Úsporné splachování
Rostoucí cena pitné vody velmi významně ovlivňuje řešení mnoha systémů TZB. Problematika vnitřní splaškové kanalizace je v důsledku také ovlivněna potřebou pitné vody a je nutné hledat úspory ve všech směrech. Jedním z mnoha problémů je i úsporné splachování WC a pisoárů, které řeší autor v tomto článku.
Recenzentka: Ilona Koubková
Úvod
V poslední době se stále více diskutuje o úsporách vody pro splachování WC a pisoárů. Tuto diskuzi podpořila i příprava nového standardu Evropské unie, který má upravovat množství splachovací vody pro záchody a pisoáry. Podle tohoto standardu by se záchodové mísy splachovaly objemem 3,5 až max. 5vlitrů vody (místo současných 6 až 10 l) a pisoáry max. 1 l vody. Výrobci, kteří tyto parametry dodrží, by obdrželi ekologický certifikát. Ten by dokládal ekologickou vhodnost výrobků, a tím i možné úspory vody. Tento standard bude mít formu doporučení, nikoliv status povinné normy. Původně byla navrhována ještě přísnější kritéria (splachování pro WC max. 3 litry, pro pisoár max. 0,5 l), která naštěstí nebyla schválena.
Většina výrobců na tyto připravované požadavky velice rychle zareagovala a už v předstihu má ve svém sortimentu splachovací nádržky, které umožňují splachovat WC objemem menším než 5 l (například 4,0 nebo 4,5 l) pro velké spláchnutí. Rovněž k pisoárům jsou již nyní k dispozici na trhu splachovací systémy, které mohou spláchnout pisoár pouze 1 l vody.
Renomovaní výrobci v oblasti zdravotnětechnických instalací používají pro výrobky s úsporou vody a zajištěním hygieny označení WELL. Označení WELL je klasifikační systém navržený Evropskou asociací výrobců zdravotnětechnických armatur, který se zabývá hodnocením výrobků z hlediska odpovědného využívání vody. Cílem tohoto systému je zjednodušit orientaci spotřebitelům při výběru a nákupu armatur, splachovacích systémů a příslušenství s ohledem na hospodárné využívání vody. Obdobně, jako při označování energetických úspor u elektrických spotřebičů (sporáky, ledničky, pračky apod.), jsou tyto výrobky označovány třídami od A do F podle počtu dosažených hvězdiček (obr. 1), které hodnotí vlastnosti výrobku například u splachovacích nádržek s ohledem na spotřebu vody, způsob ovládání a hygienu (bezdotykové ovládání a zabránění stagnaci vody). Hodnocení výrobků provádí podle klasifikace WELL vybrané akreditované zkušebny.
Zařizovací předměty
Při návrhu úsporného splachování je nutné se zaměřit nejen na splachovací nádržku, která umožňuje splachovat požadovaným množstvím vody, ale i na vlastní zařizovací předmět – záchodovou WC mísu. Úsporné splachovací nádržky je možné použít ve spojení s WC mísami (obr. 2), které jsou na toto splachovací množství konstruovány. V opačném případě nedojde k dokonalému propláchnutí zápachové uzávěrky (propláchnutí celého jejího objemu), což má za následek nutnost opětovného spláchnutí. Tím by byl požadavek úspory zcela negován, ba naopak by se spotřeba vody zvýšila.
V případě splachování pisoárů je také nutné se na úspory dívat komplexně. Kromě splachovacího množství je nutné brát v úvahu nejen vlastní pisoár, ale i zápachovou uzávěrku, pokud není součástí pisoáru, aby bylo možné zajistit hygienické spláchnutí.
Co na to říkají normy?
Návrh vnitřní kanalizace se provádí podle ČSN EN 12056 Vnitřní kanalizace – Gravitační systémy a ČSN 75 6760 Vnitřní kanalizace. V ČSN 75 6760 je uvedeno, že pro navrhování vnitřní kanalizace, která odvádí splaškové vody, se používá systém I. Podle ČSN EN 12056-2 je systém I definován jako systém s jediným odpadním potrubím a s částečně plněnými připojovacími potrubími. V tomto systému jsou zařizovací předměty napojeny na částečně plněná připojovací potrubí, která se navrhují na stupeň plnění 0,5 (50 %). Připojovací potrubí je napojeno na jediné odpadní potrubí. Pro systém I se mohou používat záchodové mísy se splachovací nádržkou objemu 6,0 l.
Záchodové mísy se splachovací nádržkou objemu 4 l se mohou použít podle ČSN EN 12056-2 u splaškové kanalizace navrhované podle systému II. U tohoto systému jsou zařizovací předměty napojeny na připojovací potrubí malých světlostí, které se navrhují na stupeň plnění 0,7 (70 %). Norma ČSN EN 12056-2 však tuto problematiku řeší jen obecně a nejsou v ní uvedeny konkrétní požadavky pro návrh a dimenzování. Systém II používají především skandinávské země, které problematiku navrhování připojovacích potrubí malých světlostí a větším stupněm plnění řeší v národních normách.
