obtok s regulační armaturou jako je např. kulový kohout top ball.
Zařízení určená pro úpravu tvrdosti vody jsou vyráběna ve třech řadách, a to IVAR.DEVAP, DEVAP-KAB a DEVAP-DUPLEX. Jedná se o řady sloupcových filtrů určených pro snížení tvrdosti, kdy je téměř vždy vhodná konzultace s technikem IVAR CS pro zvolení vhodného typu. Je zapotřebí navrhnout vhodné zařízení nejen dle požadovaného průtoku, ale zabývat se upravovanou vodou komplexně, tedy s ohledem na koncentraci obsažených látek ve vodě, případně jiných polutantů.
Kabinetní sloupcové filtry využívají efektivněji prostorové dispozice, jelikož je tlaková lahev integrována do plastové nádrže na solanku, která je nutná k regeneraci filtrační náplně. Veškeré zde uvedené sloupcové filtry vyžadují pro svůj provoz napojení na kanalizační odpad o dostatečné hltnosti. Dále je zapotřebí zajistit připojení k elektrické síti o napětí 220 V. Pro provoz a regeneraci filtrů je určena regenerační tabletovaná sůl, dodávaná v 25 kg baleních. Její spotřeba se liší dle konkrétní aplikace a podmínek v místě instalace. Regenerace filtrů je možná jak v závislosti na spotřebovaném objemu vody, tak v závislosti na čase, nejčastěji však kombinací těchto dvou parametrů.
Společnost IVAR CS se zabývá technologiemi pro úpravy vody již více jak 15 let. V případě jakéhokoli požadavku je doporučeno konzultovat vhodnost typu navrženého zařízení pro úpravu vody a jeho kapacity s technickým oddělením IVAR CS.
- Větrací jednotky Smarty s rekuperací tepla pro větrání v domovním sektoru
- Automatické a cyklonové filtry mechanických nečistot
- Uzavírací ventily s dynamickou vyvažovací vložkou
- Teplovodní podlahové vytápění Ivartrio
- IVAR.TECOFIX nový modulární systém pro sanitární rozvody