+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Číslo: 1/2016

Úvodník

Vážení čtenáři,

nová vyhláška č. 269/2015 Sb. přinesla významné změny ve způsobu rozúčtování spotřeby tepla. Zákonná povinnost instalovat měřiče tepla nebo indikátory zůstává, ale od 1. 1. 2016 se změnily podmínky vyúčtování nákladů za teplo. Přes podrobné řešení, které volí i spravedlivější postup vůči těm, kteří teplo „kradou“ sousedům přes nedostatečně tepelně izolující sousední stěny, se na různých více či méně odborných setkáních často diskutuje, zda přece jen není cesta, jak se vyúčtování vyhnout. A někteří tvrdí, že tato povinnost z legislativy nevyplývá.

Lidé hledají nejrůznější cestičky. Pokud se všichni dohodnou, mohli by zkusit cestu ve shodě se zákonem č. 104/2015 Sb. Je v něm stanoveno, že majiteli bytu, který odmítne instalaci indikátorů, bude stanoveno sankční vyúčtování ve výši trojnásobku průměrné výše spotřební složky nákladů na 1 m2. Například při poměru složek 50 : 50 přinese trojnásobné zvýšení spotřební složky celkovou platbu za tepelnou pohodu na úrovni 200 % průměru daného domu vztaženého na 1 m2. Pokud všichni instalaci odmítnou, zaplatí penále všichni.

Na čím účtu penále skončí? Na účtu daného družstva nebo společenstva. To provede závěrečné zúčtování, odečte souhrn vybraných plateb za teplo včetně penále od toho, co za dodávku tepla zaplatilo dodavateli a pak rozhodne, že přebytek ve zvoleném poměru majitelům bytů a jednotek vrátí. Přijde Vám to až tak nereálné?

Osobně bych se však tomuto postupu raději vyhnul. Pokud by se tak mělo stát v objektu, jehož otopná soustava není optimalizována, umožňuje vytápění místností na vyšší teploty, než ty, které pro daný způsob užívání místností určuje hygienická norma, tak tam bych skutečně nechtěl žít. Již proto, jak silně by mne iritovalo například trvale otevřené okno některých sousedů. Je to i otázka morálky, neboť ze společného se přece tak příjemně bere.

Josef Hodboď

Obsah