Číslo: 6/2021
Úvodník
Vážení čtenáři,
možná jste v polovině července napříč denním tiskem zaznamenali dramatické titulky jako „Zelený převrat“ nebo „Zelená smršť z Bruselu“, které se vyrojily bezprostředně po té, co Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou představila patrně nejočekávanější legislativní návrh roku – klimatický balíček „Fit For 55“.
Záměrem nového klimaticko-energetického superbalíku, který jedni považují za naprostou šílenost a ekonomickou sebevraždu, zatímco druzí v něm spatřují obrovskou příležitost, je snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % vůči roku 1990 a přeměna Evropy na první klimaticky neutrální kontinent do roku 2050. Balíček se skládá z legislativních iniciativ týkajících se politiky v oblasti klimatu a energetiky, odvětví mobility, ale i využívání půdy.
Tento značně ambiciózní cíl navazuje na závazky, které EU a její členské státy přijaly při podpisu Pařížské dohody v roce 2015.
Mezi stěžejní body balíčku patří například rozšíření systému emisních povolenek (ETS) na dopravu a vytápění/chlazení budov, zavedení uhlíkového cla (CBAM) od roku 2026, zákaz prodeje nových automobilů se spalovacími motory po roce 2035, navýšení podílů zelených zdrojů při výrobě energie o 40 %, revize energetické náročnosti budov (EPBD), revize směrnice o zdanění energie a v neposlední řadě vytvoření nového Sociálního klimatického fondu na podporu občanů ohrožených chudobou z hlediska energetiky či mobility.
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přijel jednat, nejen o zeleném balíčku, do České republiky jako do první země ihned po ohlášení klimatického plánu. Vicepremiér a ministr Karel Havlíček v tiskové zprávě uvedl, že diskuze nebyla o potřebnosti klimatických cílů, ale o způsobu jak jich docílit, nezničit si hospodářství a udržet energetickou soběstačnost či stabilitu přenosové soustavy. Dohoda s místopředsedou EK byla podle zprávy MPO mj. o tom, že se bude respektovat nejen energetický mix, ale i podpora nízkoemisních nebo bezemisních zdrojů založených na obnovitelných zdrojích, ale rovněž na jádře a jakožto transitním zdroji rovněž na plynu.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý v tiskové zprávě uvedl, že balíček může být příležitostí jak nastartovat českou ekonomiku novým směrem, jako největší problém přitom spatřuje absenci detailního zhodnocení hospodářského a sociálního dopadu na úrovni zemí. Dlouhý připomněl, že Česká republika i čeští podnikatelé usilovali právě o to, aby konkrétním návrhům a navyšování cílů předcházela analýza dopadů na členské státy EU. Dopady balíku na země a firmy se budou samozřejmě lišit dle řady faktorů, jakými jsou například emisní náročnost ekonomik či kupní síla obyvatelstva.
Nicméně z reakcí některých členských zemí, europoslanců, podnikatelů či zástupců průmyslu, je již nyní jasné, že ambiciózní plán v některých bodech narazí a o jeho finální podobu se napříč členskými státy povede ještě tvrdý boj.
Odpovědnost za konečný výsledek přitom ponese také Česká republika – klimatická agenda totiž připadne na její půlroční předsednictví v EU právě v době, kdy lze očekávat vrchol vyjednávání nad řadou nejkontroverznějších otázek.
Alena Malátová
Obsah
- strana 12 – REHAU: Co má společného Genetika Plzeň s firmou REHAU?
- strana 14 – DUCO TECH: BIOCAT pro bytovou výstavbu – ochrana proti vodnímu kameni
- strana 18 – TESTO: Testo Academy: Klimatizační technika – 3. část
- strana 20 – Vedoucí a recenzent rubriky Miloš Bajgar: Otázky
- strana 24 – NRG flex: Dá se výměna rozvodů tepla stihnout ještě tento rok? NRG AustroPUR, originální řešení od roku 2010
- strana 28 – FENIX: Elektrické topné fólie Ecofilm
- strana 30 – ETL-Ekotherm: ETL Designer
- strana 32 – Karel Havlíček: Z judikatury pro topenářskou a instalatérskou praxi
- strana 36 – Student VUT vymyslel chytrý bojler
- strana 38 – MAROX: FERNOX TF1 Total Filtr
- strana 40 – NIBE: 40 let tepelných čerpadel
- strana 42 – TACONOVA: Inovované předávací stanice
- strana 46 – Zdeněk Pospíchal, st. – Zdeněk Pospíchal, ml. – Luděk Urban: Důsledek vodní náplně v potrubí SHZ – problémy a havarijní stavy
- strana 52 – KORADO: Kvalitu vnitřního prostředí je potřeba řešit i ve stávajících stavbách
- strana 54 – Po nedávné modernizaci odstraňuje úpravna vody Želivka z pitné vody i farmaka nebo pesticidy
- strana 56 – VIESSMANN: VITODENS 050-W –vysoký komfort vytápění a přípravy teplé vody
- strana 58 – IVAR CS: Rozdělovací a mísicí sestavy
- strana 60 – GT Energy: Umí tepelná čerpadla likvidovat i COVID?
- strana 62 – Miloš Bajgar: Jak zabránit explozi výměníků tepla krbových kamen
- strana 68 – WILO CS: Spirotech. Správné řešení pro každou aplikaci
- strana 70 – SCHELL: Umyvadlové armatury s úspornými perlátory
- strana 72 – WAVIN: Podlahové vytápění a stropní chlazení lze jednoduše regulovat
- strana 76 – OPOP: Peletové kotle
- strana 78 – Luboš Němec: Průměrná měsíční teplota vzduchu, denostupně a globální záření v 1. pololetí 2021
- strana 80 – IVAR THERMIA: Thermia nastavuje novou laťku v ekologii
- strana 82 – AOVT: Svatý Prokop – patron topenářů a instalatérů
- strana 84 – Zákony a normy
-
strana 88 – Výstavy a veletrhy