Odvodnění mezistřešního žlabu
Otázky 3/2023
Otázka:
Dobrý den,
v současné době realizujeme přístavbu jedné z hal a vzniká nám zde mezistřešní žlab, ze kterého potřebujeme odvést srážkovou vodu. Návrh odvodnění nám vypracovala firma, která dodává odvodňovací systém, ale nejsme schopni se s ní domluvit na praktických úpravách jejich návrhu.
Na jedné ze starších hal máme zaatikový žlab s pěti střešními vtoky DN 50. Tyto vtoky ústí do sběrného potrubí průměru cca 70 mm, na které navazuje svislé odpadní potrubí o stejném průměru zaústěné do venkovní dešťové kanalizační šachty. Funguje to absolutně bez problému. Vycházíme proto z úvahy, že když to jde na staré hale, mělo by to fungovat i na novém mezistřešním žlabu.
Technik firmy nám ale tvrdí, že žlab je příliš krátký a střešní vtoky DN 50 nemohou být příliš blízko u sebe, protože by si navzájem odebíraly vodu a nezaplnily by se k nastartování podtlakového systému. Proto nám odmítá dodat systém se třemi vtoky.
Jsem přesvědčen, že režim „nenastartování podtlaku“ funguje i na vtocích s větší vzájemnou roztečí v případě slabého deště. V okamžiku, kdy bude déšť tak silný, že voda ve žlabu nastoupá, je pak už jedno, jak daleko jsou vtoky od sebe, když budou mít dostatečnou hladinu vody na jejich plný průtok.
Tento náš argument však dodavatel systému neakceptuje a argumentuje „softwarovými výpočty“. Nový mezistřešní žlab má i nouzový přepad v podobě „chrliče“, takže žlab nikdy nemůže přetéct! Jde jen o to, aby bezpečnostní přepad nechrlil příliš často.
Odpověď:
Z otázky vyplývá, že zřejmě došlo k vzájemnému nepochopení stavebníka a technického zástupce dodavatele podtlakového systému. Při návrhu podtlakového systému odvodnění střech je nutné respektovat technické zásady a hydraulické požadavky tak, aby navržený systém zajistil bezpečné odvedení srážkové vody ze střechy. Počet střešních vtoků se navrhuje v závislosti na jejich průtočné kapacitě a na velikosti odvodňované plochy střechy.
U podtlakových systémů dochází k úplnému zaplnění potrubí při výpočtovém průtoku. Ležaté potrubí podtlakového odvodnění je vedeno pod střechou s nulovým spádem. Střešní vtoky pro podtlakové systémy jsou konstruovány tak, že při určitém vzdutí srážkové vody na střeše nedochází k nasávání vzduchu do potrubí. Úplného zaplnění potrubí podtlakového systému se dosáhne hydraulickým nadimenzováním celého odvodňovacího systému.
Podtlak v potrubí podtlakového systému je zajištěn výškovým rozdílem mezi střešním vtokem a napojením na gravitační kanalizaci s částečným plněním potrubí vodou. Tento podtlak pak odsává srážkovou vodu z ležaté části potrubí vedené pod střechou. Dimenze potrubí jsou hydraulickým výpočtem stanoveny tak, aby rychlost proudění srážkové vody v jednotlivých úsecích celého systému byla nejméně 0,7 až 1,0 m.s-1. Díky této rychlosti je zajištěno, že se v ležatém potrubí nebudou usazovat odplavené nečistoty ze střechy.
Z uvedeného vyplývá, že u podtlakového systému není možné si libovolně měnit počet vtoků a jejich rozmístění, případně trasy vedení potrubí, ale je nutné respektovat návrh dodavatele podtlakového systému. Případné změny na navrženém systému odvodnění střechy (změna trasy vedení potrubí, počet střešních vtoků) je vždy nutné ověřit hydraulickým výpočtem dodavatelem systému.
Podle ČSN 75 6760 Vnitřní kanalizace musí být zajištěno nouzové odvádění srážkové vody z plochých střech s atikami a mezistřešími žlaby, kdy střešní vtoky nestačí odvádět srážkovou vodu z důvodů přetížení odvodňovacího systému nebo ucpání vtoků. Nouzové odvodnění by však nemělo nahrazovat nedostatečně nebo špatně navržený hlavní systém odvodnění.
Odpovídal: Ing. Miroslav Hartl, specialista TZB, autorizovaný inženýr pro techniku prostředí, Praha; člen redakční rady Topenářství instalace
- Výměna ležatých rozvodů vnitřího vodovodu v bytovém domě
- Nouzové odvodnění střech pomocí střešních vtoků
- Otázky 2016/1
- Úsporné splachování
- Korozivzdorné oceli a jejich použití v oblasti technického zařízení budov