Jubilejní konference Vytápění Třeboň 2019
Ve dnech 28. až 30. května uspořádala odborná sekce Vytápění Společnosti pro techniku prostředí jubilejní 25. ročník konference Vytápění. Tato prestižní akce, pořádaná ve dvouletém cyklu v prostorách kongresového a kulturního centra Roháč v Třeboni pod vedením prof. Ing. Jiřího Bašty, Ph.D., je významným setkáním nejen projektantů, ale také výrobců a firem zabývajících se dodávkou, montáží a provozem zařízení pro vytápění.
Rozsáhlý program pro více než dvě stovky posluchačů byl rozdělen do šesti tematických sekcí pod dohledem odborných garantů:
I. Energetická náročnost a budovy s téměř nulovou spotřebou energie
Odborný garant: Karel Kabele
II. Soustavy, zdroje tepla a otopné plochy
Odborní garanti: Jindřich Boháč, Jiří Bašta
III. Využití obnovitelných zdrojů energií
Odborní garanti: Tomáš Matuška, Petr Šerks
IV. Řízení a regulace v tepelné technice
Odborný garant: Jiří Bašta
V. Převážně sálavé vytápění a chlazení
Odborný garant: Ondřej Hojer
VI. Ekonomie, ekologie a provoz otopných soustav
Odborný garant: Michal Kabrhel
A o čem se na konferenci mluvilo? První přednáškový den to byly například hlavní změny v procesu snižování spotřeby tepla a elektřiny v budovách, související s novou evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov, která se nejpozději do 10. března 2020 promítne do českého právního řádu. Diskutovaly se rovněž dopady regulace spotřeby tepla a elektřiny na další funkce budov, a to především s ohledem na oblast kvality vnitřního prostředí, která s užitím energie bezprostředně souvisí.
Nechyběla ani problematika hluku spojená s provozem tepelných čerpadel typu vzduch-voda. V rámci přednášky Ing. Kučera upozornil na rozdíl mezi hlukovými parametry, jež má k dispozici projektant z technického listu výrobce TČ a skutečně naměřenými hodnotami hladin akustického tlaku in-situ. Jako příklad byly prezentovány dvě situace s typickým umístěním tepelných čerpadel před rodinnými domy.
V sekci věnované využití obnovitelných zdrojů energií se mimo jiné diskutovalo o vývoji cen energie a předpokládaném zvyšování cen tepla v následujícím desetiletí s důrazem na objasnění některých aspektů, o kterých se zatím příliš nehovoří. Jaká je reálná návratnost investice do solárních termických soustav (nejen) v bytových domech a může být právě začlenění přípravy TV s využitím slunečních termických kolektorů jednou z možných reakcí na očekávané zvyšování nákladů na energii?
V prvním bloku závěrečného přednáškového dne se mohli posluchači seznámit s možnostmi, které přináší současný rozvoj v oblasti měření a regulace při vyhodnocování dat z provozu otopných soustav. Jak efektivně zpracovat stovky až desetitisíce měřených hodnot na jednu budovu? Autor příspěvku prezentoval způsob vytěžení dat vedoucích k optimalizaci provozu TZB při prostém využití výpočtů a vizualizací v programu MS Excel.
Sekce s názvem Převážně sálavé vytápění a chlazení představila některé z atypických projektů vyžadující již širší znalosti v oboru přenosu tepla. Jedním z takových příkladů bylo využití vodních sálavých panelů v leteckém provozu při odmrazování velkých armádních dopravních letadel před zahájením servisních prací v hangáru.
Závěrečný blok konference se věnoval ekonomii a ekologii, ale také provozu otopných soustav. Právě jedna z posledních přednášek umožnila přítomným nahlédnout do obsáhlé problematiky provozování otopných soustav prostřednictvím originálních naměřených parametrů v předávacích místech, která jsou řešena na bázi deskových výměníků či směšovacích jednotek. Dlouhodobý sběr dat s vysokou četností záznamů poskytuje hlubší poznání chování otopných soustav, které jsou do značné míry ovlivňovány i chováním uživatelů v bytových domech.
Vedle odborného programu měli účastníci možnost již tradičně shlédnout prezentace výrobců a dodavatelů topenářské techniky. Významnou součástí třeboňské konference jsou také tolik oblíbené společenské večery, ať už jako příležitost pro získání nových kontaktů nebo pro setkání dlouholetých kolegů a přátel.
Alena Malátová
Zdroj fotografií: archiv STP
- Petr Cankař: Moderní trendy ukazují, že zájem o vytápění dřevem a peletami roste
- Aplikace ViStart: Uvedení do provozu pomocí čtyř jednoduchých kroků
- Devatenáctá Cena Dr. Jaromíra Cihelky udělena
- Nová elektronická platforma Viessmann: Vyvinuto pro digitální budoucnost
- Vitodens série 200: instalace, obsluha a údržba nebyla nikdy snadnější