Předimenzování plynového kotle u etážového vytápění
Otázky 4-5/2022
Otázka:
V bytovém domě jsme měli v každém bytě plynové etážové vytápění s kotli o výkonu 7 kW. Kotel sloužil pro vytápění, pro přípravu teplé vody byly v bytech instalovány plynové karmy. Kotle o stejném výkonu byly ve všech bytech, bez ohledu na jejich velikost. Po zateplení a výměně oken za okna plastová se nám snížila tepelná ztráta cca o 40 %. Vedení našeho SVJ nás na shromáždění delegátů přesvědčilo, že je potřeba původní kotle vyměnit za kotle nové, kondenzační. Ty, aby pracovaly v úsporném kondenzačním režimu, musí údajně pracovat s nižší teplotou otopné vody a je prý proto nutné volit kotle s vyšším výkonem – konkrétně v našem případě s výkonem dvojnásobným 14 kW.Sám bydlím v garsoniéře s jedním otopným tělesem Kalor 15/500/110 o výkonu cca 1,38 kW plus otopný žebřík v koupelně 0,5 kW. Nový, výkonnější kondenzační kotel neustále cykluje – opakovaně se zapíná a vypíná. Od sousedů v domě vím, že je to stejné i v jiných, větších bytech. Rád bych věděl, zda existuje nějaká regulace, která by cyklování kotle zabránila.
Odpověď:
Bohužel se stále vracíme k podobným případům, kdy technicky naprosto negramotné (v horším případě zkorumpované)
vedení SVJ ve spolupráci s realizační firmou koná v neprospěch vlastníků bytů. A to zásadně bez projektu
autorizované osoby, který by jim takový postup neumožnil.
Na začátku topného období, kdy je potřeba tepla cca jen ¼ výkonu, tedy (1,38 + 0,5) · 0,25 = 0,45 kW je jasné, že kotel o výkonu 14 kW, tedy kotel o výkonu 31× převyšující výkon potřebný pro vytápění, bude i při nejmenším možném výkonu přetápět. I při venkovní výpočtové teplotě (v Praze –12 °C) je výkon kotle 14 kW 7,4× vyšší, než je výkon maximálně potřebný.
Z hlediska spotřeby plynu při cyklování to může být obdobné, jako se spotřebou paliva u auta, kdy po nastartování ujede auto například 100 m, pak se vypne motor, po několika minutách se opět zapne, ujede dalších 100 m a motor se opět vypne. A motor je tímto způsobem provozován celý den, týden, měsíc, než se s autem dojede k benzínové pumpě, aby se zjistilo, že udávaná spotřeba výrobcem auta (kondenzačního plynového kotle) vícenásobně převyšuje deklarovanou spotřebu.
Cyklování kotlů nemůže vyřešit žádná regulace.
Protože musí být v pořádku posloupnost: původní tepelné ztráty domu (bytu) → původní teplotní spád otopné vody → výkon otopné plochy → výpočtový průtok → orien tační tepelné ztráty po zateplení → přepočtený tepelný výkon → přepočtený teplotní spád při zachování původního průtoku → návrh výkonu plynového kotle. Takovou posloupnost dokáže doplnit číselnými hodnotami každý projektant v oboru, ale žádný topenář, nebo někdo z vedení SVJ/BD.
Pokud se uživatelé bytů začnou ptát svého SVJ/BD, proč byl výkon původních kotlů po zateplení domu navýšen o 100 %, dostanou jednoduchou odpověď: „Protože jste si to odsouhlasili na shromáždění delegátů.“ A proč že jsou pro byty různých velikostí nové kotle o stejném výkonu?: „Bylo to tak levnější…“
A tak se dál vesele porušuje energetický zákon i se všemi prováděcími vyhláškami.
Co by se dalo doporučit vlastníkům na shromáždění?
Nehlasovat pro žádnou větší investici technického rázu bez projektu vypracovaného autorizovaným projektantem!
Odpovídal:
Ing. Miloš Bajgar, autorizovaný inženýr pro techniku prostředí staveb, projektová kancelář tepelné techniky, Praha; člen redakční rady Topenářství instalace
- Funkční schéma samotížné otopné soustavy
- Ohřev TV solárním kolektorem v panelovém domě ve vztahu k dodavateli tepla
- Kombinace zdrojů tepla v nezatepleném domě
- Čemu se vyhnout při obnově starší otopné soustavy
- Kritéria pro optimální návrh dimenzí topenářského potrubí