Přesné a univerzální směšovací ventily pro nové a modernizované topné instalace
Podmínkou hospodárného provozu otopné soustavy je nejen optimální volba výkonu zdroje tepla, ale i optimální zvolení všech součástí instalace. Neustále se setkáváme s nesprávným způsobem návrhu směšovacího ventilu pro instalaci. Problém je, pokud nesprávně zvolený ventil je již namontovaný. V této fázi je výměna ventilu pro investora nebo instalatéra největší překážkou, a proto jsme se rozhodli navrhnout ventil, aby nebyla montáž a demontáž směšovacího ventilu vždy nutná. Níže je více informací.
Výstavba nové instalace od začátku
V případě zcela nových, od základů vyrobených instalací pro novostavby, vyznačujících se vysokou tepelnou izolací, není výběr výkonu zdroje tepla zásadním problémem. Kromě vhodného výběru výkonu zdroje tepla je důležité i to, aby všechny ostatní komponenty systému, tedy oběhová čerpadla a směšovací ventily, byly dokonale sladěny s naší instalací.
Rekonstrukce stávající otopné soustavy
S modernizací otopné soustavy souvisí řada prací prováděných investory za účelem snížení nákladů na vytápění objektu. Nejčastěji se jedná o zateplení budovy výměnu oken a dveří v kombinaci s výměnou starého neefektivního zdroje tepla za efektivnější, ekologičtější a automatizovanější, jako je plynový kotel nebo v poslední době stále častěji tepelné čerpadlo. Výměna zdroje tepla obvykle vyžaduje také výměnu nebo doplnění dalších zařízení do modernizované kotelny. Mnohem méně často zahrnuje modernizace topného zařízení výměnu stávajícího potrubí, nejčastěji velkých průměrů, které dříve umožňovalo přenos velkého množství tepla potřebného k vytápění špatně izolované budovy.
V tomto bodě vyvstává výzva zkombinovat velké průměry starého potrubí s menšími průměry směšovacích ventilů zvolených podle nižší potřeby tepla budovy po tepelné modernizaci.
Úloha směšovacího ventilu v instalaci
Směšovací ventil je nepostradatelným prvkem každého vytápěcího a chladicího systému, který umožňuje regulovat teplotu vody zásobující instalaci. V kotelnách se používají dva základní typy směšovacích ventilů: 3cestné a 4cestné směšovací ventily.
3cestný ventil směšuje horkou vodu, opouštějící kotel, se studenou vodou vracející se z instalace ve vhodných poměrech. Díky tomu máme v instalaci jeden smíšený proud o dané teplotě, který směřujeme do instalace.
Směšovací ventily instalujeme všude tam, kde chceme regulovat teplotu:
- na výstupu do podlahového instalačního okruhu,
- na výstupu do radiátorového systému,
- na zpátečce, pokud chceme hlídat minimální teplotu vody vracející se do kotle.
Velmi důležité je vybavit směšovací ventil 3bodovým servopohonem ARM, tedy v případě, že je zdroj tepla vybaven automatickou regulací. Pokud není, tak řešením je pohon s vestavěným regulátorem tzv. 2v1 a to regulátor ACT nebo ARC, který automaticky a plynule reguluje teplotu vody vstupující do instalace. Na základě naměřené teploty bude regulátor udržovat nastavenou teplotu nastavením příslušné polohy ventilu.
Všestrannost nové generace ventilů ARV Vario ProClick Afriso
Požadavky všech vytápěcích instalací, o kterých jsme psali výše, tedy nové nebo modernizované instalace, splňuje nová generace směšovacích ventilů AFRISO ARV Vario ProClick.
Proč je nový ventil ARV Vario ProClick AFRISO vhodný pro použití prakticky v jakékoli instalaci?
Odpovědí je integrovaná páčka pro změnu nastavení koeficientu Kvs. Nastavení Kvs je možné i po montáži ventilu. Nebo když bude požadavek na snížení koeficientu Kvs např. po modernizaci soustavy, tak není nutné pořizovat nový ventil.
Co je Kvs koeficient a jakou roli hraje v instalaci?
Koeficient Kvs je také známý jako „kapacita ventilu“. Má obrovský vliv na efektivní provoz celého zařízení. Příliš velký nebo příliš malý ventil vám zabrání v dosažení optimální nastavené teploty a efektivnímu provozu.
Pokud je ventil příliš malý
Pokud zvolíme ventil s příliš nízkým koeficientem Kvs, ventil přiškrtí průtok vody, což způsobí, že část instalace s nedostatkem vody se jednoduše neohřeje.
Pokud je ventil příliš velký
Předimenzovaný ventil způsobí, že změna polohy klapky ve ventilu neovlivní změnu teploty média vystupujícího z instalace, nebo naopak. V případě ventilu, který je příliš velký v poměru k množství média v instalaci, může i nepatrná změna polohy klapky způsobit náhlé proudění příliš teplé nebo studené vody do instalace. Co znamená, že automatická regulace nebude schopna dosáhnout a stabilizovat požadovanou teplotu a bude opotřebovávat servopohon častými pokyny pro změnu polohy.
Výhody proměnné Kvs
Použitím směšovacího ventilu ARV Vario ProClick AFRISO v instalaci můžeme dokonale přizpůsobit hodnotu Kvs ventilu potřebám každé instalace:
- v nové instalaci dokážeme přesně určit a nastavit požadovaný koeficient Kvs,
- v instalaci plánované na rozšíření můžeme zvolit velikost ventilu adekvátní budoucí plánované větší otopné ploše a změnou koeficientu Kvs ji přizpůsobit aktuálním potřebám menší otopné plochy,
- v modernizované instalaci, montáží ventilu o větším průměru, potřebném z důvodu velkých průměrů starého potrubí, nevytvoříme lokální omezení v instalaci a díky variabilnímu koeficientu Kvs přizpůsobíme kapacitu aktuální, menší průtoky.
Jaký ventil zvolit pro konkrétní instalaci?
Pro usnadnění výběru ventilu využijte AFRISO konfigurátor Kvs, který po pár krocích jednoduše a rychle doporučí optimální ventil a hodnotu Kvs.
Odkaz na konfigurátor bude zveřejněn webu www.afriso.cz a www.topin.cz
- Schéma zapojení tepelného čerpadla v kombinaci s teplovodní krbovou vložkou
- Protizámrzný ventil AAV pro tepelná čerpadla ochrání před výpadkem elektrického proudu
- AFRISO Přenosné měřící přístroje na novém webu!
- Jak vypadá nejmodernější analyzátor spalin roku 2023?
- Designový CO2 senzor pro kanceláře a domácnosti