Komín v rodinném domě je sázka na jistotu
Komín v domě byl v minulosti nepsaným pravidlem a bylo celkem běžné, že komínů bylo v domě několik. Časy se však mění a ve stávajících projektech rodinných domů naprojektovaných komínů výrazně ubývá. Je to správný trend, nebo jen snaha ušetřit na vybavení domu, které není v krátkodobém horizontu nezbytné? A nebude majitel domu za pár let až desítek let litovat, že ten komín v domě nemá?
Ze statistik zahrnujících každoročně několik tisíc projektů rodinných domů vyplývá výrazný pokles počtu v nich plánovaných komínů. Statistický úbytek plánovaných komínů je poměrně logický, protože jsou kotle na pevná paliva, jako hlavní zdroje vytápění, nahrazovány jiným zdrojem. Často to bývá tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. Bohužel je ale úbytek komínů v projektech rodinných domů meziročně větší, než by odpovídalo změně plánovaného hlavního zdroje. V téměř 40 % projektů se tak už dnes nepočítá do rodinného domu s žádným komínem. Jinými slovy se tedy na celou životnost stavby nepočítá s žádným alternativním zdrojem vytápění. Je rozumné si myslet, že se energetická situace následujících 100 let nezmění?
V nedávné „energetické krizi“ zažili všichni výrobci a dodavatelé komínů nebo spotřebičů obrovský převis poptávky nad kapacitami výroby a v praxi nebylo zákazníkům co nabídnout. Majitelé rodinných domů dělali vše možné i nemožné, aby nějaký dodatečný komín měli a mohli mít lokální spotřebič na dřevo. Tato impulzivní rozhodnutí pod tlakem neadekvátních cen energií znamenala často opravdu nešťastná technická řešení a ekonomicky problematickou návratnost takové investice. Dodatečně řešený komín bývá několikanásobně dražší než plánovaný komín, stavěný v rámci stavby domu. Vedle této cenové nevýhody je možná ještě podstatnější fakt, že dispozice domu s něčím takovým nepočítala a vhodné umístění spotřebiče do středu dispozice domu je často nereálné.
Přitom z ekologického hlediska je dnes dřevo chápáno jako obnovitelný zdroj energie, který při spalování ve správně konstruovaném a odborně nainstalovaném moderním spotřebiči dosahuje až 90%účinnosti. Navíc se jedná v podstatě o lokální zdroj energie napomáhající k částečné energetické soběstačnosti domácnosti s tím, že vytápění dřevem je v zásadě nejlevnější způsob vytápění. Nicméně nedílnou součástí této myšlenky je komín, respektive spalinová cesta v domě. Komín je třeba všude tam kde spalujeme palivo a vznikají spaliny, které je třeba odvést bezpečně z interiéru do vnějšího ovzduší.
V dnešní době se pohybuje cena kvalitního komínového systému moderní konstrukce včetně realizace do 1 % nákladů na výstavbu domu. To je investice, která v dlouhodobém pohledu může znamenat energetickou nezávislost a jistotu v dobách cenových změn. Investice do komínu může být investicí s velmi rychlou návratností, může to být investice na klidné stáří, nebo to může být investice, kterou ocení naše děti. O tom, kdy začneme komín potřebovat, nemusíme rozhodovat úplně sami. Všichni odborníci na energetiku se shodují v jednom – energie bude výrazně dražší a vlastně vzácnější. Proto je vytápění domů dřevem součástí energetické strategie Evropské unie i České republiky a rozhodně je to dlouhodobá strategická výhoda pro majitele takového rodinného domu.
Více viz www.ciko-kominy.cz