Decentrální systémy řízeného větrání s rekuperací
Ve snaze ušetřit za vytápění balíme naše byty a domy do pořád těsnějšího obalu. Vysoce účinné tepelné izolace a stále dokonalejší vícevrstvá okna brání únikům tepla. Zároveň ale zhoršují cirkulaci vzduchu a podílejí se na snížení kvality vnitřního klimatu budov.
Existuje několik způsobů, jak zajistit výměnu vzduchu v budově. Typickým řešením je nárazové větrání okny (projektanti nejčastěji řeší normové hygienické požadavky na kvalitu vzduchu v budovách právě tímto způsobem), které má ale značné nevýhody: připomeňme třeba únik tepla, zvýšená hlučnost, nebo skutečnost, že kvalita a množství vyměněného vzduchu je velmi těžko regulovatelná.
O něco sofistikovanější způsob představuje mechanický přívod čerstvého vzduchu do interiéru a jeho přirozený odvod okny. Toto řešení ale neřeší vlhkost přiváděného vzduchu či jeho rovnoměrnou distribuci. Opačný postup (přirozený přívod vzduchu okny a mechanický odvod vzduchu) zase vykazuje velké tepelné ztráty větráním a nemožnost ovlivnit kvalitu přiváděného vzduchu do interiéru. Proto se pořád častěji využívají systémy řízeného větrání s rekuperací tepla, které dokáží nevýhody výše popsaných systémů eliminovat: zajišťují pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie. Jedině kombinací kvalitní větrací jednotky a hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese investice do systému větrání kýžené přednosti, jako trvalý přívod čerstvého vzduchu, úspory nákladů na vytápění 30–50 %, odstranění vlhkosti a plísní, pominutí průvanu a snížení prašnosti, stejně jako setrvalé zvyšování hodnoty stavby.
Jak to funguje
Větrací jednotky dodávají do místnosti čerstvý vzduch, vlhký vydýchaný odvádějí ven – takže už není potřeba řešit výměnu vzduchu otevřením okna, kdy dochází k velkým energetickým ztrátám. Čerstvý vzduch je naprosto zásadní pro vnitřní klima budov: posiluje schopnost koncentrace a výkonnost, ale i zlepšuje spánek. Při využití větracích jednotek probíhá výměna vzduchu bez průvanu: nevíří prach a celkově prospívá zdraví. Zejména alergici ocení výkonné filtry v jednotkách, které zachycují jemný prach a pyl. Redukcí zvýšené vlhkosti se zamezuje tvorba plísní, vznikající při nedostatečném větrání. „Díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a jeho předávání přiváděnému vzduchu (rekuperaci) se snižuje spotřeba energie, neboť žádná tepelná energie se neztrácí větráním okny. Šetří se tak náklady na vytápění, a tím i peníze,“ vysvětluje šéf zastoupení společnosti Zehnder pro Českou a Slovenskou republiku Jiří Štekr.
Jde to i decentrálně
Zatímco jednotky s tzv. centrálním řízením jsou dnes již standardem zejména ve „výbavě“ pasivních rodinných a bytových domů, společnost Zehnder, špičkový výrobce radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací, vyvinula i jednodušší a účinné decentrální systémy. Hodí se zejména pro menší byty a jako dodatečné řešení pro byty i rodinné domy, kde se třeba přestavbou změnily jeho původní parametry (zateplení, výměna oken, ale i přístavba, která komplikuje výměnu vzduchu v původní části budovy).
Decentrální jednotky zajišťují nepřetržitou výměnu vzduchu v místnosti bez použití centrálního systému rozvodů vzduchu. Moderní větrací jednotka čerstvý vzduch nasává a vydýchaný odvádí pouze jedním otvorem ve zdi. Odpadají tak složité a prostorově náročné rozvody – výměna vzduchu za čerstvý, navíc předehřátý či ochlazený na požadovanou teplotu (v závislosti od ročního období čí venkovní teploty a preferencí uživatele), je okamžitá. Díky souběžnému přívodu čerstvého a odvodu znečištěného vzduchu a integrovanému entalpickému výměníku (důležitá součást originálních systémů Zehnder!) si lze užívat výhod řízeného větrání s rekuperací i bez instalace rozvodů vzduchu vyžadující větší stavební úpravy a investici. Decentrální jednotky uživateli zajišťují optimální výměnu vzduchu, rekuperaci tepla i vlhkosti.
Entalpický výměník: čistý vzduch bez kondenzace
Entalpický výměník zajišťuje optimální rekuperaci tepla a vlhkosti. Na rozdíl od konkurenčních decentrálních jednotek bez entalpie tak výměník zabraňuje nadměrnému vysušování vzduchu v zimním období, spolehlivě odvádí nadbytečnou vlhkost z místností, a navíc jeho využitím nehrozí tvorba kondenzátu – což zjednodušuje technické řešení a šetří čas montáže.
Speciální membrány entalpického výměníku zabraňují přenosu plísní a množení bakterií, lze je snadno vyčistit propláchnutím výměníku vodou, a tak zabezpečit vysokou účinnost rekuperace i po mnoha letech. Větrací jednotky s entalpickým výměníkem pracují bez omezení až do –5 °C. V rozmezích T mezi –5 °C až –15 °C je automaticky aktivována protizámrazová ochrana jednotek, zabraňující jejich zamrznutí.
