+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Větrací jednotky Smarty s rekuperací tepla pro větrání v domovním sektoru

07.01.2025 Autor: Mgr. Kateřina Jandová Firma: IVAR CS spol. s r.o. Časopis: 6/2024

Potřeba větrání v zimním období, kdy trávíme většinu času v uzavřených prostorech, výrazně roste. Se stále se zvyšující těsností plášťů nových budov se totiž snižuje i kvalita vnitřního vzduchu, jejíž nedostatek může způsobit zdravotní problémy, možnost tvorby plísní a další problémy. Klasické větrání otevřenými okny však nepřináší mnohé výhody, protože je doprovázeno nejen velkými úniky tepla, ale i velmi nízkou kvalitou venkovního vzduchu v zimě.

Vhodným řešením tohoto problému je nucené větrání s rekuperací tepla, které neustále zaručuje přívod čerstvého venkovního vzduchu do obytných prostor s minimálními energetickými ztrátami. To je umožněno centrální větrací jednotkou s výměníkem tepla zajišťujícím výměnu tepla mezi vnitřním „odpadním“ a čerstvým venkovním vzduchem. Během studených dnů je tedy čerstvému venkovnímu vzduchu předáváno teplo toho vnitřního, zatímco při teplých dnech je teplo odevzdáváno odpadnímu vzduchu. Prostřednictvím vzduchotechnického potrubí je pak čerstvý vzduch o žádoucí teplotě přiváděn do jednotlivých místností, a přitom je odpadní vzduch odváděn mimo budovu. Kvalita čerstvého vzduchu dodávaného těmito větracími jednotkami je zajištěna použitím výměnných filtrů přiváděného a odpadního vzduchu řady G4 (Coarse 65 %). Při požadavku na vyšší kvalitu vzduchu (osoby s alergiemi, děti, starší osoby) je možné filtr přiváděného vzduchu zaměnit za filtr vyšší třídy F7(ePM1 70 %).

Větrací jednotky jsou nabízeny ve dvou provedeních, v podstropním (verze P) a nástěnném (verze V), a ve třech výkonových řadách 2-3-4 (dle průtoku vzduchu). Maximální průtok vzduchu je v závislosti na typu jednotky v rozmezí 182–573 m3·h–1. Jednotky jsou zároveň navrženy s ohledem na co nejvyšší tepelnou účinnost a kompaktnost s rozpětím energetické účinnosti od A do A+. Toho je dosaženo vysokou kvalitou komponentů jednotky: plastového protiproudého výměníku tepla, ventilátorů s úspornými motory typu EC a v neposlední řadě díky výborné těsnosti těla jednotky, která je vyšší než 98,8 %. Již zmíněná kompaktnost je jednou z velmi ceněných vlastností jednotek SMARTY, zejména při jejich instalaci, ať už jde o nízkou výšku podstropních jednotek nebo malé rozměry jednotek nástěnných, vždy se pro ně v domě či bytě najde vhodné místo.

Všechny Smarty jednotky obsahují elektronickou řídicí desku s vestavěným řídicím systémem s mnoha funkcemi, jejichž prostřednictvím lze při instalaci příslušenství přizpůsobit chod větrání téměř jakémukoliv přání uživatele, a dokonce i dále snížit spotřebu energie.

Image 0

Základní funkcí je Časový program, jež umožňuje automatický provoz jednotky v závislosti na denní době a dnu v týdnu. Lze tedy například nastavit nižší intenzitu větrání, když nikdo není doma, a naopak intenzitu zvýšit v době, kdy jsou obytné prostory plně obsazeny. Obdobnou funkci splňuje režim Dovolená, který sníží intenzitu větrání na určité dny v měsíci.

K větracím jednotkám Smarty je možnost připojení až dvou snímačů (například úrovně CO2 nebo relativní vlhkosti vzduchu RH). Řídicí systém s daty z těchto snímačů pak pracuje a upravuje rychlost ventilátorů s cílem zajištění maximální kvality vzduchu a co nejvyššího komfortu uživatele.

Integrované snímače teploty vzduchu umožňují ochranu proti zamrznutí výměníku. Informace poskytované těmito snímači jsou nezbytně nutné pro co nejplynulejší provoz jednotky během mrazivých dnů, při kterých hrozí riziko zamrznutí výměníku tepla. Na základě těchto údajů se pravidelně spouští odmrazování výměníku, a případně zapíná elektrický předehřev, pokud je instalován (u nástěnných jednotek je standardní součástí).

K dispozici je i verze jednotek s entalpickým výměníkem(modely VE/PE). Kromě toho, že entalpický výměník v jednotce zpětně získává teplo, stejně jako klasický protiproudý výměník, dokáže přenést z odváděného vzduchu i vlhkost. Jednotky Smarty s entalpickým výměníkem jsou tedy ideální pro obytné prostory, které trpí příliš nízkou vlhkostí, kde udrží optimální prostředí ve všech ročních obdobích.

Další výhodou entalpického výměníku tepla je absence kondenzátu na deskách výměníku tepla za běžných podmínek, což znamená, že jednotka nepotřebuje odvod kondenzátu. Druhým pozitivem je, že větrání je v provozu do ještě nižších venkovních teplot (na rozdíl od použití klasického výměníku), čímž jsou minimalizovány náklady na provoz díky snížené nutnosti ochrany proti zamrznutí.

Kromě výše zmíněných snímačů je k jednotkám nabízena ucelená řada příslušenství, jako je prostorový dotykový přístroj IVAR.ST-SA, ovládací panel IVAR.STOUCH či digitální panel IVAR.TPC. Jednotky Smarty je také díky interface IVAR.MB-GATEWAY možné připojit k domácí síti a ovládat je přes PC či mobilní aplikaci.

Společnost IVAR CS samozřejmě nabízí i základní komponenty větracího systému potřebné pro provoz větracích jednotek Smarty (potrubí a připojovací komponenty větracího vzduchu, vývody vzduchu, rozdělovače, adaptéry, talířové ventily, ale i designové mřížky a další). Více informací o samotných jednotkách Smarty či ucelený návrh větracího systému žádejte u našich obchodně – technických zástupců

Firemní článek