Budoucnost tepelných čerpadel – 3. část
Tepelné čerpadlo jako součást chytré domácnosti
Úvod
Pojmy jako chytrá domácnosti, chytré sítě a chytřejší využití energie se během posledních let staly předním tématem. Technologie chytré domácnosti jsou zařízení, která poskytují určitý stupeň digitálního připojení nebo nabízí vylepšené služby jejím obyvatelům a často jsou spojovány s pojmem „inteligentní dům“ [1].
V dnešní době je na trhu dostupná řada systémů, zabývající se komplexně chytrou domácností. Díky těmto systémům tak mají uživatelé možnost například automaticky ovládat světla, poslouchat hudbu v každé místnosti, chránit svůj dům před vloupáním či požárem nebo znát spotřebu elektrické energie své ledničky. Mnoho systémů také umožňuje jednak zvýšit kvalitu vnitřního prostředí (například se jedná o možnost regulovat teplotu či měnit intenzitu větrání v jednotlivých místnostech) nebo dokáží snížit energetickou náročnost budovy (nejběžnější způsob je automatické ovládání žaluzií prvků podle sluneční radiace), a především umožňují zvýšit efektivitu využití energie v rámci budovy.
Pro systém inteligentní správy energie je zvýšení efektivity využití energie pro danou potřebu výzva. Systémy vytápění i chlazení spotřebují velké množství energie a v budoucnu se očekává exponenciální nárůst této spotřeby. Zvýšení efektivity by kromě zřejmého dopadu na úsporu miliard korun v každé zemi, mělo také za následek snížení emisí CO2, neboť právě vytápění je jeho hlavním producentem. Systémy vytápění domácností umožňují největší využití obnovitelných energií, ovšem v případě použití plynu či uhlí využívají pouze neobnovitelnou energii. Zásadní alternativou jsou tak tepelná čerpadla, která berou většinu energie (až 80 %) z okolního prostředí a pouze zbytek je dodán elektrickou energií. Navíc, elektrická energie pro pohon tepelných čerpadel může být využita také z obnovitelné výroby (např. solární či větrná elektrárna). A rovněž je pro tepelná čerpadla důležité, podle jakého klíče lze tuto energii chytře využít [2]. To vše umějí systémy chytré domácnosti zajistit.
Potřeby uživatelů před 10 lety a dnes
Moderní technologie se stávají běžnou součástí našich životů a jsou každým dnem chytřejší. Na obr. 1 jsou znázorněny prvky, které měla mít domácnost před 10 lety. Kromě vytápění a přípravy teplé vody, měly tehdy skutečně moderní domácnosti systém nuceného větrání či chlazení.
Na obr. 2 jsou znázorněny možné požadavky uživatele moderní domácnosti v roce 2020. Dnes již nestačí pouze větrat, ale uživatelé chtějí měnit intenzitu větrání například podle stavu vlhkosti či koncentrace oxidu uhličitého v místnostech. Častým požadavkem je elegantně kombinovat různé zdroje tepla a vyrobenou energii rozumným způsobem akumulovat, ať už ve formě tepelné či elektrické energie. Oblíbeným požadavkem je také možnost aktivního řízení celé otopné či chladicí soustavy, ideálně v každé místnosti v reálném čase tak, aby bylo vždy dosaženo požadované vnitřní klima. Domácí elektrárna v dnešní době není nic neobvyklého a s tím nastává potřeba efektivního a cíleného využití vyrobené elektrické energie. S rostoucím rozvojem elektromobility je v budoucnu potřeba počítat i s touto technologií.
Je zřejmé, že domov bude komplexnější než kdy dřív a spolu s novými požadavky od koncových uživatelů budou kladeny ještě větší nároky na dodavatele všech technologií do domácností. Tepelná čerpadla musí být schopna komunikace s ostatními zařízeními v rámci chytré domácnosti.