Snadná instalace
Decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla Zehnder ComfoAir 70 a Zehnder ComfoSpot 50 lze nainstalovat velmi jednoduše bez potrubních rozvodů: postačí pouze jádrové vyvrtání otvoru do obvodové zdi a elektrická přípojka 230 V. Již zmíněný entalpický výměník zajišťuje, že není nutné řešit případný odvod kondenzátu a jeho spádování přes fasádu domu. Decentrální jednotky Zehnder ComfoAir 70 jsou koncipovány pro připojení druhé místnosti: umožňují pak větrat i dvě místnosti najednou. Například se větrací jednotka instaluje v kuchyni (na WC, v koupelně), ze které odvádí znečištěný teplý vzduch, kterým v zimě temperuje venkovní čerstvý čistý vzduch, přiváděný od obývacího pokoje (dětského pokoje, ložnice). A to bez průvanu, venkovních nečistot či pylu a s přidanou hodnotou snížení hlukové zátěže v místnosti.
„Tyto jednotky představují ideální řešení pro malé bytové prostory za účelem provětrání, a dokonce i vyřešení problémů s plísněmi v jednotlivých vlhkých místnostech,“ říká Jiří Štekr. „Hodí se nejen pro rekonstrukce, ale mohou být rovněž velmi flexibilně navrženy do novostaveb. Ve velkých bytech můžeme využít několik jednotek“.
Zehnder ComfoSpot 50
Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 pro větrání jednotlivých místností nebo malých bytů potřebuje k instalaci pouze vyvrtání otvoru ve zdi o 340 mm a el. přívod 230 V. Do vyvrtaného otvoru se vloží montážní trubka, která se dá libovolně zkrátit pro tloušťky stěn od 350 do 600 mm. Do ní se napevno zasune těleso jednotky z EPP, ve kterém je umístěna veškerá technika včetně entalpického výměníku. Na fasádě jakož i v obytném prostoru je vidět pouze nenápadný krycí panel o rozměrech 376 x 380 x 50 mm, který se dá nalakovat a tím opticky přizpůsobit prostředí. Ve vnitřním krycím panelu je integrováno ovládání jednotky, pomocí kterého lze volit ze čtyř rychlostí větrání nebo jednotku vypnout. Navíc pro dosažení vyššího komfortu i účinnosti větrání lze využít doplňkové funkce ovládání pomocí čidel vlhkosti, VOC a CO2. Displej upozorňuje na potřebu výměny filtrů, které mohou být uživatelem bytu snadno a bez nářadí vyměněny. Jiná údržba není nutná. Zabudovaný entalpický výměník je v oblasti decentrálních jednotek výjimečný a umožňuje zpětné získání až 82 % tepla a 78 % vlhkosti.
Zehnder ComfoSpot 50 může za hodinu vyměnit až 55 m3 vzduchu a hodí se do prostor o ploše do cca 45 m2. Přitom pracuje extrémně tiše: v třímetrové vzdálenosti činí hladina hluku jednotky při dodávaném objemu vzduchu 30 m3/h pouhých cca 25 dB(A), čímž je úroveň hluku větrací jednotky pod hodnotou všeobecné slyšitelnosti. Větrací jednotka má nízké provozní náklady: příkon cca 5 W při 2. rychlosti větrání, tj. náklady na spotřebu el. energie jsou nižší než 300 Kč / 11 eur za rok.
Zehnder ComfoAir 70
Prvotřídní decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperací tepla a vlhkosti, trvale zabezpečuje přísun čerstvého čistého vzduchu pro jednu místnost nebo malý dvoupokojový byt. Otvor ve zdi je o ø 280 mm a tloušťce 280–600 mm, k provozu je zapotřebí elektrický přívod 230 V. ComfoAir 70 umožňuje napojení druhé místnosti. Plochým potrubím Zehnder flat51 o výšce pouhých 51 mm, integrovaným do zdi, se propojí s kuchyní, odkud se nasává vlhký vydýchaný vzduch. Mikroventilací bez průvanu a víření prachu se provětrají obě místnosti.
Jednotka Zehnder ComfoAir 70 má elegantní design a nízkou hlučnost – při objemu vzduchu 40 m3/h pouhých cca 23 dB(A). Snadno se obsluhuje pomocí LED displeje. Etyoi volitelné úrovni vitrání a funkce vypnutí zajišťují ideální výminu vzduchu. Komfortní doploková eidla (vlhkostní, VOC či CO2), už tak snadné ovládání ještě zjednodušují a automatizují.
Displej upozorňuje na potřebu výměny filtrů. Velkoryse dimenzovaný entalpický výměník zajišťuje využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Zehnder ComfoAir 70 může za hodinu vyměnit až 65 m3/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do cca 65 m2. Má rozměry 660 x 440 x 145 mm.
tisková zpráva
Pro více informací klikněte na: https://www.zehnder.cz/decentralni-jednotky.
Pro bližší informace kontaktujte: M 731 414 443, info@zehnder.cz, www.zehnder.cz.
Kontakt pro média: Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení pro ČR a SR, M: 733 73 70 70, jiri.stekr@zehndergroup.com
- Entalpické výměníky jako cesta k optimální vlhkosti
- Jak funguje rekuperace
- Výměna radiátorů bez složitých stavebních úprav: to jsou ocelové článkové radiátory Zehnder Charleston Retrofit.
- Radiátor Zehnder Tetris získal nejvyšší ocenění za design – prestižní Red Dot Design Award 2024
- Ochrana nemovitostí proti přehřívání se stává tématem č.1