Číslo: 4/2015
Úvodník
Vážení čtenáři,
celostátní konference Vytápění, pořádaná odbornou sekcí Vytápění STP letos v květnu, je pro mne vždy důvodem k zamyšlení.
Na počátku devadesátých let minulého století bylo hlavním úkolem oboru se rychle vyrovnat s technickým zpožděním. Odevšad se k nám hrnuly dříve nedostupné výrobky a technologie. Zásadní problémy vznikaly při napojování nových zdrojů tepla na staré soustavy nebo naopak nových soustav na staré zdroje tepla, při nasazování regulací, které měnily stabilní procesy na rychle dynamicky se měnící, velký rozmach zažilo sálavé vytápění atd. Není divu, že tehdejší konference Vytápění byly plné ryze technicky zaměřených příspěvků, které projektanti a realizátoři mohli aplikovat doslova druhý den.
Nic netrvá věčně. Zpoždění bylo víceméně dohnáno, hlad po novinkách ukojen. Ke stavu nasycení přispívá i skutečnost, že významnější novinky jsou na trhu představovány průměrně v dvouletém horizontu. A většina současných technických problémů se jeví jako poměrně snadno řešitelná se širokým sortimentem softwaru.
Kdo z Vás, kteří jste byli v oboru před čtvrtstoletím, očekával, že hybnou pákou nebude jen tlak na nejnižší spotřebu energie, ale i legislativa? Pokud má projektant dobře splnit svůj dnešní úkol, nemůže se pohybovat jen v čistě technickém rámci, ale musí zohlednit řadu dalších příkazů. Snad i proto posiluje skupina odborníků, kteří se posouvají od techniky k legislativě. Že jde o působiště atraktivní, dokázaly mnohé z přednášek konference Vytápění.
Tak trochu vzniká pocit, že na vše stačí software, že technické problémy jsou snadno řešitelné. Ryze technická práce tím ztrácí atraktivitu. Posudky znalců přitom dokládají opak. Není vše vyřešeno. Navíc konkrétní návrh, projekt, je vždy spojen se jménem autora a tudíž s velkou a dohledatelnou odpovědností. Stále méně techniků chce dobrovolně nést svou kůži na trh, pokud toto riziko není vyváženo odborným zázemím zaměstnavatele a adekvátně ohodnoceno.
Budoucnost konference Vytápění chápu i tak, že plní funkci propagace náročné práce projektantů, autorizovaných techniků, specialistů, auditorů. Nikoliv například těch, kteří s bídou, a někdy i špatně, okopírují ideové schéma doporučené výrobcem. Ale těch, kteří stojí za kvalitními projekty TZB včetně staveb, které veřejnost chápe jako prestižní. Zásadní úlohou je budování prestiže oboru.
Josef Hodboď
Obsah
- strana 10 – Veletrh PTÁČEK 2015
- strana 12 – Tribuna českého obchodu TZB 2015
- strana 14 – GEBERIT: Oddálené ovládání splachování
- strana 15 – Vedoucí a recenzent rubriky Vladimír Jirout: Otázky
- strana 16 – SIEMENS: Webový server a cloudové řešení
- strana 17 – WILO: Nové přečerpávače
- strana 18 – František Jiřík: Jsou kontroly spalinových cest spotřebičů v provedení B opravdu zbytečné?
- strana 20 – Analýza stavebního trhu 1. Q 2015
- strana 23 – BENEKOV: Ekologie a ekonomika se vzájemně podporují
- strana 24 – Jiří Matějček: Soustava pro ohřev vody sluneční energií pracující v noci
- strana 26 – IVAR CS: Elektronická domácí vodárna E.SYBOX
- strana 28 – Roman Vavřička: Energetické štítky zdrojů tepla a ohřívačů vody – 2. část – dokončení
- strana 32 – ZEHNDER: Stropní systémy pro příjemné sálavé vytápění a chlazení – 2. část
- strana 34 – Miloš Bajgar: Je solární ohřev vody vhodný do bytových domů?
- strana 38 – Vzduchotechnické vybavení pro Picassovo muzeum v Paříži
- strana 40 – Zdeněk Lyčka: Kolik pevného paliva lze ročně ušetřit výměnou zdroje tepla
- strana 44 – Vladimír Pavlíček: Střípky z historie – Čistění vody v domácnosti
- strana 48 – Požáry od tepelných solárních kolektorů
- strana 56 – Prodej kotlů, krbů, topidel a otopných těles v ČR v roce 2014
- strana 57 – Zákony a normy
- strana 61 – Publikace
- strana 62 – Výstavy