Vaše otopná soustava by měla umět spolupracovat s podlahou
Pokud přemýšlíte nad tím, jaký druh vytápění vybrat pro vaši novostavbu nebo při rekonstrukci, určitě vezměte v potaz možnost podlahového vytápění. Jeho obliba v posledních letech vzrůstá, i díky tomu, že je podle odborníků efektivnější oproti radiátorům a má nižší provozní náklady, čímž vám zajistí rychlejší návratnost investic.
Výhodou podlahového vytápění je především to, že dokáže rovnoměrně distribuovat teplo v místnosti, nevíří prach a neubírá užitný prostor. Jeho obliba v posledních letech vzrůstá, i díky tomu, že je podle odborníků efektivnější oproti radiátorům a má nižší provozní náklady, čímž vám zajistí rychlejší návratnost investic. Při vytápění objektu podlahovým vytápěním je ale vždy třeba zajistit, aby fungovala součinnost otopné soustavy s podlahovým potěrem. Nevhodná kombinace dokáže významně ovlivnit efektivitu otopné soustavy, tepelný komfort vytápěného prostoru i náklady za vytápění. Neodmyslitelnou částí podlahové konstrukce je totiž roznášecí vrstva – ve většině případů obecně známý potěr. Jedná se o nosnou vrstvu podlahy, která zajišťuje potřebný podklad pro podlahové krytiny a zároveň přenáší veškeré provozní zatížení.
Podlahové vytápění
Aktuálně se nejvíce používají takzvané lité potěry na bázi cementu nebo anhydritu. Anhydritové potěry umožňují snížit tepelnou setrvačnost a dosáhnout velmi rychlého a intenzivního přenosu tepla do vytápěného prostoru. Lze tak velmi rychle doplnit tepelnou energii, nebo naopak zastavit její přísun. Cementové potěry se chovají zcela odlišně, vykazují vysokou tepelněkumulační vlastnost s pomalejším uvolňováním tepla. Rozdíl těchto vlastností se využívá dle konkrétního typu zdroje tepla a tepelných ztrát a zisků stavby. Problematika podlahového vytápění ve spojení s podlahovými potěry je často podceňována, byť se jedná o významný funkční prvek stavby. Každý materiál má své specifické vlastnosti, jež umožňují provedení při různých podmínkách nebo požadavcích tak, aby výsledek byl stejný a podlaha spolehlivě sloužila mnoho desítek let.
Podlahové krytiny
Pro výběr vhodného typu potěru je důležité vědět, jakou podlahovou krytinu budeme na podlahu instalovat. Nejen kvůli výšce podlahy, ale také s ohledem na zbytkovou vlhkost, jakou může potěr obsahovat při pokládce daného typu krytiny. Anhydritové a cementové potěry jsou v tomto velmi odlišné. Pokles hodnoty zbytkové vlhkosti cementových potěrů je z počátku poměrně rychlý, následně se však výrazně zpomaluje a nízkých hodnot vlhkosti okolo 2,5 % dosahuje až po několika měsících. Intenzivní sušení způsobuje kroucení a praskání. Anhydritové potěry mají obrovskou výhodu, že vysychají konstantní rychlostí, a mohou být intenzivně vysušovány bez větších rizik.
Více informací se dozvíte na www.podlaha.cz nebo www.cemex.cz