Radiátory české společnosti KORADO fungují i s tepelnými čerpadly. Vysokou účinnost potvrzuje studie UCEEB ČVUT
Turbulentní změny v cenách energií, dotace, ale i zájem o ekologičtější a úspornější domácnost. To jsou faktory, které stojí za zvýšenou poptávkou Čechů po tepelných čerpadlech v posledních letech. Nejčastěji se čerpadla stávají součástí novostaveb, avšak nyní jsou vhodná jako zdroj tepla také do starších domů s radiátory. Český výrobce KORADO totiž přišel s řešením v podobě otopného tělesa RADIK V-POWER, které si s tepelnými čerpadly velmi dobře rozumí.
Tepelná čerpadla zpravidla ohřívají vodu v otopné soustavě na nižší teplotu než kotle na plyn a tuhá paliva. K dosažení úspor a zároveň udržení tepelného komfortu je proto třeba zohlednit i výkon radiátorů v otopné soustavě tepelného čerpadla. „Stává se, že po instalaci tepelného čerpadla stávající radiátory neposkytují očekávaný tepelný výkon, tedy že nepředají dostatek tepla,“ upozorňuje Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je předním českým výrobcem otopných těles. Aby majitel domu plně využil výhod, jež mu nízkoteplotní zdroj nabízí, musí zvážit, zda je stávající otopný systém vhodný. Řešením tak může být výměna otopných těles za nové.
S rostoucí oblibou tepelných čerpadel vyvinulo KORADO radiátor RADIK V-POWER, který je optimalizován pro nízkoteplotní zdroje. „Ve srovnání s podlahovým vytápěním nebo běžným radiátorem ventilátory výrazně zkracují fázi nahřívání a rychleji zajistí tepelný komfort a pohodu,“ vysvětluje Luboš Rydlo. Radiátor navíc dokáže v letních dnech vhánět do místnosti chladný vzduch, což zajišťuje komfort po celý rok.
Když není výměna radiátorů možná
Někdy je však nutné v domácnosti zachovat původní, starší typy radiátorů. Právě ty pak často nejsou schopny s nízkoteplotními zdroji tepla efektivně pracovat. Společnost KORADO proto na trh uvedla inovativní řešení v podobě produktu RADIK V-POWER SET. Ten je navržen tak, aby výkon stávajících radiátorů při spolupráci s tepelnými čerpadly výrazně zvyšoval. Sada je kompatibilní s radiátory RADIK typu 22.
„Sada obsahuje ventilační jednotku, snímače teploty, napájecí konektor s adaptérem, čelní desku a příslušenství pro montáž na stávající otopné těleso. Objednat lze také boční kryty a prodlužovací kabel,“ popisuje Luboš Rydlo. Jak dodává, tento systém umožňuje majitelům domů dosáhnout téměř stejného tepelného komfortu jako před výměnou zdroje tepla, a to při výrazně nižších nákladech na energie.
Studie UCEEB ČVUT potvrdila vysokou účinnost
Účinnost sady RADIK V-POWER SET byla potvrzena studií Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Provedena byla na bytovém domě v Praze 6, kde byly zkoumány změny výkonu otopných těles při výměně zdroje tepla na nízkoteplotní. „Osazením sestavy RADIK V-POWER SET na stávající tělesa bylo dosaženo výkonu téměř shodného s původním výkonem deskového otopného tělesa před změnou zdroje. Rozdíl proti tepelné ztrátě místnosti je menší než 6 procent. Z pohledu vytápění se jedná o zanedbatelný rozdíl,“ konstatují autoři studie. Spotřeba elektrické energie ventilátorů je navíc minimální, což znamená, že provoz ventilátorů nezatíží rodinný rozpočet.
- Při rekonstrukci topení vzniká množství rozličného odpadu. Kam odvézt starý radiátor či stavební suť?
- Topení připravené na zimu aneb 5 tipů, co je třeba zkontrolovat, než začnete naplno vytápět
- Společnost KORADO představuje nová koupelnová tělesa s teplovzdušnou jednotkou. Nabízejí inovativní funkci Super Boost
- Přechod na pasivní standard se vyplatí i u starších domů. Ušetří náklady a prodlouží životnost stavby
- Tři typy hybridních systémů pro efektivní vytápění i snížení nákladů