+
Přidat firmu
Vyhledávání
Menu

Když nemůže tlakové potrubí do nezámrzné hloubky, přichází na řadu AQUALINE IZO COOL

18.12.2024 Firma: PIPELIFE Czech s.r.o. Časopis: 5/2024

Aby nedošlo k poškození tlakových systémů mrazem, ukládá se potrubí do tzv. nezámrzné hloubky. Ta je ovlivněna především nadmořskou výškou a v České republice se pohybuje od 40 cm do 1,4 m. Dostatečné nezámrzné hloubky ale není možné dosáhnout vždy. Problém nastává v situacích, kdy je tlakový vodovod nebo kanalizační potrubí vedeno v menší hloubce, po povrchu, nebo po mostní konstrukci.

Image 0

Nejdůležitější částí předizolovaného potrubí je samozřejmě izolační vrstva. Ta je tvořena z bezfreonové PUR pěny. Izolace se nachází mezi vnitřní tlakovou trubkou a opláštěním. Vnitřní tlaková trubka je v případě Pipelife vždy z materiálu PE100 RC, který je odolný vůči pomalému šíření trhlin. Opláštění potrubí se liší podle uložení/vedení potrubí. V případě pokládky do země vnější vrstvu tvoří chránička z materiálu HDPE. Pro nadzemní vedení je potrubí chráněno SPIRO chráničkou z pozinkovaného plechu.

Image 2

Vysoká životnost předizolovaného potrubí je zaručena zabezpečením proti vnikání vlhkosti do izolačních vrstev, navíc lze doplnit potrubí o monitorovací systém. Tento systém na reflektometrickém principu měří vlhkost izolačních vrstev. Díky tomu jsme schopni detekovat a lokalizovat případnou závadu.

Na základě požadavku zákazníka jsme schopni osadit předizolované potrubí také topným kabelem, v některých případech se takovému provedení nelze vyhnout, ať už kvůli geografickým podmínkám v místě realizace, nebo kvůli požadované teplotě teplonosné látky.

Hra o čas! V případě havárie, nebo odstávky, kdy se zastaví proudění teplonosné látky, je důležité uvažovat klesající teplotu teplonosné látky. Hlavně v zimním počasí s teplotami pod bodem mrazu může dojít k zamrznutí teplonosné látky a tím i poškození potrubí. Společnost Pipelife v dnešní době disponuje výpočetním programem, pomocí kterého jsme schopni spočítat, kolik času v daných podmínkách zbývá do doby kritického zamrznutí teplonosné látky, či možného poškození potrubí.

Spojování předizolovaného potrubí v případě HDPE chráničky i SPIRO chráničky za pomoci spojovací sady není na stavbě žádný problém. Jak je zvykem v katalogu Aqualine IZO COOL naleznete detailní postup spojování, pro oba typy chrániček. Každý typ chráničky má svůj specifický postup spojování, tomu odpovídá i obsah spojovací sady.

Image 1

K o m p e n z a c e délkových změn je jedna z věcí, na kterou je třeba myslet už při samotném projektování předizolovaného potrubí. Hodnota tepelné roztažnosti nezávisí na průměru trubek, naopak velikost vyvinuté síly je funkcí průměru a tloušťky stěny dané trubky. Při návrhu nadzemních instalací je nutné vzít v úvahu podélné i příčné pohyby a kmity, síly potřebné k obsluze armatur, vyšší vliv hmotnosti i teploty teplonosné látky a váhu případné tepelné izolace. Trubky lze ukládat na podpěrách nebo závěsech s použitím objímek o dostatečné nosnosti a velikosti styčné plochy. Maximální vzdálenost podpěr vodorovně uložených trubek HDPE pro vodu a podobné teplonosné látky je za normální teploty desetinásobek vnějšího průměru trubky (10×dn). V případě izolovaného potrubí lze vzdálenost zvětšit až na 15×dn, protože medionosná trubka je fixovaná izolací a chráničkou.

Firemní článek