PVK připravily mapu kvality vody
Pro Pražské vodovody a kanalizace je kvalita dodávané pitné vody dlouhodobě naprostou prioritou. Pro lepší informovanost svých zákazníků společnost připravila „Mapu kvality vody“.
Tu lze nalézt na hlavní webové stránce www.pvk.cz v sekci kvalita vody. „Po zadání adresy nebo zvolení příslušného místa kliknutím v mapě se zobrazí hodnoty základních ukazatelů dodávané pitné vody pro zvolenou oblast. Jedná se o charakteristické hodnoty ukazatelů, reprezentující kvalitu vody pro zvolené odběrné místo,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
„Ze skupiny mikrobiologických a chemických ukazatelů, jež v pitné vodě analyzujeme a sledujeme, jsme vybrali ty ukazatele, na které se nás naši zákazníci nejčastěji dotazují a které jsou pro ně z různých důvodů zajímavé,“ uvedla Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly a kvality vody PVK.
Na mapě je tak možné zjistit například tvrdost vody pro nastavení domácích spotřebičů, obsah chloru nebo dusičnanů.
Jak a kdy je kontrolována kvalita vody?
Laboratoř kontroluje kvalitu vody nepřetržitě po celý kalendářní rok. Kvalita vody je sledována od zdroje vody, přes úpravnu vody, distribuční síť, jednotlivé vodojemy až po kohoutek u spotřebitele. Probíhá plánovaná kontrola kvality vody napříč celou vodovodní sítí a také kontrola kvality po událostech, které by mohly kvalitu pitné vody ovlivnit, jedná se o havárie, manipulace v rámci údržby či po obnově vodovodní sítě.
Může se stát, že i u Vás doma zazvoní pracovník PVK a požádá o možnost odběru vzorků z vašeho kohoutku. Kvalita vody je také nepřetržitě sledována pomocí monitorovacích sond a online analyzátorů.
Co může způsobit změnu kvality vody?
Ke krátkodobému zhoršení může docházet např. po odstávce vody či manipulacích na vodovodní síti, případně při její delší stagnaci ve vodovodních rozvodech. V těchto případech je dobré nechat vodu dostatečně odtéct do konstantní teploty, tedy dokud není studená.
Kdo je zodpovědný za kvalitu vody?
Pražské vodovody a kanalizace zodpovídají za kvalitu dodávané pitné vody, tj. studené vody. Proto je dobré prověřit, zda se nejedná o problém s teplou vodou. Příčina zhoršené kvality vody nemusí být vždy na straně PVK, k jejímu zhoršení může dojít i za vodovodní přípojkou a ve vnitřních rozvodech, za které zodpovídá majitel nemovitosti.
Co dělat, pokud mám problém s kvalitou vody na kohoutku?
Nejprve je nutné zjistit, zda je problém s teplou či studenou vodou – tedy, nechat odtéct podíl studené vody a pozorovat, zda dochází ke zlepšení či nikoli. Dále je vhodné zkontrolovat, zda je to problém všech kohoutků v domácnosti nebo objektu – zeptat se sousedů. Důležitou informací je také četnost výskytu, zda se jedná o problém jednorázový nebo se objevuje v průběhu dne. Zároveň je dobré prověřit, zda neprobíhaly nějaké manipulace na vnitřních rozvodech domu.
Zdroj: PVK