Vzájemné ovlivňování průtoků mezi topnými okruhy – 2. část
Vzájemné nepříznivé ovlivňování převážně z hlediska průtoku jednotlivých odběrů tepla napojených
ze společného rozdělovače a sběrače, případně rozdělovače kombinovaného, je věcí téměř neznámou, ale o
to častěji se vyskytující. I zdánlivě dobře navržené jednotlivé odběry tepla, které provozované izolovaně
pracují k plné spokojenosti, mohou při souběhu ztrácet částečně funkčnost, případně při nepříznivých tlakových
poměrech je dodávka tepla kritickým okruhem úplně přerušena.
Autor příspěvku rozebírá podrobně různé způsoby zapojení a pomoci matematického aparátu zároveň ukazuje
řešení, jak nepříznivé ovlivňování jednotlivých okruhů eliminovat na přijatelnou míru a zajistit tak distribuci
tepla s pouze přijatelnou odchylkou od projektovaných parametrů.
Recenzent: Zdeněk Číhal
1. Úvod
V předchozí části článku, uveřejně-né v Topin č. 2/2022, byla popsána jedna z možností napojení kotelny na otopnou soustavu (OS) – napojení přes výměník tepla. Takový způsob se používá v případech, kdy je potřeba oddělit otopnou vodu v kotlovém okruhu od vody ve vlastní OS. Týká se to všech případů, kdy jde o kotle se spalinovými výměníky ze slitiny hliníku s křemíkem. Ty vyžadují převážně demineralizovanou vodu s další přídavnou chemií. Taková voda je pro OS silně agresivní. Vyvolává elektrochemickou korozi, jejíž zplodiny zneprůchodňují ocelové potrubí, regulační i jiné armatury, v neposlední řadě poškozují i oběhová čerpadla. Ani časté čištění filtrů nedokáže postupné degradaci OS zabránit.
Pro investory nebo i projektanty, kteří se rozhodnou vyhnout se problémům s elektrochemickou korozí a navrhnou plynové kondenzační kotle s ocelovými spalinovými výměníky, je určena tato druhá část článku o hydraulické interferenci mezi topnými okruhy.
V takových případech je propojení mezi kotlovým okruhem a OS realizováno nejčastěji pomocí hydraulického vyrovnávače dynamických tlaků (HVDT), dříve nazývaného také anuloid nebo hydraulická výhybka.
Také v případě HVDT může být regulační armaturou jak trojcestný směšovací ventil (3CV), tak i ventil přímý se směšovacím bypassem. U přímého ventilu je potřeba za HVDT osadit oběhové čerpadlo, u 3CV je tomu naopak. Tlaková ztráta okruhu na výstupu z HVDT by z hlediska slučitelnosti průtoků měla být co nejmenší. Jaká konkrétně se dá vypočítat ze základní rovnice pro slučitelnost průtoků.
2. Teoretický základ pro řešení interference mezi topnými okruhy
Základní rovnice pro řešení interference mezi průtoky (1) byla publikována již v první části článku. Aby bylo možné nejenom sledovat, ale i vytvářet obdobné tabulky v Exelu, je zde rovnice zopakována:
Kde je
ΔPAB – maximální diferenční tlak mezi body A a B [kPa],
hi – přetlak v provozním bodě posuzovaného okruhu [kPa],
qi – výpočtový průtok v posuzo-vaném okruhu [m3·h–1],
Σqi – součet průtoků z napojených okruhů [m3·h–1].
Vzájemné kolísání průtoků je na jedné straně obvyklé, na straně druhé se doporučuje, aby jeho hodnota nepřekročila 20 % ze jmenovitého průtoku.
3. Propojení kotelny s HVDT a s teplotní regulací pomocí trojcestných směšovacích ventilů
Schéma zapojení topných okruhů budou tvořit dva směšované okruhy buď se stejnou otopnou plochou, nebo jeden s klasickou plochou a druhý pro podlahové vytápění. Další dva nesměšované okruhy mohou být pro přípravu teplé vody a pro vzduchotechniku. To proto, že každý z těchto dvou okruhů obvykle má vlastní regulaci.
Směšování za HVDT může být zajišťováno buď pomocí trojcestných směšovacích ventilů, nebo s dnes často opomíjenými přímými ventily se směšovacím bypassem. Obě schémata jsou na obr. 1 a 2.
