Efektivní separace pevných látek zajistí plynulou dopravu vody a snižuje náklady na čištění odpadních vod
Světový den toalet od roku 2001 zdůrazňuje, jak zásadní význam v našich životech mají toaletní zařízení a zodpovědný přístup k hygienickým opatřením. Jakkoli naši vyspělou společnost nedostatek těchto zařízení netrápí, tento den pro nás může být příležitostí k připomenutí důležitosti zajištění efektivní správy odpadních vod. Skutečnou hodnotu těchto zařízení a souvisejících technologií pociťujeme nejvíce, když se porouchají. Bez řádné údržby může v budovách a různých areálech dojít k ucpání odpadních systémů pevnými látkami, což vede k provozním problémům, haváriím a zvýšeným nákladům na servis. Ke zlepšení managementu odpadních vod, ale i následnému menšímu zatěžování čistíren odpadních vod, mohou pomoci moderní čerpací stanice se separační technologií pro odstranění pevných látek a předmětů. Minimalizují se tak škody způsobené tím, že lidé často splachují do výlevek, toalet a dřezů předměty a látky, které tam nepatří.
Každý den končí v českých toaletách předměty, které nejsou určeny ke splachování. Za posledních dvacet let se dle statistik největší čistírny odpadních vod v České republice v pražské Bubenči dokonce množství takových předmětů v odpadních vodách zdvojnásobilo. Nejčastěji se jedná o vlhčené ubrousky a hygienické potřeby, doplněné o tuky v podobě olejů z domácností. Tyto předměty ale mohou způsobit ucpání potrubí a čerpadel, což vede k častým haváriím a zbytečnému zvyšování nákladů na údržbu a servis. „Velmi náročné je odvádění odpadních vod především z hojně navštěvovaných veřejných budov, jako jsou nákupní centra nebo letiště. Výskyt pevných částic, které by neměly být čerpány dále do kanalizace, je zde značně vyšší než v odpadních vodách domácností. Vše navíc komplikuje nižší přítok vody, často způsobený snahou o úsporu vody,“ vysvětluje Otakar Pump, servisní manažer společnosti Wilo CS a dále doplňuje: „Konvenční čerpací stanice si následně s nečistotami neumí efektivně poradit, a proto dochází k ucpávání a poruchám čerpadel.“
Čerpací stanice slouží k odvádění odpadních vod z celého systému, kterým může být například městské sídliště, vesnice, ale i velká veřejná budova jako je hotel, letiště, nákupní centrum či nemocnice. „Rostoucí obsah pevných částic v odpadní vodě vytváří velké problémy v souvislosti s odkanalizováním celých oblastí, ale také veřejných budov. Náklady se pak pohybují v desítkách až stovkách milionů korun. V České republice se ale stále setkáváme spíše s konvenčními čerpacími stanicemi pro odpadní vodu. Tyto stanice ji však přečerpávají bez toho, aniž by pevné částice separovaly. K separaci pak často dochází až v čistírnách odpadních vod, které sice disponují česly pro zachytávání nečistot, ta jsou ale kvůli jejich enormnímu množství přetěžována. Stejně tak jako čerpadla, u kterých se zvyšuje potřeba častého čištění a servisování,“ vysvětluje Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR – SOVAK.
Nečistoty z čistíren odpadních vod, ve kterých stále více dominují vlhčené ubrousky, následně tvoří shrabky. Ty po opuštění čistíren končí na skládkách a zcela zbytečně je zatěžují. „Shrabky bohužel kvůli vysokému obsahu vody často odmítají spalovny, kde by mohly být využity alespoň k výrobě elektrické energie nebo tepla. Musely by být totiž předem vysušeny, což by bylo velmi energeticky i finančně nákladné,“ doplnil Žák.
K efektivnímu řešení problému může přispět nahrazování konvenčních čerpacích stanic stanicemi s funkcí separace. Princip technologie separace spočívá v zachytávání pevných materiálů na sítu, zatímco předčištěné splašky odtékají přes čerpadlo do sběrné nádrže. Čerpadlem tak protéká již pouze předčištěná odpadní voda, minimalizuje se riziko ucpání a prodlužuje se životnost čerpací techniky. Na rozdíl od tradičních čerpacích stanic nabízejí stanice se separací nejen výrazně vyšší spolehlivost, ale také energetickou úspornost a delší životnost.
Čerpací stanice s technologií separace v České republice nabízí a instaluje například společnost Wilo, technologická skupina patřící k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. „Náš inovativní systém separace pevných látek Wilo-EMUport CORE je navržen tak, aby zajistil spolehlivý provoz a minimalizoval riziko ucpávání čerpadel při dopravě odpadních vod. Díky hygienické instalaci v suché jímce a snadnému přístupu zvenku se rovněž velmi snadno udržuje. Stanice je navíc vyrobená recyklovatelného polyethylenu, který rovněž zaručuje odolnost čerpací stanice,“ doplnil Jan Cidlinský, výkonný ředitel společnosti WILO pro střední Evropu.
- Znečištění, které není vidět: klíčem k odstranění mikropolutantů z odpadní vody jsou moderní technologie
- Z nelegálního prodeje levných třírychlostních čerpadel profitují především výrobci. Majitelům se však jejich provoz prodraží
- Jak zvýšit energetickou efektivitu administrativních budov
- Modernizace chladicího systému ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně přinesla komfort i energetické úspory
- Hotel Vienna House by Wyndham Diplomat Prague prochází rozsáhlou výměnou oběhových čerpadel. Nová čerpadla spotřebují o 47 % méně energie než ta původní