V únoru 2014 byla vydána revize ČSN 75 6760, která doplňuje použití záchodových mís s objemem velkého spláchnutí 4,0 až 4,5 l. Při návrhu podle systému II se musí u připojovacích potrubí, ležatých úseků splaškových odpadních potrubí, svodných potrubí a kanalizační přípojky o jmenovité světlosti DN 100 a větší a délce nad 4 m, prokázat výpočtem průtočná rychlost alespoň 1,1 m·s–1 a stupeň plnění nejméně 30 % při vypočteném průtoku splaškových vod. Další podmínkou je, aby splachovací nádržky záchodových mís, určené pro velké splachování objemem vody menším než 6,0 l, měly možnost nastavení na velké splachování objemem vody nejméně 6,0 l. Tento požadavek je z důvodu zajištění dlouhodobého spolehlivého provozování hygienického zařízení, aby při opakovaných problémech při splachování menším objemem vody (4,0 l až 4,5 l) bylo možné dodatečně nastavit větší množství splachovací vody a zajistit tak možnost provozování hygienického zařízení bez nákladné rekonstrukce.
U pisoárů je podle naší ČSN 75 6760 požadován nejmenší objem pro spláchnutí 1,5 l, pokud se nejedná o pisoárovou mísu bez splachování.
Někteří výrobci mají ve výrobním programu méně známou jmenovitou světlost DN 90, kterou by bylo možné použít pro připojovací potrubí od záchodů s úsporným splachováním. Při použití této světlosti je nutné dodržet požadavky dané normami ČSN EN 12056 a ČSN 75 6760. Například u nevětraného připojovacího potrubí DN 90 smí být jeho největší délka 5 m, pokud není možnost čištění, smí být délka připojovacího potrubí nejvíce 4 m. Na připojovacím potrubí nesmí být žádná spádová výška, v trase potrubí smí být osazeno nejvíce jedno koleno s úhlem nad 67,5° a potrubí musí mít sklon nejméně 1,5 %. Na toto potrubí mohou být napojeny nejvíce dvě záchodové mísy a nesmí být napojeny žádné výlevky s připojením DN 100.
Problémy s provozováním vnitřní kanalizace
Je nutné si uvědomit, že pokud se použijí záchody s úsporným splachováním s připojením na kanalizační potrubí, které bylo navrhováno podle dřívějších norem, lze předpokládat vznik problémů. U připojovacích potrubí DN 100 dojde k nedostatečnému plnění a nižší unášecí síla nedopraví tuhé součásti splašků kanalizačním potrubím. Tím po určité době může dojít k ucpání potrubí, pokud nebude potrubí dostatečně proplachováno například odpadní vodou vypouštěnou z van.
Také u splachování pisoárů se vyskytují problémy. Zvláště u pisoárů s mechanickým tlačítkovým ovládáním, které se běžně ve veřejných objektech nepoužívá, dochází k ucpávání potrubí vlivem zarůstání močovým kamenem. Tento problém se vyskytuje zvláště v těch případech, kdy potrubí od pisoárů není proplachováno odpadní vodou například z umyvadel.
Dosavadní praxe projektantů
Projektanti dosud ve větší míře záchody s úsporným splachováním nenavrhovali. Většina projektantů problémy s nedostatečným spláchnutím zná a z tohoto důvodu se obává ve svých projektech tyto nádržky běžně používat.
Výjimkou v poslední době jsou velké projekty nových administrativních a obchodních center, kdy investoři chtějí získat certifikát BREEAM, který je udělován ekologicky koncipovaným stavbám, nebo certifikaci LEED, která potvrzuje, že budova byla navržena a vybudována s ohledem na vysoké požadavky v oblastech zdraví lidí a životního prostředí (úspora vody, energetická efektivnost, vhodný výběr materiálů a kvalita vnitřního prostředí). Projektanti zdravotně-technických instalací v těchto objektech jsou potom nuceni, na základě požadavků investora, navrhnout zařizovací předměty s úsporným splachováním. Vnitřní kanalizaci však navrhují podle ČSN EN 12056 a ČSN 75 6760 podle systému I a svých dosavadních zvyklostí. Problémy s ucpáváním potrubí pak mohou nastat u administrativních objektů, kdy není zpravidla možné zajistit proplachování odpadní vodou z jiných zařizovacích předmětů s větším výpočtovým odtokem.
Závěr
Z uvedeného vyplývá, že není možné použit záchody s úsporným splachováním (objem velkého spláchnutí 4,0 až 4,5 l) ve stávajících objektech, u kterých byla vnitřní kanalizace navržena buď podle dřívějších norem, nebo podle současných norem a systému 1. U nových objektů je nutné provést výpočtové posouzení ležatých úseků kanalizačního potrubí.
Saving toilet flushing
It is necessary to reduce the consumption of potable water for flushing toilets. The market offers a number of saving toilets, but it is also necessary to adapt sewage systems.
- Kolísání teploty na výtoku směšovacích baterií v bytovém domě
- Odvodnění mezistřešního žlabu
- Výměna ležatých rozvodů vnitřího vodovodu v bytovém domě
- Nouzové odvodnění střech pomocí střešních vtoků
- Otázky 2016/1