Otázky 2018/7
Vedoucí a recenzent rubriky Miloš Bajgar
Otázka:
Zhruba již 8 let máme namontované bytové měřiče tepla. Po 5 letech provozu bylo provedeno jejich ověření, a to bez závad. Když se ale zjistilo, že dva stejné a přibližně stejně využívané byty, mají značně rozdílné údaje o spotřebě tepla, přistoupili jsme k reklamaci. V jejím závěru bylo na obou reklamačních protokolech uvedeno následující:
„Na měřičích tepla byla zjištěna závada průtokoměrné části, která může být způsobena nečistotami v potrubí.“ Můžete nám vysvětlit příčinu takového „znečištění“, když otopná voda ve výměníkové stanici prochází filtrem, který je pravidelně čištěn?
Odpověď:
Zjištěné nečistoty otopné vody mohou být mechanické nebo chemické. Pokud jsou mechanické nečistoty odstraňovány při pravidelném čištění filtru, jak tazatel uvádí, je potřeba zaměřit se na zdroj chemického znečištění. V první řadě se jedná o pH hodnotu otopné vody.
Průtokoměrná část bytových měřičů tepla může být ultrazvuková nebo s lopatkovým kolem. Ta ultrazvuková není závislá na kvalitě nebo chemickém složení vody – nemá pohyblivé části. Oproti tomu druhá varianta s lopatkovým kolem na kvalitě otopné vody závislá je, zejména na hodnotě pH a obsahu chemických látek.
I když se nestává často, že by uživatelé bytů reklamovali spotřeby tepla odečítané bytovými měřiči tepla, i takové případy se stávají a nikdo neví proč, když všude jinde na obdobné měřiče reklamace nejsou. Jako příklad uvedu situaci z panelového domu na Praze 7. Při průzkumu na místě bylo zjištěno, že byly instalovány vodoměry s lopatkovým kolem, typ Actaris typ KTM Integral V – MaXX SDN 15. Jde přitom o kvalitní měřiče tepla s nízkým odporem a ochranou před ovlivněním magnetem. Navíc jsou tyto měřiče vybaveny automatickou detekcí otáček lopatkového kola. Napájení zajišťuje lithiová baterie s životností až 12 let. Lhůta platnosti ověřovacího cyklu je 5 let.
Při měření pH hodnoty byly zjištěny tyto výsledky:
- studená voda pH 6,65,
- otopná voda pH 10,1.
Dále bylo zjištěno, že otopná soustava byla napuštěna i doplňována chemicky upravenou vodou ze zpátečky priméru, viz obr. 2.
Příčinou poškozování průtokoměrné části měřičů tepla byla vysoká pH hodnota napuštěné a doplňované otopné vody v kombinaci s poměrně vysokým obsahem dalších chemikálií, které jsou lepivé, mohou se usazovat a způsobovat poškození na vodoměrných částech měřičů. Optimální hodnota pH do 8,5 vyhovuje pro ocelové potrubí.
K potlačení nepříznivých vlivů bylo doporučeno vypustit a propláchnout otopnou soustavu a následně ji napustit studenou vodou. Ta sice nedosahuje optimální pH hodnoty 8,5, ale při pokračujícím dopouštění vody ze zpátečky priméru se k ní bude přibližovat. Voda ze zpátečky priméru je navíc asi o 30 % dražší, než studená voda, plus cena za teplo obsažené ve vodě.
Tím není dotčena možnost napouštět a doplňovat soustavu vodou upravenou z vlastní úpravny vody.
U otopných soustav vybavenými bytovými měřiči tepla s dodávkou tepla z centralizovaného zdroje tepla (tj. z výměníkové stanice) bude výhodnější dát přednost měřičům tepla s ultrazvukovým principem vodoměrné části.
Odpovídal: Ing. Miloš Bajgar, Vytápění – znalecká a projektová kancelář, Praha; člen redakční rady Topenářství instalace
- Zjednodušený výpočet cirkulace teplé vody pro projektanty
- Funkční schéma samotížné otopné soustavy
- Ohřev TV solárním kolektorem v panelovém domě ve vztahu k dodavateli tepla
- Kombinace zdrojů tepla v nezatepleném domě
- Čemu se vyhnout při obnově starší otopné soustavy