Z nelegálního prodeje levných třírychlostních čerpadel profitují především výrobci. Majitelům se však jejich provoz prodraží
Stovky českých e-shopů, a s nimi také hobby markety a internetová tržiště, prodávají čerpadla nesplňující evropskou směrnici o ekodesignu, která stanovuje požadavky na ekologický design energeticky náročných produktů. Počet nabízených technicky zastaralých třírychlostních oběhových čerpadel od roku 2014 stále roste. Zdánlivou výhodou pro kupujícího může být nižší pořizovací cena, provoz takového čerpadla se však většinou nepříjemně prodraží. Na problém nezákonného prodeje třírychlostních čerpadel poukazuje společnost Wilo CS společně s Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., které čerpadla a čerpací systémy pro čerpání vody vyrábí.
Oběhová čerpadla, která slouží například k zajištění cirkulace vody v topném systému nebo pro dodávky teplé vody, musí být dle směrnice o ekodesignu od roku 2012 vybavena elektronickou řídicí jednotkou. Ta zabezpečuje automatickou regulaci výkonu dle aktuální potřeby. Právě díky této funkci lze díky moderním čerpadlům, v porovnání s jejich staršími předchůdci, běžně dosáhnout až 80% úspory energie. Oproti tomu je u třírychlostních čerpadel nutné rychlost regulovat ručně pomocí tlačítka. Pro většinu účelů, včetně využití pro náhradní díly, tedy směrnice cílící na dosažení energetických úspor prodej těchto čerpadel zakázala.
„V posledních letech se dovoz oběhových čerpadel nesplňujících směrnici o ekodesignu stále zintenzivňuje. Podle kvalifikovaného odhadu výrobců se jedná o zhruba 40 tisíc kusů ročně. Na základě naší rešerše jsme zatím narazili na 66 e-shopů, na které odkazuje cenový srovnávač Heureka a které nabízí téměř 90 takto nevyhovujících čerpadel. V případě Zboží.cz se jedná dokonce o 92 e-shopů nabízejících téměř 130 těchto výrobků,“ sdělil Jan Cidlinský, výkonný ředitel Wilo pro střední Evropu a dále dodal: „Některé e-shopy a internetová tržiště jsme proto zkontaktovali a na tento problém je upozornili. Cenové srovnávače Heureka a Zboží.cz se na základě naší výzvy začaly problémem obratem zabývat. Bohužel ne ve všech případech jsme se setkali s takovou odezvou a někteří prodejci odmítli naše upozornění reflektovat.“
K problému se vyjádřila i Česká obchodní inspekce, která podnět považuje za oprávněný a postoupila ho dále oddělení kontroly inspektorátu. „Uvedená oblast spadá do pravomoci kontrolního orgánu České obchodní inspekce, která zde vykonává dozorovou a rozhodovací pravomoc,“ sdělil v písemném vyjádření Mgr. Karel Mojžíš, ředitel inspektorátu České obchodní inspekce.
Proti porušování evropské směrnice, zakazující prodej třírychlostních oběhových čerpadel, se vymezuje také zástupce společnosti Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.: „Tuto praktiku, které se dopouští nemalé množství prodejců, vnímáme jako značný problém pro spotřebitele. Řada z nich totiž využívá výjimky v legislativě, která prodej třírychlostních čerpadel dále umožňuje za podmínky, že jsou určena k použití pro cirkulaci teplé vody. Zde je zásadní, že čerpadla, přicházející do styku s ‚pitnou vodou‘, mají být vyrobena z ušlechtilých materiálů, jako jsou například bronz či nerez, tedy takových materiálů, které jsou inertní vůči „pitné vodě“. Použitým materiálem naopak nesmí být litina, a to hned ze tří důvodů. Prvním jsou platné hygienické předpisy a příslušné normy. Dalšími dvěma důvody jsou inklinace tohoto materiálu k zanášení sedimenty obsaženými ve vodě a koroze uvnitř čerpadla. To má také logický dopad na zásadní zkrácení životnosti čerpadla. Zákaz využití litiny ale řada výrobců obchází, jelikož se oproti bronzu a nerezové oceli jedná o výrazně levnější materiál,“ sdělil Jiří Tesák, ze společnosti Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.
Pro užití třírychlostního čerpadla k aplikaci pro pitnou vodu je rovněž nutné, aby si výrobce obstaral certifikát například od Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V případě zahraničního výrobku však atest sám o sobě k vyhodnocení hygienické nezávadnosti nestačí. Je nutné, aby si dovozce opatřil také protokol vydaný zkušební akreditovanou nebo autorizovanou laboratoří s přesným výčtem materiálů, které přichází do styku s vodou a které byly podrobeny výluhové zkoušce. Nezbytný je též její přesný popis. Zároveň platí, že výluhová zkouška musí být provedena za podmínek, které vyžaduje naše legislativa, nikoli legislativa země, kde bylo čerpadlo vyrobeno. Dokud tedy není schválena jednotná legislativa na úrovni Evropské unie, stále je nutné, aby výrobci dodržovali národní legislativy příslušných států.
Kupující může také poměrně snadno nabýt dojmu, že pořízením staršího třírychlostního typu oběhového čerpadla, které je oproti modernímu čerpadlu několikanásobně levnější, ušetří. Pravdou však je, že tato čerpadla mají v porovnání s jejich moderními nástupci v průměru pětinásobnou spotřebu. Ve výsledku tak na jejich prodeji vydělávají především jejich výrobci. „Porovnáme-li spotřebu třírychlostního čerpadla IBO OHI 25-40/180 s naším modelem Atmos PICO 25/1-4 v horizontu 5 let, dostaneme se v případě třírychlostního čerpadla dokonce na sedmkrát větší náklady. Konkrétně se bavíme o nákladech 10 800 Kč oproti 1 500 Kč. Zákazník zmíněné třírychlostní čerpadlo sice oproti modelu Atmos PICO 25/1-4 zakoupí za ¼ ceny, ale je evidentní, že vzhledem k provozním nákladům se opravdu o výhodnou koupi nejedná,“ dodal Cidlinský.
Soubory ke stažení
Právní posouzení regulace třírychlostních oběhových čerpadel.docx
- Znečištění, které není vidět: klíčem k odstranění mikropolutantů z odpadní vody jsou moderní technologie
- Jak zvýšit energetickou efektivitu administrativních budov
- Efektivní separace pevných látek zajistí plynulou dopravu vody a snižuje náklady na čištění odpadních vod
- Modernizace chladicího systému ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně přinesla komfort i energetické úspory
- Hotel Vienna House by Wyndham Diplomat Prague prochází rozsáhlou výměnou oběhových čerpadel. Nová čerpadla spotřebují o 47 % méně energie než ta původní