Rodinný dům v pasivním provedení – vytápění
Energeticky pasivní domy vyžadují zvláštní nároky týkající se regulace i zajištění potřebného výkonu energetického zdroje v rozsahu, který bude vyhovovat pro vytápění i pro přípravu teplé vody. Protože se cena montážních prací na stavbách postupně zvyšuje, je vhodné používat systémy, které umožní zkrácení doby instalace. Autor článku uvádí vhodné řešení vytápění a přípravy teplé vody v energeticky pasivním domě.
Jiří Matějček
„Rodinný dům v pasivním provedení“ byl jedním z příspěvků, jež zazněl v rámci Topenářského
školení 2016 v Kutné Hoře. Ve spolupráci s jeho autorem nyní přinášíme krátký seriál, který
odbornou veřejnost nejprve seznámí s projekční přípravou vytápění. Následovat bude část věnovaná
vzduchotechnice, dále pak samotný proces realizace stavby se zaměřením na detaily jakož i první zkušenosti
získané při skutečném provozu a hospodaření s teplem. V poslední fázi předloží autor informace
o vyhodnocení spotřeb energií za jeden rok provozu tohoto domu.
redakce
Pro vytápění předmětného energeticky pasivního rodinného domu byl jako palivo navržen zemní plyn, pro přípravu teplé vody pak kombinace zemního plynu a solárního zařízení umístěného na ploché střeše domu.
Technické údaje
Potřeba tepla pro vytápění byla vypočtena pro oblastní výpočtovou teplotu Te = –15 °C ve výši QÚT = 4 585 W.
Pro dohřev vzduchu z rekuperačního větracího zařízení byla vypočtena potřeba tepla Qv = 450 W.
Pro přednostní přípravu teplé vody bude využit plný výkon kotle ve výši QTV = 11 000 W.
- Teplotní spád kotlového okruhu: dt = 70 – 55 = 15 °C, regulace teploty výstupní otopné vody v závislosti na venkovní teplotě
- Teplotní spád pro podlahové vytápění: dt = 30 – 23 = 7 °C, regulace výstupní teploty otopné vody na konstantní teplotu
- Teplotní spád pro otopná tělesa: dt = 70 – 55 = 15 °C, regulace teploty výstupní otopné vody v závislosti na venkovní teplotě
Zdroj tepla
Jako zdroj tepla byl navržen kompaktní kondenzační kotel pro spalování zemního plynu s nabíjecím zásobníkem se solární podporou, pro provoz nezávislý na vzduchu v místnosti. Rozsah výkonu kotle Q = 1,9 až 11 kW.
Kotel a strojovna jsou umístěny v technické místnosti, č. 109 a 107. Předpokládaná doba montáže zdroje tepla celého zařízení cca 5 pracovních dnů.
Strojovna
Strojovnu rodinného domu tvoří tyto komponenty: hydraulický vyrovnávač dynamického tlaku, sdružený rozdělovač a sběrač, čerpadlová skupina nesměšovaného okruhu a dvě čerpadlové skupiny směšovaných okruhů. Uvedená zařízení jsou opatřena tepelnou izolací. Jednotlivá hrdla komponentů se propojí potrubím. Po skončené montáži se provede připojení oběhových čerpadel a trojcestných klapek k regulaci kotle přes přídavné moduly AM1 a EA1. Čerpadlo a směšovací klapka potrubního okruhu dohřevu vzduchu budou napojeny na řídicí CP modul umístěný v rekuperační větrací jednotce. Propojení s regulací Vitotronic se provede přes přídavný modul EA1 tak, aby byla zajištěna komunikace s kotlem týkající se jeho sepnutí pro potřeby dohřevu vzduchu.
Podlahové vytápění
Výstupní teplota otopné vody bude regulována na konstantní teplotu. Nerezové rozdělovače na každém podlaží se osadí ve skříních rozdělovače.