Do tab. 1 byly vloženy nahodilé výkony Q [kW], s průtoky pro teplotní spád 20 K a nahodilé tlakové ztráty hi [kPa].
4. Vliv tlakové ztráty ΔPAB na % kolísání průtoku
Hodnota tlakové ztráty v sekundárním okruhu HVDT se často podceňuje, zdá se být zanedbatelná. A je to právě tato tlaková ztráta ΔPAB, která rozhodne, s jakou nepřesností budou kolísat v jednotlivých okruzích. Podívejme se nejdříve na tab. 1.
V tab.1 budeme měnit hodnotu ΔPAB ve žlutém poli od 1 do 15 kPa. Zadáním hodnot φ a λ do rovnice (1) vypočteme % kolísání průtoku v okruzích.
Z tab. 2 vidíme, že maximálně přijatelná tlaková ztráta mezi body A–B je pouhých 6,0 kPa! Při vyšších hodnotách ΔPAB bude kolísání průtoků významně ovlivňovat přenositelný výkon do okruhů. Při cca 15 kPa přestane okruh s nejmenším výkonem zcela fungovat. Jaké chyby je možné v okruhu HVDT a R+S udělat?
Nejčastějšími chybami je nedostatečná dimenze potrubí pro napojení R+S. Za nedostatečnou se dá považovat DN, u kterého je pro výpočtový průtok měrná tlaková ztráta větší jak cca 170 kPa. Obdobnou interaktivitu způsobí i nedostatečně dimenzovaný kombinovaný rozdělovač se sběračem.
Zcela zásadní chybou je pak vložení filtru nebo měřiče tepla do tohoto okruhu. Počáteční, už tak nemalý, odpor nového filtru se zvětšuje v závislosti na jeho ucpání, odpor vodoměrné části měřiče tepla pak v závislosti na okamžitém průtoku.
5. Vyvažování okruhů s rozdílnými dopravními výškami čerpadel
Provozní body čerpadel podle tab. 1 se pohybují v rozmezí od 20 do 60 kPa. Aby se s tab. 1 dalo pracovat, je potřeba nejdříve spočítat a dosadit do tabulky hodnotu ΔPAB. Pokud tam necháme nulu, je to obdobné, jako bychom potrubí jednotlivých okruhů ponořili do plaveckého bazénu. Tam by k žádnému ovlivňování průtoků nedošlo. Pokud jste si už v tab. 1 aktivovali výpočet hodnot φ a λ, pak se můžete přesvědčit, že při zadání do kolonky ΔPAB hodnoty nula, budou u všech okruhů hodnoty φ také nulové. Jinak řečeno bez jakéhokoliv ovlivňování průtoků mezi topnými okruhy.
Nás však zajímá případ, kdy vlivem ΔPAB dochází k překročení kritéria φ u některého z okruhů. Zde u okruhů UT1 a TV.
V okruhu A–B je byla spočtena tlaková ztráta 10 kPa. Tím došlo k překročení sledovaného kritéria φ nad hodnotu 0,3. Jak se vyrovnat se vzájemnou neslučitelností průtoků vidíme v tab. 4.
Abychom dostali sledovanou hodnotu φ ≤ 0,3, bylo potřeba u červených hodnot φ z tab. 3 vložit do problematického okruhu vřazený odpor, který by měl při výpočtovém průtoku hodnotu podle posledního sloupce tab. 2. Výměnou čerpadel za odpovídající typ získáme přibližně stejné dopravní tlaky čerpadel jednotlivých okruhů. Je to přesně to, co musí projektant pro slučitelnost průtoků udělat.
Podle průtoku (qi) a požadované hodnotě škrcení (20 a 30 kPa v tab. 4) určíme Kv hodnotu, typ vyvažovací armatury, její dimenzi a nastavení. Výsledné hodnoty jsou v tab. 5.
Ideální stav docílíme měřením průtoku na jednotlivých vyvažovacích ventilech, s případnou korekcí průtoku, aretací ventilu a připevněním štítku s aretovanými hodnotami. Můžeme si povšimnout, že dimenze u dvou vyvažovacích armatur je o jednu dimenzi menší, než je dimenze potrubí. Často je dimenze vyvažovací armatury menší i o dvě dimenze, než je DN potrubí.
