Plynové rozvody z vícevrstvého potrubí na českém trhu
Rozhovor pro Topin
Vícevrstvé potrubí se pro své vynikající vlastnosti stalo výhodným materiálem nejen pro rozvody vody, ale i pro instalaci rozvodů plynu do 5,0 bar v budovách. Realizace plynových rozvodů z něj vyžaduje dodržení určitých pravidel. Toto však není nijak obtížné, pokud se použije systém, který jeho dodavatel vybavil všemi potřebnými náležitostmi a realizátor úspěšně prošel školením. Pak plně vyniknou výhody rozvodů plynu z tohoto perspektivního materiálu. Požádali jsme Jaroslava Hoskovce ze společnosti IVAR CS, který je specialistou na tuto problematiku, o zodpovězení několika otázek.
Redakce Topin:
Zásluhou společnosti IVAR CS se systém Alpex-Gas objevil v ČR před více jak třemi roky, a to jako jedinečný a první flexibilní systém pro domovní rozvody plynu. Svou technologií poněkud rozvířil tuzemský konzervativní přístup k rozvodům plynu v budovách, a to nejen u odborné, ale i laické veřejnosti. O vzniku systému Alpex-Gas již bylo publikováno dostatečné množství informací. Čtenáře bude proto spíše zajímat současnost a budoucnost. Jak vidíte životaschopnost a rozvoj tohoto systému v nadcházejících letech?
IVAR CS:
Systém Alpex-Gas navzdory přetrvávající stagnaci a krizovému vývoji české ekonomiky ukázal svoje přednosti a kvality a stal se životaschopným, a hlavně alternativním řešením pro stávající tradiční systémy rozvodu plynu v budovách. V současnosti bylo dosaženo stavu, o který společnost IVAR CS primárně usilovala a Alpex-Gas se stal standardem. Našim cílem do budoucna není jenom sledování ekonomických ukazatelů úspěšného produktu a s tím spojených činností, ale dlouhodobé udržení systému Alpex-Gas na českém trhu za předpokladu jeho dalšího technického rozvoje a zkvalitňování s ním spojených služeb v oblasti logistiky, technické podpory i osvěty mezi investory a realizačními firmami.
Redakce Topin:
Můžete uvést konkrétní příklady, jak pečujete o systém Alpex-Gas? Například z hlediska jeho podpory, rozvoje a nových technických vylepšení, aby si udržoval vysoké bezpečnostní standardy při použití v praxi, v přípravě realizačních pracovníků, která je mimo jiné zpoplatněná, a aby systém byl stále v širší míře akceptován projektanty i investory?
IVAR CS:
Jde o velmi důležitou oblast naší práce, neboť nechceme připustit nesprávnou realizační rutinu a stagnaci. Neřkuli zánik tohoto bezpečného, flexibilního a navíc dostupného systému, který však klade i adekvátní nároky na správnou a zodpovědnou realizaci. Kdo se chce prvotně se systémem Alpex-Gas seznámit, tak tomu doporučuji zhlédnout instruktážní video na našich webových stránkách www.ivarcs.cz.
Pro profesionální zájemce z řad plynařů je základem Podniková technická norma PTN 704 05. Jde v podstatě o velmi konkrétní a sofistikovaný návod na instalaci a použití systému Alpex-Gas. Našim nejnovějším počinem je právě vydaný „Stručný průvodce systémem Alpex-Gas v otázkách a odpovědích“, který je určený širší veřejnosti, tedy i investorům.
Redakce Topin:
Pobíhají školení?
IVAR CS:
Školení k získání „Osvědčení pro realizaci systému“ probíhá kontinuálně podle zájmu z jednotlivých regionů. Jak podotýkáte, je skutečně zpoplatněné. Ale to není překážka, ani handicap v zájmu o tento systém, právě naopak. Celodenní školení na systém Alpex-Gas absolvovalo již více než 1964 zájemců, kteří investovali do své vlastní profesionální přípravy. To rozhodně za zmařenou investici nepovažuji. Nechceme jít cestou formálních propagačních besed pro každého, lákajících na malé občerstvení. Takový přístup je v oblasti plynových zařízení naprosto nevhodná až nebezpečná cesta. Možná rychlá, snadná, leč formální a tedy v neprospěch investorů a bezpečnosti nás všech.
Redakce Topin:
Máte pro nás nějaké novinky systému?