Systém podlahového vytápění je navržen z prvků Rehau a zhotovitel provede dílo dle firemního návodu na montáž. Před zabetonováním potrubních okruhů musí být na kontrolu přizván projektant, objednatel, zhotovitel a dodavatel komponentů – o výsledku této kontroly musí být sepsán zápis ve stavebním deníku.
Úprava podlah v jednotlivých místnostech je řešena keramickou dlažbou a regulace vnitřní teploty prováděna prostorovým termostatem, jež bude ovládat servopohon jednotlivých potrubních okruhů pro danou místnost. V koupelnách č. m. 105 a 202 prostorový termostat osazen není a rovněž potrubní okruh je bez servopohohonu – řídicím orgánem vnitřní teploty zde bude termostatická hlavice trubkového tělesa.
Připojení otopných těles
V koupelnách č. m. 105 a 202 se osadí nerezová otopná tělesa se spodním připojením dle přání investora a jeho dodatečného výběru. Připojovací armatury budou z nerez oceli a termostatická hlavice. Otopná tělesa se provozují pouze při sušení (např. ručníků, prádla apod.) s ruční regulací výkonu zapnuto–vypnuto.
Doplňovací zařízení
Na základě požadavku výrobce kotle musí mít otopná voda tvrdost nižší než 20° dH, což dodavatel vody s hodnotou 6° dH bez potíží splňuje. Pro automatické doplňování vody do otopné soustavy v případě jejího úbytku (např. odvzdušňováním) je navrženo automatické doplňovací zařízení, které je umístěno v místnosti č. 107 sklad.
Solární zařízení pro přípravu TV
Součástí kotle je integrovaný nerezový zásobník pro teplou vodu o objemu V = 220 litrů včetně solární podpory tvořené trubicovým kolektorem – 24 trubic (kolektorová plocha 3,03 m2). Trubicový kolektor bude umístěn na nosné konstrukci ploché střechy, která je dodávkou stavební části. Nosná konstrukce je tvořena betonovými patkami, na kterých jsou ukotveny U profily – ocelové U profily musí být pozinkovány.
Řízení chodu solárního zařízení zajistí regulace Vitotronic přes modul solární regulace SM1. Potřebné množství solární kapaliny V = 45 litrů.
Spalinová cesta a přívod vzduchu do kotle
Navržený kotel pro spalování zemního plynu je klasifikován jako spotřebič třídy C tj. s uzavřenou spalovací komorou. Pro odvod spalin z kotle a přívod vzduchu do kotle je navržen vnitřní koncentrický vzducho-spalinový systém z plastu. Koncentrický komín se umístí v instalační šachtě.
Investiční údaje
Investiční náklady:
- 665 683 Kč bez DPH, cena uvedená v DPS
- 606 478 Kč bez DPH, cena uvedená dodavatelem v SOD
Obrazová příloha
Passive House – Heating
Passive Houses require special demands in terms of regulation and needed power source performance – suitable both for heating and hot water preparation. Since the assembly costs within construction sites are gradually increasing, it is advisable to use systems, which are able to reduce installation time.
The author of the article presents an appropriate solution for heating and hot water preparation in a Passive House.
Keywords: passive house, heating, hot water preparation, regulation, power source performance, assembly costs
Vzhledem k množství, velikosti a s ohledem na čitelnost souvisejících schémat, půdorysů apod. budou tyto uveřejněny jakou součást elektronické verze článku na stránkách www.topin.cz/clanky. Čtenáři Topinu zde mají přístup k veškerým textům zdarma bez nutnosti přihlášení. V následujícím sešitu č. 1/2018 uveřejníme část o vzduchotechnice.
POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ
- Jak snížit emise aneb vzpomínky na minulost
- Rodinný dům v pasivním provedení – vzduchotechnika – montáž a uvedení do provozu
- Rodinný dům v pasivním provedení – ústřední vytápění – montáž a uvedení do provozu
- Dvoutrubka nahradila čtyř- trubkový rozvod v Zátkově budově, České Budějovice
- Rodinný dům v pasivním provedení – vzduchotechnika