6. Propojení kotelny s HVDT a teplotní regulací s PV a směšovacím bypassem
Na obr. 2 je schéma se směšováním přímým regulačním ventilem se směšovacím bypassem (PVB). K zajištění optimální funkce směšovaných okruhů je ve zpátečce instalován regulátor tlakové diference. Ten udržuje před regulačním ventilem stále stejný přetlak, bez ohledu na zdvih ventilu. Díky tomu má regulační ventil stále 100% autoritu bez ohledu na zdvih ventilu. Výsledkem je mnohem přesnější teplotní regulace.
Výpočtové schéma pro směšování přímým ventilem na obr. 3 je zde uvedeno jen z důvodu, aby se praktikující topenář nikdy nepokoušel uplatnit ho v praxi. Nemá k tomu fyzikální znalosti ani potřebné matematické schopnosti. Co mu na druhé straně nechybí je jeho odvaha, dosáhnout správné funkce zařízení nikdy nekončícími úpravami zařízení. Projektant takovou odvahu nemá, spočítat regulační okruh mu ale nedělá potíže.
Regulátor tlakové diference u regulačního ventilu (RDT), nebo varianta kombinované armatury, se používá více u centralizovaného zásobování teplem, kde hodnota vstupního přetlaku není známa, nebo sdělená hodnota od dodavatele tepla není důvěryhodná. U kotelen je použití RDT fakultativní, jinak řečeno, není závazné. Stačí, když se bude autorita regulačního ventilu pohybovat v rozmezí od 30 do 60 %.
Zatímco tlaková ztráta 3CV je hrazena oběhovým čerpadlem za trojcestným ventilem, tak tlaková ztráta přímých regulačních ventilů je hrazena čerpadlem před rozdělovačem. U okruhů bez směšování se tak čerpadlo za HVDT s čerpadlem nesměšovaného okruhu dostávají do sériového chodu.
7. Vyvažovací ventily nebo měřiče spotřeby tepla do okruhů?
Na jednou změřené, nastavené a aretované vyvažovací ventily se štítkem s nastaveným průtokem se dá spolehnout řadu let. Pokud se rozvod nezanese v důsledku elektrochemické koroze. Je téměř jisté, že se před vlastním měřením certifikovaný partner ujistí, že všechny koncové jednotky budou před měřením naplno otevřené.
Měřiče tepla se do okruhů instalují v případech komerčního využití jednotlivých prostorů. Vynechat v takovém případě vyvažovací ventily by bylo chybou. U měřičů tepla, na kterých se dá odečítat okamžitý průtok, obvykle nikdo nikdy nekontroluje, zda v době odečtu jsou otevřena všechna odběrná zařízení. Směrodatná je spotřeba tepla za určité období, podle které se provádí rozúčtování, ne okamžitý průtok v okruhu.
8. Volba oběhového čerpadla
Mohlo by se zdát, že volba čerpadla je věc tak jednoduchá, že by se snad ani v odborném článku neměla vyskytovat. Pokud má člověk na mysli jeden topný okruh v rodinném domku, pak může mít pravdu. U mnoha okruhů lišících se nejenom průtoky, ale i tlakovými ztrátami jednotlivých okruhů, to tak jednoduché není. Zejména, pokud je naší snahou, aby se okruhy mezi sebou navzájem moc neovlivňovaly. Ať už v důsledku regulace, nebo vlivem uzavření některého z okruhů. Z předchozího textu je vidět, že největší problémy mohou mít okruhy s nejmenším průtokem, u kterých se dá předpokládat i nejmenší dopravní výška čerpadla.
9. Závěr
Nejmenší ovlivňování průtoků se dá očekávat u okruhů se stejným výkonem, se stejným teplotním spádem a se stejným průtokem. Při různých teplotních spádech okruhů pak při stejných průtocích a stejných dopravních výškách čerpadel. To je stav, se kterým se v praxi nesetkáme. V praxi je potřeba hledat poučení v literatuře, nebo i v tomto článku.
Opakovaná a nahodilá výměna oběhových čerpadel, jak to provádějí topenáři, nikdy nikam nevedla. Každé další větší čerpadlo stav neslučitelnosti průtoků jen zhoršilo. Dosáhnout rovnovážný stav stávajících topných okruhů běžným topenářem není možné. Nemá smysl se o to snažit. To by si měli uvědomit zejména provozovatele zdrojů tepla s více topnými okruhy, které jim už léta nefungují, přes veškerou péči prováděnou systémem pokus – omyl.
Dimenze potrubí je vhodné volit s co nejmenším měrným odporem, který by neměl překročit cca 170 Pa·m–1 u všech dimenzí potrubí. Orientovat se jen podle rychlosti proudění může být velmi nepřesné.
