Otázky 2014/1
Vedoucí a recenzent rubriky Vladimír Jirout
Otázka:
Prováděli jsme tzv. čtyřpascalový test (metodu ověření nepřípustného podtlaku většího než 4 Pa) podle přílohy č. 16 technického pravidla TPG 704 01:2013 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách (včetně změny č. 1), které bylo publikováno 29. 5. 2013. Test jsme, při dodržení podmínek stanovených v daném TPG, během dvou hodin několikrát opakovali. Zjištěné výsledky se dosti značně lišily. Zdůrazňujeme, že žádný další spotřebič, větrací zařízení ani digestoř nebyly během této doby v provozu. Co by mohlo být příčinou tohoto rozporu?
Odpověď:
V podmínkách pro provádění testu v TPG 704 01:2013 se nemluví o vlivu počasí. Dle mého názoru může mít na naměřené hodnoty podstatný vliv rychlost a směr větru.
Tlak, resp. podtlak na fasádě budovy lze vyjádřit obecně rovnicí
Dp = k·r·0,5·c2
kde
- Dp je přetlak či podtlak v Pa
- k – konstanta (obvykle pro návětrnou stranu = 1, pro závětrnou stranu = –0,4)
- r – hustota vzduchu (závisí na složení vzduchu, teplotě, nadmořské výšce) pro naše podmínky se pro výpočty většinou uvažuje konstantní 1,250 kg·m-3
- c – rychlost kolmé složky větru na fasádu v m·s–1
Pro lepší názor si uveďme, že:
Uvedené hodnoty rychlosti větru odpovídají stupni 2. až 3. Beaufortovy stupnice a jedná se o rychlosti větrů, které se v naší republice běžně vyskytují.
Dále je třeba si ovšem uvědomit, že vliv větru výrazně stoupá se čtvercem jeho rychlosti. Podtlak 8 Pa na závětrné straně budovy způsobí již vítr o rychlosti necelých 5,7 m·s-1.
Pozn.: Bližší údaje o vlivu větru na budovy lze najít např. v ČSN EN 1991-1-4: 2007 vč. jejích následujících oprav, změn a doplňků.
Ač to TPG 704 01 nevyžaduje, doporučuji z praktických důvodů k tomu, aby byly čtyřpascalové testy porovnatelné a kdykoli reprodukovatelné, doplnit protokol o testu půdorysným náčrtem budovy s vyznačeným prostorem, ve kterém se předmětný spotřebič nachází a uvedením podlaží, směrem a rychlostí větru vůči budově v době měření. (Cena anemometru, vůči ceně přístojů pro měření nízkých podtlaků, je zanedbatelná.)
Pozn.: Spolehlivě lze malé tlaky a podtlaky měřit také šikmou U trubicí. Nevýhodou této jednoduché a levné metody je to, že zápis z měření je nutné vyhotovovat ručně.
- Otázky 2018/1
- Čidla a hlásiče oxidu uhelnatého (CO)
- Otázky 2017/5
- Otázky 2016/8
- Právní předpisy týkající se spalinových cest a kominických živností, které vstoupily v platnost v roce 2016