Nový uživatelský rozměr regulace otopných soustav systémem living by Danfoss
Návrh úsporných systémů z hlediska spotřeby energií se pro projektanty otopných soustav v dnešní době stává každodenní výzvou a pro uživatele v podstatě nutností. Neméně důležitou vlastností z pohledu uživatelského komfortu je jednoduchá obsluha s odpovídajícím designovým zpracováním. Přesně na průsečíku všech těchto požadavků stojí nová produktová řada living by Danfoss, dánské společnosti Danfoss.
Inovativní bezdrátový systém je určen pro regulaci všech dnes běžně se vyskytujících druhů otopných ploch, jakými jsou desková otopná tělesa, radiátory, konvektory, teplovodní podlahové vytápění i elektrické podlahové vytápění. Tímto systémem můžete regulovat otopnou soustavu v objektech rodinných domů, restaurací, hotelů či kancelářských prostor.
Elektronickým srdcem systému je řídicí jednotka Danfoss Link CC, jejíž ovládání je vzhledem k dotykovému displeji výjimečně snadné. Absence jakýchkoli tlačítek dále umožňuje jednoduchý upgrade ovládacího softwaru, a tím rozšíření vlastností systému v budoucnosti. Na jednotce si můžete jednoduchým způsobem pro každou místnost zvlášť volit týdenní program průběhu teplot. Můžete si dle libosti volit komfortní teplotu podle Vašich požadavků a i teplotu jakou požadujete v době útlumů. Standardem je i režim „dovolená“.
Jednotka Danfoss Link CC bezdrátovým způsobem komunikuje s danými výkonnými prvky, kterými mohou být:
- Digitální termostatická hlavice living connect: pro případ, že jsou v objektu použita desková otopná tělesa nebo konvektory. Hlavice je z výroby opatřena dvěma tužkovými bateriemi s životností 2 let. Tato hlavice dává designovému zpracování termostatických hlavic zcela nový rozměr a i z hlediska technického řešení disponuje dosud nevídanými vlastnostmi. Hlavice je schopna v letních měsících automaticky hýbat termostatickým ventilem tak, aby nedošlo k jeho případnému zatuhnutí. Dále pomocí unikátní funkce „otevřené okno“ je schopna v době větrání v období topné sezóny automaticky zavírat otopné těleso a po zavření okna těleso opět automaticky otevřít. Tímto způsobem jste schopni šetřit až 23 % nákladů na vytápění v porovnání s běžnými termostatickými hlavicemi. Vše se navíc děje zcela automaticky bez jakékoli Vaší asistence. Jedna centrální jednotka může obsluhovat až 30 hlavic living connect.
- Termostat Danfoss Link RS a spínací jednotka Danfoss HC: pro případ, že je v objektu použito teplovodní podlahové vytápění. Nutno opět podotknout, že veškeré připojení k centrální jednotce se odehrává bezdrátově pomocí Z-Waves. Jedna jednotka Danfoss Link CC je schopna řídit tři jednotky HC, tzn. až 30 smyček podlahového vytápění.
Standardní dosah radiového signálu mezi centrální jednotkou Danfoss Link CC a výkonnými prvky je ve volném prostoru až 30 m. Z důvodu stínění stavebními konstrukcemi je možné si dosah signálu představit jako kouli o poloměru cca 15 m, v jejímž středu je umístěna jednotka Danfoss Link CC. Stínění signálu je možné vždy přesně zjistit na místě až v průběhu stavby, protože použití daného systému téměř neklade žádné požadavky na přípravu. Pomocí doplňkových částí systému je možné dosah signálu zvýšit vždy až na 4násobek, tzn. až 120 m. Těmito prvky rozumíme zesilovače signálu Danfoss CF-RU, HR atd. Samozřejmostí se v dnešní době stává i možné ovládání systému přes internet.
Řada produktů living by Danfoss je doplněna i o autonomní řešení, které stojí na základech použití nové digitální programovatelné hlavice living eco. I tato hlavice disponuje kromě výjimečného designu všemi popsanými technickými vlastnosti, avšak nastavování je vždy nutné provádět místně na hlavici. Hlavice living eco je možné osadit na všechny standardně používaná desková otopná tělesa a radiátory.
Pojďme se nyní blíže zabývat spotřebami energií z hlediska použití jednotlivých druhů ovládacích
prvků, chcete-li hlavic, na otopné ploše, které byly nezávisle publikovány Prof. Dr.-Ing. Rainerem
Hirschbergem z Univerzity Aachen v Německu v roce 2010. Důkladný rozbor této studie překračuje
rámec tohoto článku, a proto se zaměřme na vyhodnocení výsledků. Sledována byla energetická náročnost
při použití jednotlivých druhů regulací:
- ID 1: ruční ventily;
- ID 2: staré termostatické hlavice TRV (15 let a starší);
- ID 3: nové termostatické hlavice TRV;
- ID 4: elektronické TRV (bez útlumů teploty);
- ID 5: elektronické TRV P1 (7denní program s útlumem teploty v noci);
- ID 6: elektronické TRV P2 (program 5denní + víkend s útlumem teploty v noci a v období dne, kdy jste v práci);
- ID 7: elektronické TRV P2 + funkce dovolená.
Byla provedena simulace v systémech TRANSYS a SIMULINK a vyhodnocení výsledků.
Z dané tabulky je patrné jak nám změna způsobu regulace otopné plochy ve výsledku ovlivní celkovou spotřebu energie a jaký vliv má chování uživatele na zaplacené náklady za vytápění. Není nic snadnějšího než tuto odpovědnost přenést do rukou systému living by Danfoss, nemyslíte?
Kontakt: +420 607 729 194 nebo +420 283 014 111, www.danfoss.com/living.