Pět tipů na novoroční předsevzetí, jak šetrněji přistupovat k vytápění. Pomůže o stupeň nižší teplota i moderní technologie
Náklady na vytápění patří mezi významné výdaje českých domácností, podle Českého statistického úřadu představuje až dvě třetiny jejich roční spotřeby energie 1. Zároveň se jedná o zásadní zdroje emisí skleníkových plynů. Jak udržet domov příjemně teplý, aniž by to zbytečně zatěžovalo peněženku či naši planetu? Klíčem je změna návyků, investice do úsporných řešení a zodpovědný přístup. Příchod nového roku je ideální příležitostí zamyslet se nad tím, co vše lze změnit k lepšímu. Jaká novoroční předsevzetí si tedy dát, aby byla vaše domácnost ekonomicky efektivní a zároveň šetrnější k přírodě?
1) Teplota o jeden či dva stupně nižší
Jednoduchým, a přitom nadmíru účinným krokem, jak ušetřit náklady na vytápění, je snížení dosavadní pokojové teploty. Už jeden stupeň dolů představuje úsporu až 6 procent. O Češích je přitom známo, že své domácnosti rádi přetápějí, výjimkou tak nejsou ani místnosti vytopené na 24 stupňů. Optimální teplota, která je zároveň prospěšná pro zdraví, se přitom pohybuje kolem 20 stupňů, v ložnici pak ještě o dva méně.
Vyšší teplota má smysl pouze v koupelně, kde si lze přitopit v případě potřeby nárazově. „Díky funkci Super Boost, kterou umožňuje nezávislá elektrická teplovzdušná jednotka osazená na koupelnové otopné těleso KORATHERM či KORALUX, je kdykoli možné dosáhnout rychlého nárůstu teploty a vyhřát tak celou místnost ve velmi krátkém čase. Stejně rychle je pak možné přitápěcí jednotku vypnout a nevyhřívat koupelnu zbytečně,“ radí Pavlína Trajtělová, produktová specialistka společnosti KORADO, která patří mezi největší české dodavatele otopných těles.
2) Důležitá je pravidelná údržba
Základem správného fungování otopné soustavy je její údržba. Kotel či čerpadlo si zaslouží pravidelný servis, stejně tak i radiátory. Ty je navíc vhodné udržovat průběžně. Svépomocí toho lze dosáhnout například pravidelným čištěním či odvzdušňováním. Nahromaděný prach i vzduch v otopných tělesech totiž mohou zásadně snížit jejich výkon a vést ke zbytečným tepelným ztrátám. Jedná se přitom o snadné úkony, které zvládne každý.
I když má otopná soustava poměrně dlouhou životnost, zastaralé součásti postupně přestávají plnit efektivně svou funkci. To vede ke zvýšeným nákladům za vytápění. Pokud tak mají radiátory či kotel po desítkách let užívání to nejlepší za sebou, investujte raději rovnou do výměny.
3) Zapojte do úspor i moderní technologie
Programovatelné termostaty, adaptivní systémy či ovládání otopných těles mobilní aplikací. Implementací moderních technologií a umělé inteligence usnadňují výrobci tepelné techniky ovládaní svých výrobků a zefektivňují jejich fungování. Pokud plánujete pořízení nových těles, investice do modelů vybavených chytrými řešeními se rozhodně vyplatí. „Vybrané modely elektrických či kombinovaných těles z naší nabídky disponují automatickým a adaptivním programováním. Naučí se rozpoznávat návyky domácnosti a přizpůsobí se jim tak, aby minimalizovaly spotřebu energie. Tím šetří i peněženku,“ upřesňuje Pavlína Trajtělová. „Některá tělesa lze ovládat pomocí aplikace, která umožňuje uživatelům nejen regulovat teplotu, ale také sledovat spotřebu elektřiny a její náklady,“ podotýká.
4) Větrat je potřeba i v zimě, ale s rozumem
Větrání je nedílnou součástí procesu správného vytápění. „Pravidelně větrat je nesmírně důležité nejen v létě, ale i v zimě. To proto, aby se v bytě nedržela vlhkost, která podporuje množení plísní a roztočů. Během chladných měsíců se naučte krátce, ale intenzivně větrat, klidně každé dvě hodiny. Tak minimalizujete ztrátu tepla, která bude v takovém případě zanedbatelná,“ komentuje Pavlína Trajtělová. „Naopak nenechávejte okna otevřená příliš dlouho a vyhněte se i mikroventilaci. Úniky tepla jsou v takovém případě citelné, což se pak pozná na vyúčtování,“ dodává odbornice.
Pokud člověk touží po komfortnějším řešení, jak docílit čerstvého vzduchu bez nutnosti pravidelného větrání, může zainvestovat do rekuperace. Ku příkladu větrací jednotky VENTBOX z nabídky společnosti KORADO účinně odvádí použitý vzduch z místnosti, a navíc předají teplo z odváděného vzduchu do přiváděného čerstvého. Výsledkem je výrazná úspora energie a minimalizace tepelných ztrát.
5) Do nových návyků zasvěťte celou rodinu
O dobré je třeba se podělit. Čím více se do nových zvyklostí zapojí ostatní členové domácnosti, tím efektivnější a větší bude úspora za vytápění. Poučte o významu šetrného vytápění ostatní a motivujte je ke změně návyků. Svůj přínos má zavírání dveří či regulace topení v nevyužívaných místnostech, což jsou jednoduché návyky, které se rychle naučí i nejmladší členové rodiny.
1 https://csu.gov.cz/produkty/dve-tretiny-spotreby-energie-domacnosti-padnou-na-vytapeni
- Při rekonstrukci topení vzniká množství rozličného odpadu. Kam odvézt starý radiátor či stavební suť?
- Topení připravené na zimu aneb 5 tipů, co je třeba zkontrolovat, než začnete naplno vytápět
- Společnost KORADO představuje nová koupelnová tělesa s teplovzdušnou jednotkou. Nabízejí inovativní funkci Super Boost
- Přechod na pasivní standard se vyplatí i u starších domů. Ušetří náklady a prodlouží životnost stavby
- Tři typy hybridních systémů pro efektivní vytápění i snížení nákladů