IVAR CS:
Co se týče nových technických řešení, tak upozorňuji zejména realizační pracovníky, že společnost IVAR CS uvedla v květnu 2013 na trh nový produkt systému Alpex-Gas, kterým je protipožární armatura FireBag s integrovanou PRESS-GAS tvarovkou k přímému napojení na vícevrstvé potrubí. Toto řešení, pokud vím, zatím nikdo v ČR nenabízí. Jedná se o montážní zjednodušení instalace těchto protipožárních armatur, ale i posílení bezpečnosti systémového řešení, neboť eliminuje nebezpečí případné netěsnosti závitového spoje, kterým se standardně tato důležitá armatura pro bezpečný provoz plynovodu k tvarovkám připojuje.
Redakce Topin:
Říkáte, že takto koncipovanou protipožární armaturu pro použití s vícevrstvým potrubím zatím nikdo na českém trhu nenabízí. V této souvislosti vyvstává otázka, kolik podobných systémů se reálně vyskytuje na českém trhu?
IVAR CS:
Pokud mám dostatečně přesné informace, tak materiálově a kvalitativně stejné řešení pro domovní rozvody plynu v uceleném systémovém pojetí, jako je nabízí Alpex-Gas, a které považuji za naprosto bezpodmínečně nutné pro bezpečný rozvod plynu v budovách, nikdo oficiálně zatím nenabízí.
Redakce Topin:
To nemáte obavy z konkurence, když se na českém trhu podle mých informací prodává vícevrstvé potrubí i jiných renomovaných evropských výrobců, kteří s uvedením svého řešení vhodného pro rozvod plynu na český trh zatím vyčkávají?
IVAR CS:
Mít obavy z konkurence je v tržním prostředí přirozené a tudíž je máme i my. Kdo je nemá, stagnuje, ztrácí sebereflexi, a tím i dynamiku rozvoje a může být záhy překonán někým jiným. Jak můžete pozorovat, tak společnost IVAR CS se snaží, aby se do takové situace systém Alpex-Gas nedostal.
Co se týče té konkurence fakticky, tak za poslední rok jsem zaznamenal ve dvou případech snahu konkurenčních subjektů oslovit realizační firmy a prodejce svými podklady a produkty v segmentu domovních plynovodů z vícevrstvých trubek. Nebudu se vyjadřovat k systémovosti produktů, jako základnímu požadavku na výlučnost a také k bezpečnosti toho kterého systému. Nemohu ale nezmínit skutečnost, která mě u těchto snad konkurenčních systémů silně překvapila. Je to absence podrobně propracovaného návodu pro instalaci a použití systému vícevrstvých trubek pro rozvod plynu v budovách v souladu s TPG 704 03. To je zákonná povinnost každého dodavatele výrobků na český trh.
Jedná se o zcela zásadní problém, kterým je nepochopení a nepropracovanost správného umisťování a instalace protipožární armatury, pokud to montážní situace vedení domovního plynovodu dle TPG 704 03 vyžaduje. Tento moment je alfou a omegou správné a bezpečné instalace rozvodů plynu vedených volným (povrchovým) způsobem v budovách. Musí být tedy naprosto exaktně rozpracován a popsán v každém návodu dodavatele, což v uvedených případech rozhodně nebylo.
Alpex-Gas prošel úspěšně různým certifikováním a testováním, včetně zkoušek v požární zkušebně PAVUS, a.s. apod. Vím tedy, o čem mluvím. Pokud není v systémovém řešení rozpracováno správné použití protipožární bezpečnostní armatury, tak by takový systém vůbec neměl spatřit světlo světa. Neboť je principiálně závadný a může se stát nebezpečným a život ohrožujícím.
Pevně doufám, že stejný názor na věc budou mít i různá profesionální sdružení, odborné autority a zejména dotčené státní orgány.
Redakce Topin:
Kdo o tento nový a progresivní systém rozvodu plynu projevuje zájem a kde je montován především?
IVAR CS:
Toto je otázka spíše na naše smluvní prodejce, kteří mají dozajista konkrétnější přehled. Pokud je mi známo, tak prvotními zájemci byly, a zřejmě ještě jsou, realizační firmy. To má řadu logických důvodů. Například snadná montáž spojů typu PRESS, na kterou jsou vybaveni již při používání našeho potrubí ALPEX na vytápění a sanitární rozvody, a také snadná dostupnost všech systémových prvků Alpex-Gas v síti velkoobchodních prodejců. Ekonomická a časová výhodnost takové instalace má pro většinu firem velký význam. V neposlední řadě realizační firmy oceňují, že za nimi dodavatel systému takzvaně stojí, je jim ve všech směrech poskytována podpora, technické poradenství a konzultace prakticky on-line, aby výsledné realizace splňovaly všechny vysoké standardy, které jsou požadovány.