Řešení NIBE
V NIBE nechceme, aby tepelné čerpadlo bylo pouze jednou ze součástí moderní domácnosti, ale usilujeme o to, aby se stalo srdcem chytrého domova. Produkty nové řady „S“ si udržují stejnou kvalitu a efektivitu, na jakou jsou naši zákazníci zvyklí. Navíc však umožňují bezkonkurenční využití v rámci chytré domácnosti. Samozřejmostí je tak, kromě ethernetového vstupu, integrovaný bezdrátový přijímač (Wi-Fi) a vysílač. Díky tomu je jednak tepelné čerpadlo možné připojit k internetu stejně snadno, jako mobilní telefon či notebook, a jednak dokáže vytvořit vlastní bezdrátovou síť, na kterou je možné se připojit buď pomocí chytrého telefonu, nebo bezdrátového příslušenství (detailněji bude popsáno v příštím díle).
Další zásadní novinkou je integrované rozhraní MODBUS TCP/IP. To umožňuje připojit se ke zmíněným nadřazeným systémům chytré domácnosti, bez nutnosti externího příslušenství. Uživatel si tak může snadno vyčíst veškeré parametry o tepelném čerpadle v rozhraní, na které je zvyklý a nemusí se učit práci s další aplikací. Stejně tak mu tyto systémy umožní ovládat všechny funkce tepelného čerpadla, a uživatel tak může velmi snadno aktivovat chlazení, zapnout ohřev bazénu nebo třeba zvýšit teplotu prostoru před návratem z dovolené.
Jak již bylo zmíněno, cílené využití elektrické energie je zcela zásadní. Tepelná čerpadla NIBE disponují funkcemi na akumulaci energie – ať už se jedná o zvýšení teploty v zásobníku teplé vody, akumulaci energie zvýšením či snížením prostorové teploty nebo zvýšení teploty v bazénu. Tyto funkce mohou být využity například při přebytcích z fotovoltaické elektrárny nebo v budoucnu třeba na základě požadavku distributora elektrické energie.
Samozřejmostí také je schopnost komunikace s hlasovými asistenty, možnost ovládání na základě polohových služeb uživatele a další. Na obr. 3 je ukázka nového tepelného čerpadla země-voda z řady „S“ – NIBE S1255. Disponuje řízeným výkonem pro maximální efektivitu provozu, nerezovým zásobníkem o objemu 180 l a především novou regulací řady „S“, připraveno komunikovat s každou chytrou domácností.
V další části o budoucnosti tepelných čerpadel bude představeno bezdrátové příslušenství, jejich možnosti a využití. Více informací o nové řadě „S“ je na internetových stránkách .
Bibliografie
[1] SOVACOOL, B. K.; FURSZYFER DEL RIO, D. D., Smart home technologies in Europe: A critical review of
concepts, benefits, risks and policies. Renewable and Sustainable Energy Reviews, 2020, č. 120, s. 20.
[2] TABATABAEI, S. A.; THILAKARATHNE, D. J.; TREUR, J. An Analytical Model for Mathematical Analysis of
Smart Daily Energy Management for Air to Water Heat Pumps, The International Conference on Technologies
and Materials for Renewable Energy, Environment and Sustainability, TMREES14, Energy Procedia, 2014, č.
50, s. 589–596.
POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ
- Tepelná čerpadla země-voda NIBE S1156 a S1256
- Český trh s ekologickými zdroji vytápění rozšířila tepelná čerpadla Argo iM
- Netradiční rodinný dům v Měchenicích pokrývá 80 fotovoltaických panelů. Vlastní elektřina zde vytápí bazén, akvárium i výběhy
- DZ Dražice uvádí na trh energeticky nejúčinnější tepelné čerpadlo značky NIBE S1256 s nadstandardním sezónním topným faktorem až 6,22
- DZ Dražice směřuje k větší energetické nezávislosti. Střechy jejích výrobních hal nově pokrývají dvě fotovoltaické elektrárny.