+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Monitoring vnitřního prostředí budov přes zónovou regulaci vytápění IQRC

30.10.2024 Firma: HDL Automation s.r.o. Časopis: 4/2024

Nejprve by měla být zodpovězena otázka Proč monitorovat vnitřní prostředí budov? Jde především o zdraví lidí, a s tím spojené soustředění, pracovní výkony, únava, diskomfort. Důvodem často bývá upřednostňování energetických úspor bez řešení ventilace, správného osvětlení. Zvedá se úroveň CO2, relativní vlhkosti a objevuje se plíseň. Systém IQRC nalezne rozumnou míru šetření napříč energiemi, jinak řečeno přesun úspor energií i budovy s termostatizací, s ohledem na zdravé prostředí, respektování legislativy a norem.

Image 1

Následuje odpověď na otázku Jak získáme data? IQRC přes senzory systematicky snímá řadu veličin v jednotlivých zónách, kde zóny typicky představují jednu regulovanou a snímanou místnost.

  • Teplotu vody ústředního vytápění.
  • Teplotu vzduchu na hlavici.
  • Teplotu vzduchu v místnosti.
  • CO2.
  • Světelnou intenzitu.
  • Vlhkost, relativní vlhkost.

Sytém umožňuje i monitoring elektrických okruhů.

Image 2

Získané hodnoty jsou zpracovány a prezentovány v přehledných výstupech. Systém sám vyhodnotí nadlimitní hodnoty, notifikuje a reguluje vytápění se zohledněním všech naměřených dat. Lze importovat rovněž časový rozvrh využití místností pro přesnější zónovou regulaci vytápění. Napojením na systémy automatizace budovy může zapojit i další funkce, např. ventilaci, klimatizaci, řízení osvětlení, a tím i ovlivňovat spotřebu elektrické energie a optimalizovat chod např. fotovoltaiky.

Dashboardy

Dashboard Alerty upozorní na místnosti daného objektu, kde byla překročena limitní hodnota v podobě seznamu s dlaždicovým uspořádáním (změna barvy dlaždice indikuje překročení limitu).
Dohledový Dashboard zobrazí stavový seznam instalovaných řídicích jednotek „LC“ jako řádky seznamu, kde atributy ve sloupcích představují např. poslední dobu komunikace, počet aktivních/neaktivních hlavic, snímačů, regulátorů.

Příklady výstupů na pracovišti dispečinku

Image 3

Technologie dispečinku

Připojení lokální řídicí jednotky je možné přes zveřejněné API dispečinku. Návrh datového schématu ve formátu JSON schématu včetně ukázek pro 2 rozhraní.

  • Telemetry API (LC – cloud) – telemetrická data, která budou odesílána z centrální jednotky do cloudu.
  • HeatingComand API (cloud – LC) – příkazy, kterými bude cloud (responzivní aplikace pro správce) nastavovat vytápění.

Image 4

Webová aplikace pro správu budovy má řadu obrazovek typu Výběr objektu / skupiny / místností, Termostat, zobrazení informací, akčních tlačítek, historii dat a řadu notifikací. Nabízí rovněž implementaci uživatelského rozhraní.

Image 5

A další bod je Co / Jaké zařízení je potřeba?

Nástěnná regulační jednotka spojuje v jednom zařízení více funkcí, nejenom snímá veličiny vnitřního prostředí, ale i reguluje. Vzorkování měřených veličin ze senzorů probíhá v intervalu menším než 1 minuta, aby nedošlo k nechtěné ztrátě informace.
Bezdrátová termostatická hlavice se senzory snímá teplotu, optimalizuje dráhu podle typu instalovaného ventilu, reportuje stav baterií a nedostatečný kontakt s ventilem. Napájení je hybridní se speciální baterií s dlouhou životností 2–6 let nebo trvale zálohovaným zdrojem.

Image 0

Firemní článek