Digitalizace ve stavebnictví se těší stále většímu zájmu
V roce 2015 BIM neznala více jak polovina projektových společností a aktivně ho používala pouze jedna z deseti projektových společností. Zatímco v roce 2017 už BIM neznala pouze desetina projektových firem, naopak BIM aktivně využívala třetina těchto firem. Digitalizace významně proměnila tvář řady odvětví.
Ve stavebnictví je velmi diskutovanou otázkou a těší se stále většímu zájmu. Potvrzují to výzkumy analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci se společností Graitec a Sudop Group.
„V rámci věcného záměru Stavebního zákona navrhujeme komplexní digitalizaci stavebního řízení. Tato digitalizace zahrnuje nejen zavedení podávání žádostí na interaktivních formulářích, ale zejména vznik nových digitálních úložišť. Jedná se o národní geoportál územního plánování, kde bude na jednom místě veřejně přístupná veškerá platná územně plánovací dokumentace, dále je to digitální technická mapa jako zdroj garantovaných informací o dopravní a technické infrastruktuře, a pak také úložiště dokumentací a rozhodnutí. Digitalizace, tak jak ji naše ministerstvo navrhuje, představuje pro všechny stavebníky velký přínos, a proto věřím, že náš návrh najde podporu. Předpokládám, že podat žádost a vyřídit Stavební povolení on-line bude možné od začátku účinnosti nového stavebního zákona. Naší snahou je, aby platil od roku 2021,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
BIM je stále oblíbenější i mezi zadavateli stavebních zakázek. V roce 2015 si přála zpracování projektové nebo předávací dokumentace v BIM pouze desetina zákazníků, v roce 2017 to byla už čtvrtina.
Kdy plánujete začít používat BIM v rámci vaší domácnosti?
S tím souhlasí Jaroslav Šinka, vedoucí Odboru stavebního a životního prostředí, Městský úřad Cheb: „Digitalizace celého procesu vzniku stavby, od návrhu přes jeho realizaci až po následné užívání, je předpokladem pro zefektivnění stavebnictví. S největší pravděpodobností by alespoň částečnou digitalizací jak procesu přípravy, tak i povolování stavby, mohlo dojít ke zkrácení potřebných lhůt pro povolení stavby jako takové, ale i k celkovému zpřehlednění situace ve vztahu k okolí a vazbám na okolí, což by bylo přínosem při povolování staveb.“
František Benč, ředitel společnosti IBR Consulting, s.r.o. dodává: „V současné době je digitalizace v oblasti stavebnictví na velmi nízké úrovni. Projektová dokumentace a téměř veškeré schválené dokumenty vznikající při realizaci stavby jsou předávány v papírové podobě. V první řadě je nutné definovat rozsah požadovaných elektronických dat a určit formáty pro jejich předávání, následně je možné řešit jejich sdílení ve společném datovém prostředí.“
Lze vhodnou aplikací BIM snížit náklady v průběhu realizace, správy a údržby stavby?
Dvě třetiny dotázaných veřejných investorů se shodují na tom, že by se k BIM mělo přistupovat koncepčně, tedy aby platila jednotná pravidla napříč celým stavebním trhem, pro individuální řešení na základě zhotovitele a zadavatele se vyjádřila více jak desetina a za rozhodující toto nepovažuje téměř pětina.
Toto se promítá i do preferovaného způsobu zavedení BIM v rámci organizace, kdy více jak tři čtvrtiny veřejných investorů uvedly, že upřednostňují počkat si na vytvoření standardu státem, následně jej aplikovat na pilotních projektech a nechat na státu vyhodnocení efektu této standardizace, pouze jeden veřejný investor z deseti je pro vytvoření vlastních standardů a strategií, následnou aplikaci na pilotní projekty a úpravu standardů podle vyhodnocení.
Z tiskové zprávy