Stropní systémy pro příjemné sálavé vytápění a chlazení – 1. část
Úspora až 40 % provozních nákladů na energii
Vytápění nebo chlazení budov často vyžaduje kompromisy: na jedné straně rostoucí ceny energií, na druhé straně rostoucí nároky na optimální vnitřní klima. Systémy Zehnder pro sálavé vytápění a chlazení představují komfortní a zároveň energeticky úsporné řešení. Navozují pocit tepelné pohody ve velkých výrobních, skladovacích, sportovních a jiných halách stejně jako v kancelářských a prodejních prostorech, autosalónech, vzorkovnách a přitom esteticky zapadají do architektonické koncepce interiéru. Vytvoří klima v létě příjemně klimatizované, v zimě zdravě vytápěné při vysoké efektivitě spotřebované energie, a tím i vynaložených prostředků. To jsou důvody proč mnozí projektanti a architekti tak často využívají systémy sálavého vytápění a chlazení.
Pomocí sálání lze vytvořit příjemné vnitřní klima, ve kterém je vnímaná teplota vyšší než teplota vzduchu. Díky tomuto efektu lze uspořit více než 40 % energie oproti jiným systémům. Firma Zehnder je díky svým více než padesátiletým zkušenostem v současné době největším evropským výrobcem stropních sálavých panelů. O kvalitě systémů instalovaných firmou Zehnder svědčí desetitisíce spokojených zákazníků v Evropě, Asii, USA a desítky také v České republice.
Princip sálavého vytápění
Zehnder nabízí několik druhů stropních panelů, jejichž společným rysem je princip sálavého předávání tepla, který je v zásadě stejný jako u tepelného účinku slunce: přímé sluneční záření vnímáme příjemně teplé i v zimě při studeném okolním vzduchu. Elektromagnetické vlny slunečního záření procházejí vzduchem bez energetických ztrát, tato energie se mění na teplo až při kontaktu s lidským tělem. Stropní sálavé panely Zehnder využívají tento přírodní princip s tím, že jsou ohřívány teplou vodou. Díky tomu mohou sálavé panely instalované ve výšce například 30 metrů poskytovat příjemné teplo až u země. To vše s unikátní účinností – není nutné přímé ohřívání vzduchu – tím vznikají velké možnosti pro úsporu tepelné energie a výrazné snížení provozních nákladů.
Zatímco například u teplovzdušného vytápění stoupá ohřátý vzduch nahoru, při použití stropních sálavých panelů vzniká teplo tam, kde ho potřebujeme – tam, kam dopadá tepelné záření, tj. na podlahu, povrch lidského tepla, předměty kolem nás. Díky tomu je rozložení teplot v celé výšce prostoru rovnoměrnější a spotřeba energie výrazně nižší (viz obr. 2). Při sálavém vytápění lidé pociťují teplotu v místnosti až o 3 °C vyšší. Tím je navzdory nižší teplotě vzduchu v místnosti zaručen příjemný pocit tepla a na vytápění lze přesto ušetřit významné náklady za energii (viz obr. 1). Oproti jiným systémům vytápění (například teplovzdušnému) lze díky výše uvedenému ušetřit až 40 % celkové energie.
Chlazení stropními panely
Nenákladný a účinný způsob sálavého vytápění budov lze využít také pro chlazení, kdy stropními panely protéká studená voda. Osoby a předměty v místnosti vyzařují díky své vyšší teplotě teplo do stropu. Zároveň teplý vzduch v místnosti stoupá nahoru ke stropu a předává teplo chladicím stropním panelům. Ochlazený vzduch přirozeně klesá zpět do místnosti. V režimu chlazení mají navíc systémy Zehnder ve srovnání s běžnými klimatizačními zařízeními tu výhodu, že jejich provoz není spojen se vznikem silného proudění vzduchu, uživatele v místnosti neobtěžuje nepříjemný průvan, a mohou se tak cítit příjemněji.
Proč stropní panely
Téměř tři čtvrtiny svého života strávíme v budovách: doma, v práci, ve volném čase. Samotné vnitřní klima (teplota a kvalita vzduchu) má velký vliv na naši celkovou pohodu. Naše pohoda záleží především na způsobu přenosu tepla – například sálavé teplo slunce, ohně z krbu nebo kachlových kamen vnímáme jako příjemné a přirozené, protože přímo zahřívá tělo. Tento princip přenosu tepla využívají systémy stropního sálavého vytápění a chlazení. Na rozdíl od běžného teplovzdušného vytápění sálavé panely představují také naprosto „čisté“ řešení, protože při vytápění resp. chlazení nedochází k proudění vzduchu a nevíří se prach. To je obrovská výhoda nejen pro alergiky, ale také pro všechny osoby zdržující se v prašném prostředí.
Teplovodní sálavé panely Zehnder přesvědčují všemi následujícími přednostmi:
- nejpříjemnější nejpřirozenější způsob vytápění a chlazení,
- možnost úspory provozních nákladů až 40 % – rychlá návratnost počáteční investice (2,5 až 3,5 roku),
- libovolný zdroj energie (dálkové vytápění, plynový nebo kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, …),
- žádné další náklady na elektřinu, opravy, údržbu, revize,
- okamžitě vnímaný tepelný resp. chladicí účinek – extrémně rychlá reakce,
- rovnoměrně rozložené teplo v celém prostoru a po celé výšce budovy,
- tichý provoz,
- žádné víření prachu – nižší náklady na úklid budovy, výhoda pro alergiky,
- vysoké topné a chladicí výkony,
- nízká hmotnost – snadná montáž,
- neomezené využití podlahových a stěnových ploch.
Optimální umístění stropních panelů a intenzita sálání
Pro jednoduchou představu rozmístění stropních panelů lze říci, že rozteč stropních panelů se rovná montážní výšce stropních panelů od podlahy tak, aby se dosáhlo min. 70 % intenzity sálání. Panely instalované ve větší výšce tedy sálají na větší plochu. Největší intenzita sálání je kolmo pod panelem, proto je žádoucí při návrhu stropních panelů znát umístění objektů v daném prostoru a jeho využití. Pro vymezení tepelné ztráty vnější konstrukcí se zpravidla u venkovní stěny umísťují stropní panely s vyšším tepelným výkonem.
Více informací na: Zehnder Group Czech Republic s.r.o., Pionýrů 641, 391 02 Sezimovo Ústí II
Tel.: 383 136 222, Mob.: 731 414 443, info@ zehnder.cz, www.zehnder.cz
POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ
- Entalpické výměníky jako cesta k optimální vlhkosti
- Jak funguje rekuperace
- Výměna radiátorů bez složitých stavebních úprav: to jsou ocelové článkové radiátory Zehnder Charleston Retrofit.
- Radiátor Zehnder Tetris získal nejvyšší ocenění za design – prestižní Red Dot Design Award 2024
- Ochrana nemovitostí proti přehřívání se stává tématem č.1