Pro realizační firmy dodáváme i mnoho dalších produktů pro plynofikaci i mimo systém Alpex-Gas. V této souvislosti si dovolím upozornit na právě vydané novelizované stěžejní technické pravidlo v oboru, kterým je TPG 704 01, které předpokládá používání kulových uzávěrů u plynoměrů s tlakovou zátkou a vývodem pro měřicí přístroj. Myslím, že IVAR CS je v současnosti jediným dodavatelem, který tento produkt montážním firmám může nabídnout.
Ale zpět k otázce. Druhou skupinou, která zvyšuje zájem o technologii Alpex-Gas, jsou samotní investoři, především majitelé rodinných domů, bytů apod. Často je systém poptáván pro účely oprav a rekonstrukcí objektů pro bydlení. Odhaduji, že plynofikace individuální bytové výstavby mají cca 70%ní podíl na našem prodeji.
Postupně se o výhody tohoto systému zajímají i projektanti bytových domů, kde již byla také realizována řada zakázek.
Vzhledem k přetrvávajícímu konzervatismu v plynofikaci výrobních a provozních objektů se u nich s tímto systémem setkáváme zatím spíše sporadicky. Věříme, že i zde najde Alpex-Gas uplatnění, byť jen v segmentu omezeném například na maximální průměr trubek 3 mm.
Redakce Topin:
S využíváním plynů souvisí i nebezpečí výskytu oxidu uhelnatého ohrožujícího zdraví lidí. Myslíte si, že je v oblasti ochrany proti jeho účinkům vše v pořádku?
IVAR CS:
Investoři investují nemalé částky do svých objektů z hlediska všelijakých vymožeností v oblasti TZB, ale překvapuje mě, jak málo se zajímají o svou aktivní ochranu před účinky úniku plynu, ale zejména oxidu uhelnatého, který zapříčiní ročně smrt v průměru 200 lidí v ČR. Je to naprosto alarmující situace, přičemž vybavenost domácností detektorem přítomnosti CO je velmi malá a vůbec nekoresponduje se skutečnou potřebou. To se bohužel projevuje každoročně na statistice smrtelných tragédií. Náklady na příslušný detektor jsou v podstatě nevýznamnou investicí. Chybí zde zřejmě řádná prevence a pevná pravidla z hlediska údržby a provozu plynových zařízení, ale i osvěta, jak se proti těmto otravám účinněji bránit. Společnost Ivar má řešení i pro tuto problematiku.
Redakce Topin:
Prosazení systému vícevrstvého potrubí na rozvody plynu v budovách do 5,0 bar, včetně uvedení na český trh, byla cesta trnitá a složitá, trvala dlouhé 3 roky. V současnosti jde o standardní instalační technologii. Jak vidíte rozvoj tohoto instalačního systému v horizontu několika příštích let?
IVAR CS:
Těžko můžete předpokládat, že budu obhajovat například katastrofické prognózy a ničím nepodložené názory, že se jedná o „módní“ výstřelek, přechodné řešení, které vzápětí pomine. Na trhu se postupně objevují nové a nové technologie v různých oblastech a oborech. Nevidím důvod, proč by domovní plynovody měly být výjimkou. Různí výrobci a různí dovozci vsadili na různé technologie, některé našly širší uplatnění, jiné naopak. O systému Aplex-Gas si myslím, že patří k těm úspěšnějším technologiím. Tři roky se připravoval, tři roky úspěšně funguje. Proto věřím, že bude bez problémů i v budoucnosti. Ale podmínkou je nepodceňovat, a tedy i nezanedbávat přípravu realizačních firem, neboť zde vidím cestu k úspěchu či neúspěchu každého systémového řešení, Alpex-Gas nevyjímaje.
Vezmu-li v úvahu i téměř 20leté zahraniční zkušenosti s tímto systémem, tak jsem optimista a o jeho osud se v České republice nebojím. I zde ukazuje, že je životaschopný a bezpečný, a že na českém trhu chyběl.
Je to jednoduše nová, dostupná a flexibilnější technologie, než jsou ostatní, tradičně u nás používané. Proto je to atraktivní alternativa ke stávajícím domovním rozvodům plynu, proto je o ni zájem.
Redakce Topin:
Děkujeme za rozhovor
- Teplovodní podlahové vytápění Ivartrio
- IVAR.TECOFIX nový modulární systém pro sanitární rozvody
- Plynové armatury s integrovanou tlakovou zátkou
- Rozšíření sortimentu chemických přípravků pro topné a solární systémy v prodejní nabídce IVAR CS spol. s r. o.
- Ekologické a úsporné chlazení i vytápění obytných prostor