Číslo: 3/2012
Úvodník
Vážení čtenáři,
obvykle v sudém roce v dubnu, po návštěvě veletrhu IFH Norimberk (letos 692 vystavovatelů, 46 tis. návštěvníků) a SHK Brno (konečná statistika dnes, 27. dubna ještě není), si pro sebe porovnávám situaci německých veletrhů s veletrhy v tuzemsku.
IFH Norimberk probíhá jednou za dva roky. Nejbližší spádové území lze z hlediska rozlohy a počtu obyvatel zhruba porovnat s Českou republikou, i když význam veletrhu je násobně větší. V sudém roce probíhá v Německu další velký veletrh podobně jednoznačně zaměřený. A to necelý měsíc před IFH, v březnu, SHK v Essenu (letos 580 vystavovatelů, 51,5 tis. návštěvníků). V lichých letech je německou jedničkou ISH ve Frankfurtu n. M. (okolo 2000 vystavovatelů a 200 000 návštěvníků). Pouze v lichých letech oslovuje část Německa například i veletrh SHKG v Lipsku.
Z hlediska návštěvníků je velice pozitivní, že návštěva kteréhokoliv z uvedených německých veletrhů je spojena se získáním velmi dobrého přehledu o trhu tepelné techniky a z velké části i o trhu techniky sanitární a dalších. Je to dáno aktivní účastí výrobců. Zásadní podíl na tom má zřejmě i shoda mezi německým svazem tepelné techniky, řemeslnickými cechy a dalšími organizacemi, včetně sdružení vystavovatelů a pořadateli veletrhů, že dvouletá perioda je výhodná. Z rozdrobení na menší veletrhy nemůže dlouhodobě profitovat nikdo. Návštěvníky malá účast vystavovatelů odrazuje a úbytek návštěvníků je následován úbytkem vystavovatelů.
Současná situace tuzemských veletrhů, zaměřených na vytápění, sanitu atp., nemůže nikoho těšit. Tradičně nejsilnějšímu veletrhu, AQUA-THERM Praha, i pod vlivem recese, ubyli vystavovatelé a i letošní SHK Brno je ve znamení poklesu. Svoji pozici si drží Infotherma Ostrava, ale z důvodů geografických, a omezené plochy, bude těžko hrát první národní housle. Vedle řady tradičně regionálních výstav typu Stavotech atp., se na scéně objevily i nové tváře, jako je Moderní vytápění, FOR THERM.
Bohužel neplatí, že znásobení počtu veletrhů zvýší i jejich kvalitu. Právě naopak. Chce-li topenář, či instalatér, získat souhrnný přehled o výrobcích, nářadí atp., které se používá v Evropě, nemá na tuzemských veletrzích velkou šanci. K tomu by musel vážit cestu do zahraničí, například do zmíněného Norimberka s téměř sedmi sty vystavovateli.
Součástí veletrhů se staly i odborné semináře, konference, ale přitáhnout pozornost těch, kteří skutečně instalují techniku, se daří obtížně. Konkurence firemních akcí, školení u velkoobchodníků atp. je velmi silná. Často se uvádí, že se na současném úbytku zájmu o veletrhy v Česku podílí internet. Určitě také, ale internet funguje stejně tak dobře i v Německu, Rakousku, Itálii aj., a zájem jít na veletrh tam je.
I Česku by mohla slušet oblastní dvouletá veletržní perioda, například vzájemné střídání veletrhů v Praze a v Brně. Nedovedu si ale vznik takové dohody představit. Navíc se obávám, že by byla okamžitě napadena jako netržní, i když by byla pro návštěvníky přínosem. A to nejen organizátory „nevybraných“ veletrhů, ale i některými vystavovateli. Jsem velmi zvědav, jak se se současnou nelehkou situací vyrovnají veletrhy organizované v druhé části roku.
Josef Hodboď
Obsah
- strana 10 – CTI informuje: Využití biomasy pro výrobu tepla
- strana 14 – Vedoucí a recenzent rubriky Vladimír Jirout: Otázky
- strana 16 – ETL Ekotherm: Od montážní činnosti k výrobnímu podniku
- strana 19 – AUDRY CZ: Energie pro XXX. letní olympijské hry
- strana 20 – SCHELL: 80 let výrobce armatur a ventilů
- strana 22 – Jiří Matějček: Instalace kvalitních konstrukčních prvků nezaručuje dobrou funkci solárního systému
- strana 23 – Jaroslav Šípal: Měření spotřeby teplé vody v praxi – dodatek
- strana 24 – IVAR CS: Čerpejte s námi a máte zelenou…
- strana 26 – Jakub Vrána: Zabezpečovací zařízení tlakových zásobníkových ohřívačů vody podle norem
- strana 30 – Ekodesign a požadavky na energetickou efektivnost
- strana 32 – Hana Petrůjová – Marian Formánek: Provozní požadavky na regulační armatury
-
strana 36 – Vladimír Galád: Provozní
požadavky na regulační armatury
strana 38 – BUDERUS: Příklady instalací tepelných čerpadel se systémem vzduch-voda - strana 40 – Břetislav Janovský – Jaroslav Švihovský: BLEVE – výbuch expandujících par vroucí kapaliny
- strana 44 – SIEMENS: Kombinované kaskády s regulátory řady Albatros2
- strana 45 – WILO: Wilo-Yonos PICO
- strana 46 – Martin Kny – Miroslav Urban: Analýza provozu sezónní akumulace v podmínkách ČR
- strana 52 – BAXI Heating: BAXI PLATINUM umí 1:10
- strana 54 – Prodej kotlů, krbů, topidel a otopných těles v ČR v roce 2011
- strana 55 – DANFOSS: Kulové kohouty nové generace
- strana 56 – Olga Rubinová – Marcela Počinková: Vytápění kostela pomocí otopných registrů v lavicích
- strana 58 – Zákony a normy
- strana 62 – Publikace
- strana 63 – Výstavy a veletrhy
- strana 67 – VIESSMANN: 5letá záruka ve spojení s komplexními službami