Překvapení skryté v děleném rozdělovači a sběrači
Autor popisuje případ z praxe, ve kterém měl odhalit příčinu chybně fungující otopné soustavy a provést nápravu spočívající v dodatečném odstranění chyb způsobených dodavatelem topenářských prací. Nerespektování doporučení výrobce kotlů a vada rozdělovače a sběrače otopné vody v kotelně zaměstnalo na několik týdnů provozovatele kotelny i znalce.
Provozovatel malé kotelny se na mě obrátil s prosbou o radu. Po zrušení výkonově předimenzované kotelny již neodpovídající aktuálním potřebám tepla, byl tepelný výkon montážní firmou odborně odhadnut a doporučeno instalovat menší zdroj tepla složený z kaskády tvořené dvěma nástěnnými plynovými kondenzačními kotli. Projektová dokumentace, jak je bohužel nyní časté, nebyla zhotovena a vše se řešilo jen na základě zkušeností pracovníků a více méně odhadem. Po uvedení nových kotlů do provozu nebyl zdroj tepla schopen dostatečně zásobovat vytápěcí okruhy napojené na dělený rozdělovač a sběrač otopnou vodou a docházelo k nedotápění bytů a stížnostem jejich uživatelů.
Prvním průzkumem, zahrnujícím i výrobní dokumentaci výrobce kotlů, jsem zjistil, že výrobce kotlů požaduje při napojení několika kotlů instalaci hydraulického oddělovače HW! A k němu musí být dopojen kaskádový regulátor R, viz obr. 1, který má teplotní čidlo osazené v hydraulickém oddělovači.
Montážní firma tento předpis výrobce kotlů ignorovala a regulátor nedodala. Zapojení kotlů bylo provedeno podle obr. 2. Podle provozovatele se kotle ale nechovaly jako kondenzační. Zdokumentované teploty na přívodu do rozdělovače a sběrače v úrovních cca 80 °C a 35 °C naznačovaly, že oběh otopné vody v kotlovém okruhu není správný. Že s největší pravděpodobností probíhá ve zvýšené míře přes hydraulický oddělovač, ve kterém se chladná voda vracející se ze sběrače mísí s vodou teplou přiváděnou od kotlů a výsledná teplota zpátečky, vstupující do kotlů, je proto vyšší. Potvrzuje to i skutečnost, že při teplotním spádu 80/35° by řídicí elektronika kotlů tuto situaci vyhodnotila jako poruchu a vyřadila kotle z provozu. Vzhledem k vyšším teplotám v kotlích proto také nevznikal žádný kondenzát a kotle navíc nepracovaly úsporně, jak se očekávalo.
Jako nápravné opatření byla provedena dodatečná instalace výrobcem kotlů doporučeného kaskádového regulátoru včetně vhodně umístěného teplotního čidla. Bohužel závada přetrvávala.
Jedinou možnou další příčinou, kterou jsme viděli, mohla být chyba v rozdělovači, například mohl být ucpaný atd. Ke zjištění bylo nutné do rozdělovače vyříznout plamenem dvě kontrolní okénka tak, abychom mohli zleva i zprava provést vizuální kontrolu a rozdělovač se sběračem eventuálně vyčistit.
Naše překvapení po nahlédnutí do rozdělovače bylo velké. Dělicí přepážka mezi přívodní stranou a zpátečkou byla pouze nabodována, nebyla po celé délce těsně svařena a zbylou štěrbinou mohla otopná voda z přívodu přímo protékat do zpátečky.
Instalace nového rozdělovače a sběrače pak vše vyřešila! Kdo by něco takového čekal od profesionálního výrobku? Přesvědčili jsme se, že tato, jak chceme věřit, zajisté jen mimořádná náhoda se přihodit může, a že v praxi musí technik hledající příčinu závady počítat i s ní. Je to ale i varováním montážním firmám, které „velkoryse“ přehlížejí požadavky výrobců kotlů a pracují bez projektů nebo konzultací s projektanty.
Surprise hidden in a divided manifold
The author describes a case of removing the defect heating system, whose cause was a defect inside the manifold.
- Projektování, realizace, provozování a údržba parních soustav
- Bezpečnost a protipožární ochrana střešních instalací FVE