Při instalaci HVDT a tlakové diferenci ΔPAB do 5 kPa, při teplotní regulaci pomocí trojcestných ventilů, není potřeba instalovat do směšovacích bypassů vyvažovací ventily. Při vyšší tlakové diferenci je tomu právě naopak.
Při nastavování průtoků vyvažovacími ventily musí být zajištěno, že všechna koncová zařízení budou otevřena na 100 %. Odečty průtoků na průtokoměrech měřičů tepla nemohou být spolehlivé, ani hodnověrné.
Pokud se na vyvažovacím ventilu nedosáhne požadovaný průtok, je buď zanesené potrubí, je uzavřena část koncových jednotek nebo bylo navrženo čerpadlo s nedostatečnou dopravní výškou. Často jen proto, že nebyly spočteny tlakové ztráty v rozvodu.
Literatura
[1] Vyhláška č. 18/1979 Sb., ze dne 22. ledna 1979, Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského
úřadu, kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.
In Sbírka zákonů České republiky. 5. března 1979, částka 3, s. 47. Dostupné z https://bit.ly/3htxWmV.
[2] Vyhláška č. 91/1993 Sb., ze dne 12. února 1993, Českého úřadu bezpečnosti práce k zajištění bezpečnosti
práce v nízkotlakých kotelnách. In Sbírka zákonů České republiky. 5. března 1993, částka 25, s. 466.
Dostupné z https://bit.ly/3pltoTJ.
[3] Vyhláška č. 193/2007 Sb. ze dne 17. července 2007, kterou se stanoví podrobnosti účinnosti užití
energie při rozvodu tepelné energie a vnitřním rozvodu tepelné energie a chladu. In Sbírka zákonů
České republiky. 31. července 2007, částka 62, s. 2398. Dostupné z https://bit.ly/36Pcx5A.
[4] Vyhláška č. 194/2007 Sb., ze dne 17. července 2007, kterou se stanoví pravidla pro vytápění a
dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a
požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie
konečným spotřebitelům. In Sbírka zákonů České republiky. 31. července 2007, částka 62, s. 2407.
Dostupné z https://bit.ly/36Pcx5A.
[5] ČSN 06 0310. Tepelné soustavy v budovách – Projektování a montáž. 2014–8 (změna Z2. 2017–9).
ÚNMZ. Praha.
[6] ČSN 06 0320. Tepelné soustavy v budovách – Příprava teplé vody – Navrhování a projektování.
2006–9. ČNI. Praha.
[7] ČSN 06 0830. Tepelné soustavy v budovách – Zabezpečovací zařízení. 2014–8 (změna Z1: 2014–11).
ÚNMZ. Praha.
[8] ČSN 38 6405. Provozní revize. 1988–10 (změna Z1: 1999–5). ÚNM. Praha.
[9] ČSN EN 12828+A1.Tepelné soustavy v budovách – Navrhování teplovodních otopných soustav. 2014–11.
ÚNMZ. Praha.
[10] DOUBRAVA, J.: Vyvažování potrubních sítí (2. přeprac. a rozšíř. vyd.). Tour & Andersson
Hydronics, spol. s r.o., Praha 1997, 80 s.
Interaction of flows between heating circuits
Mutual adverse influence, mainly in terms of the flow of individual heat consumptions connected
from a common distributor and collector, or a combined distributor, is an almost unknown thing, but it
occurs all the more often.
It also applies to seemingly well-designed particular heat consumptions, which are operated in isolation and work to full satisfaction. However, they can partially lose their functionality during concurrence; in worse case under adverse pressure conditions the heat supply through the critical circuit is completely interrupted.
The author discusses in detail the various ways of connection and using a mathematical apparatus also shows a solution to eliminate the adverse effects of individual circuits to an acceptable level and ensure heat distribution with only an acceptable deviation from the designed parameters.
Keywords: hydraulic circuit, hydraulic pressure balancer, hydraulic interactivity, heating circuit, flow, influencing, concurrency, regulation, consumption point, heat supply.
- Zjednodušený výpočet cirkulace teplé vody pro projektanty
- Funkční schéma samotížné otopné soustavy
- Ohřev TV solárním kolektorem v panelovém domě ve vztahu k dodavateli tepla
- Kombinace zdrojů tepla v nezatepleném domě
- Čemu se vyhnout při obnově starší otopné soustavy