Giacomini GKCS – klimatizace prostoru sálavým systémem
V poslední době, se zvyšující poptávkou, se množí dotazy na princip funkce sálavého stropního vytápění/chlazení. Zejména na podmínky, či vhodnost použití pro různé typy staveb, projekční zásady, způsob a postup instalace. Pomyslný otazník zůstává pro mnohé i porovnání sálavých a konvekčních systémů, jejich výhody a nevýhody obecně. Podle zpětné vazby z veřejných prezentací je zřejmé, že uvedená problematika zajímá čím dál tím víc lidí, od investora, přes architekta a projektanta, až po montážní firmu.
Rozhodli jsme se tedy shrnout základní informace a porovnání v kostce, vše tak, aby respektovalo příslušné normy.
Řada informací proběhla odbornými médii, ale bohužel i např. internetem v podobě „Instalace svépomocí apod.“
Volba mezi sálavým a konvekčním systémem je volbou způsobu přenosu tepla. U konvekčního vytápění – např. otopnými tělesy, se jedná primárně o ohřev vzduchu a až následně osob a předmětů. Sálavá složka existuje i zde, je ale v porovnání s konvekční složkou výrazně nižší. Protože teplý vzduch je lehčí než studený, stoupá vzhůru a na jeho místo se „tlačí“ studený vzduch. Tím dochází k nežádoucí cirkulaci vzduchu, čímž jsou unášeny např. i prachové částice. Výsledkem je zvýšená prašnost. Další nevýhodou konvekčního vytápění je velký rozdíl teplot v místnosti nad podlahou a pod stropem. To přináší problém v místnostech s velkou světlou výškou.
U sálavého vytápění/chlazení k uvedeným jevům dochází jen naprosto minimálně. Sálavá složka se šíří všemi směry stejně, zdola nahoru, shora dolů, stejně jako z boku. Od předmětů se následně ohřívá vzduch. Jde o princip infračerveného záření. Všichni poznáme i se zavřenýma očima odkud na nás dopadá sluneční záření. Opět se jedná o sálavou složku. U sálání téměř odpadá cirkulování vzduchu, výškové rozvrstvení teplot v místnosti se blíží ideálnímu. Systémy je možné s výhodou použít i pro vyšší místnosti.
Pokud upravujeme teplotu stropu (podlahy nebo stěn), lze dosáhnout oproti tradičním systémům vytápění a chlazeni stejného pocitu tepelné pohody, i při nižší vnitřní teplotě vzduchu při vytápěni, případně vyšší teplotě vzduchu při chlazení. Rozdíl teploty vzduchu může být 2 až 3 K oproti tradičním systémům, což představuje energetickou úsporu ve výši 12 až 18 %. Tím se stává sálavé vytápění efektivnější, zdravější a provozně levnější. Omlouváme se za detailní zmínění základních principů, které by do odborného časopisu možná patřit nemělo, ale neklesající počet dotazů na toto téma si to určitě zasluhuje.
Systémy sálavého stropního chlazení GKCS prožívají v poslední době svou renezanci. Je to dáno především tím, že se trvale zlepšují tepelně-technické vlastnosti budov, a tím se snižuje potřebný výkon na chlazení i vytápění objektů. Nespornou výhodou stropního systému je, že umí jak vytápět, tak chladit. Na trhu jsou dostupné různé technologie zajišťující přenos tepla či chladu. Pokud použijeme například elektrické rohože, fólie a podobné, byť jsou sálavé, jsou bohužel jen jednoúčelové – neumí chladit. Navíc je investor odkázán jen na jediný zdroj energie, a tím na její postavení a cenu na trhu. Použijeme-li technologii využívající jako teplonosnou látku například vodu, je celkem lhostejné, čím ji ohřejeme nebo zchladíme. Investor má i v budoucnu na výběr. Navíc tyto systémy jdou velmi dobře regulovat. U systému sálavých stropů se výrazně snížila i tepelná setrvačnost.
Nyní se budeme věnovat problematice instalace stropních panelů. V současné době Giacomini S.p.A. vyrábí sádrokartonové podhledy s označením GKCS. Sálavé panely jsou dokončeny u výrobce a nevyžadují žádné další úpravy na stavbě.Na lícové straně panelů jsou nakresleny obrysy aktivních prvků, aby nedošlok jejich poškození v průběhu montáže.Panely systému GKCS jsou dvou typů, aktivní a neaktivní. Aktivní panely jsou součástí hydraulickéhosystému klimatizace a mají sálavou schopnost, neaktivní slouží k doplnění míst, kde nebude použitpanel aktivní. Strop z panelů GKCS umožňuje instalaci osvětlení a služebních prvků, jako jsou vestavěnásvětla, reproduktory, difuzéry vzduchu, protipožární zařízení a čidla kouře. Tyto prvky se vždy umisťujído neaktivních panelů, které lze tvarově i rozměrově upravovat. Aktivní panely nelze rozměrově ani tvarově upravovat s výjimkou panelu 1200 × 2000 mm, který lzerozdělit na dva stejné panely o rozměrech 1200 × 1000 mm.Montáž probíhá obdobně jako u klasických sádrokartonových podhledů. Postupuje se od montážeobvodového ukončovacího profilu. Druhou operací je instalace závěsů o průměru 4 mm v rastru 90 × 90 cm. Následuje instalace primárních nosníků s roztečí 90 cm. Potom se nainstalují sekundárnínosníky ve tvaru C ve vzdálenostech 30 cm. Upevněni desek se provádí pomocí samořezných šroubůs křížovým zářezem a kuželovou hlavou.Je třeba, aby mezi stávajícím stropem a sálavým podvěsným stropem, zůstala světlá výška min. 10 cm a více. Tento prostor je nutný k instalaci rozvodů. Volný prostor se dá využít i pro instalaci elektro rozvodů, vzduchotechniky apod.
Panely se zafrézovanou trubkou PEx-b s kyslíkovou bariérou 8 x 1 se vyrábí ve třech různých velikostech 600 x 2000, 600 x 1200 a 1200 x 2000 mm. Neaktivní pouze v rozměru 1200 x 2000 mm. Panely jsou sestaveny ze sádrokartonu tloušťky 15 mm a izolační vrstvy tvořené 30 mm polystyrenu EPS 150. Rozvod media k panelům zajišťuje vícevrstvá trubka PEx-AL-PEx 20 x 2 v izolaci připojovaná k panelům spojkami RC z technického plastu.
K propojení jednotlivých panelů se většinou využívá souproudého Tiechelmannova zapojení. Teplota otopné vody se pohybuje kolem 35 °C, při teplotním spádu 2 až 3 K. Pro chlazení se teplota vody pohybuje kolem 12 °C a více při teplotním spádu cca 2 až 3 K. Nejběžnějším zdrojem bývá tepelné čerpadlo, které lze využít jak pro vytápění, tak pro chlazení.
Podrobné detaily pro projekci i realizaci jsou k nahlédnutí na www.giacomini.cz
- Návod na napouštění a odvzdušnění rozdělovače DB série
- Giacomini R586HPI - připojovací modul pro tepelná čerpadla
- Patrové rozdělovače s měřením spotřeby tepelné energie pro více bytů
- Termostatické ventily s automatickou regulací průtoku – série DB (Dynamic Balancing)
- Moderní způsob vytápění a chlazení